با نصف کردن قرص، منتظر این اتفاقات بد باشید

به گزارش مالکوم، بسیاری از افراد برای راحت تر مصرف کردن انواع قرص ها یا برای صرفه جویی در هزینه ها، قرص ها را از وسط نصف می نمایند. بعضی از داروها دارای شیارهایی در مرکز قرص هستند، نصف کردن این نوع قرص ها مانعی ندارد اما شما نمی توانید همه قرص ها را از وسط نصف نموده و مصرف کنید زیرا نصف کردن بعضی از قرص ها و تغییر در دوز مصرفی آنها عوارض زیادی را برای مصرف نماینده به همراه خواهد داشت.

با نصف کردن قرص، منتظر این اتفاقات بد باشید

چرا باید نصف کردن قرص را کنار بگذاریم؟

تغییر در دوز قرص

با نصف کردن قرص ساختار دارو عوض شده و این امر سبب تغییر در دوز قرص و کاهش تاثیر و افزایش خطرات ناشی از مصرف آن می گردد.

هدر رفتن دارو

با نصف کردن قرص ها کمی از دارو هدر می رود و نمی توان نیمه برابر و دوز دقیق آن را بدست آورد، بنابراین دارو کمتر از اندازه ای که پزشک معین نموده است، جذب بدن می گردد. کمترین تغییر در آن می تواند تاثیرات سمی در بدن داشته باشد. حتی اگر قرص ها را با استفاده از وسیله مخصوص برای بریدن قرص نصف نمود، مقداری از آن هدر می رود.

حساسیت و آلرژی

نصف کردن برخی داروهای خاص همچون داروها می تواند موجب بروز حساسیت پوستی گردد. نصف کردن یک قرص پیش از مصرف آن باعث می گردد ذرات ریزی از دارو در هوا منتشر گردد که پس از تماس این ذرات با قسمت های حساس پوست همچون صورت، پلک و گردن، التهاب و حساسیت پوست را به همراه خواهد داشت. اگر مجبور به نصف کردن داروهای ضداضطراب حاوی تترازپام، زولپیدم و ترازدون هستید، برای پیشگیری از بروز آلرژی باید از دستکش و ماسک بهره ببرید.

مسائل معده

برخی از قرص ها به وسیله روده جذب می شوند. نصف کردن این قرص ها سبب از بین رفتن روکش آنها و جذب سریعشان به وسیله معده می گردد و مسائل معده افراد دچار زخم معده و رفلاکس را افزایش می دهد. اگر در قورت دادن دارو ها مشکل دارید می توانید از پزشک تقاضای داروی مایع مشابه کنید تا به آسانی بتوانید دارو را در دوز معین مصرف کنید.

آیا می توانیم هر قرصی را نصف کنیم؟

هر قرصی را نباید نصف کرد، برخی از فرمولاسیون های مخصوص داروها هرگز نباید تقسیم شوند. از داروهایی که هرگز نباید نصف شوند، قرص های روکش دار هستند.

برخی از آسپرین ها با روکش ویژه ای درست شده اند تا معده را تحریک ننمایند و قبل از متلاشی شدن از معده عبور نمایند و جذب روده ای داشته باشند. نصف کردن آسپرین با این پوشش، محافظ دارو را از بین برده و موجب درد معده وتحریک زخم یا افزایش رفلاکس اسید معده می شوند.

برخی قرص های ضداستروئیدی و ضدالتهابی دارای روکش باید جذب روده کوچک شوند، اما با نصف کردن در معده جذب می شوند. این قرص ها به گونه ای طراحی شده اند که باید آرام جذب گردد و با شکستن آن، این فرایند طی نمی گردد.

قرص های مسکنی که وسط آن خط ندارند را نباید نصف کرد، زیرا با نصف کردن دوز دارو به بدن نمی رسد و تاثیری نخواهد گذاشت.

برخی قرص ها روی سیستم بدن دیر تاثیر می گذارد و نباید به دو نیم تقسیم شوند زیرا اثر خود را از دست می دهند.

برخی داروها را اگر نصف کنید و بیشتر از چند دقیقه در مجاورت هوا باشند تاثیر خود را از دست می دهند بنابراین قرص نصف شده اثری ندارد.

قبل از مصرف قرص بروشور داخل جعبه قرص را مطالعه نمایید و توضیحات لازم را بخوانید تا بدانید این قرص باید به دو نیم تقسیم شوند یا خیر.

کدام قرص را نصف کنید و بخورید بهتر است؟

قرص هایی که روکش های ویژه نداشته باشند و دارای شیارهایی در مرکز قرص هستند را می توان با تجویز پزشک نصف کرد.

برای جذب بهتر مکمل کلسیم یک قرص کلسیم یا مکمل را به دونیم کنید و به فاصله 21ساعت بخورید. اگر می خواهید مکمل های کلسیم را مصرف کنید، جذب مکمل سیترات بهتر و راحت تر از کلسیم کربنات است.

برخی از داروسازان هم توصیه می نمایند که قرص های خود را درست قبل از استفاده نصف کنید تا میزان رطوبت دریافتی برای سطح به جامانده به کمترین حد خود برسد.

منبع: همگردی
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1587

به "با نصف کردن قرص، منتظر این اتفاقات بد باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با نصف کردن قرص، منتظر این اتفاقات بد باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید