بانک ها چقدر وام پرداخت کردند؟

به گزارش مالکوم، خبرنگاران : طبق آخرین داده های آماری، سال گذشته 2 هزار و 400 هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک ها و موسسات اعتباری پرداخت شده که نسبت به سال قبل از آن 48.6 درصد افزایش یافته است.

بانک ها چقدر وام پرداخت کردند؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ راوه بلاگ بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، بانک ها سال گذشته در مجموع 23 هزار و 926 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند. این تسهیلات به اشکال مختلف قرض الحسنه، مضاربه، سلف، مشارکت، جعاله، فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، سرمایه گذاری مستقیم و موارد دیگر بوده است.

بررسی داده های آماری حاکی از این است که پرداخت تسهیلات توسط بانک ها و موسسات اعتباری در سال 99 که مهترین اتفاق آن همه گیری بیماری کرونا و مسائل اقتصادی ناشی از آن بود 48.6 درصد بیش از سال 98 بوده است. سال 98 در مجموع 16 هزار و 96 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده بود.

سال گذشته 28 درصد تسهیلات پرداختی (رقمی معادل 6 هزار و 730 هزار میلیارد ریال) به صورت مرابحه بود.

مرابحه در واقع نوعی قرارداد بین بانک و مشتری برای فروش یک دارایی یا کالاست. در این قرارداد، بانک کالاهای مورد تقاضای مشتری را خریداری کرده و آنها را به قیمت بیشتر به مشتری می فروشد. مبلغ سود (افزایش قیمت) پیش از بسته شدن قرارداد مشخص و تثیبت شده و به مشتری اعلام می شود. این عقد برای حمایت از بازار سرمایه، انتشار اوراق صکوک و تأمین مسکن مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین سال گذشته 8.5 درصد تسهیلات پرداختی به صورت قرض الحسنه بوده است و نسبت به سال 98 می توان گفت 75.3 درصد رشد داشته است.

سال گذشته میزان سرمایه گذاری مستقیم بانک ها تنها 63 هزار میلیارد ریال بوده و در مقایسه با سال 98 نه تنها رشد نداشته بلکه 9.7 درصد نیز کم شده است.

تسهیلات پرداختی بانک های تجاری در سال گذشته متفاوت بوده است. به نحوی که 32.6 درصد از وام این بانک ها به شکل فروش اقساطی (یک هزار و 203 هزار میلیارد ریال) و 13.6 درصد وام ها به صورت قرض الحسنه (497 هزار هزار میلیارد ریال) بوده است.

سال گذشته 20.8 درصد تسهیلات توسط بانک های تخصصی پرداخت شده است. این بانک ها سه هزار و 877 هزار میلیارد ریال وام دادند.

بانک های غیردولتی و موسسات اعتباری بیشتری سهم را در واریز وام به متقاضیان داشتند. این بانک ها و موسسات در مجموع 16 هزار و 382 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند که رشد 60.9 درصدی داشته است. بیشترین تسهیلات پرداختی در این بخش به متقاضیان مربوط به مرابحه با رقم پنج هزار و 576 هزار میلیارد ریال است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1610

به "بانک ها چقدر وام پرداخت کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک ها چقدر وام پرداخت کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید