بحران یافتن مستأجر برای صاحبخانه های تهرانی

به گزارش مالکوم، جولان سفته بازان و سوداگران مسکن در مناطق یک تا 5 تهران برای خرید خانه و بعد خالی نگه داشتن این خانه ها، معدل قیمت مسکن و به تبع آن اجاره بها را افزایش داد و به عاملی برای خالی شدن شهر تهران از مستأجران در آینده ای نزدیک یا حتی فصل اجاره بهای پیش رو تبدیل خواهد شد.

بحران یافتن مستأجر برای صاحبخانه های تهرانی

جهت دریافت خدمات اجرای طراحی پشت بام سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش مالکوم به نقل از ایرنا، با افزایش حضور سوداگران مسکن در منطقه یک پایتخت که منجر به افزایش قیمت مسکن می گردد، پیش بینی می گردد معدل نهایی قیمت مسکن در مناطق 22گانه تهران بالا رود و بازار اجاره بها را از دسترس مستاجران خالی کند؛ موضوعی که می تواند تهدیدی برای صاحبخانه های پایتخت برای اجاره خانه های خود در فصل آینده جابه جایی باشد.

معاملات مسکن در بعضی مناطق پایتخت به خصوص منطقه یک تهران توسط گروه خاصی از دلالان و با هدف تبدیل دارایی ها از ریال به مسکن انجام می گردد و از آن جایی که درآمد خانوار متناسب با شرایط اقتصاد کشور افزایش نیافته است، اجاره خانه ها را از توان مستاجران خارج می نماید.

سوداگران و سفته بازان بازار مسکن بعد از هر شک قیمتی در بازارهای طلا، ارز و... به سراغ خرید مسکن می فرایند تا به زعم خود از تورم جا نمانده و سرمایه خود را چند برابر نموده باشند؛ اتفاقی که در آخرین ماه پاییز سال جاری در منطقه یک تهران رخ داد و قیمت خانه در این منطقه را در هر مترمربع تا 5 میلیون تومان افزایش داد.

لالانی که معمولا این خانه ها را خالی نگه می دارند تا در دوره رونق به فروش برسانند هم از سهم خانه های اجاره ای پایتخت می کاهند و هم شرایط اجاره مسکن را برای صاحبخانه های واقعی سخت تر می نمایند. چرا که افزایش خانه های خالی به معنای کاهش عرضه در برابر تقاضا و رشد بیشتر قیمت های اجاره در پایتخت است.

همین حالا گفته می گردد که از تابستان سال گذشته تا به امروز بیش از 40 درصد از مستاجران تهرانی عطای مستاجری در پایتخت را به لقایش بخشیده اند و وقتی از پس هزینه های رهن 200 تا 400 میلیونی خانه آن هم در متراژهای 70 تا 85 متری برنیامدند خرید آپارتمان در شهرهای جدید اطراف تهران مثل پرند و هشتگرد را با قیمت های 150 تا 300 میلیونی ترجیح دادند.

اکنون قیمت رهن یک آپارتمان نوساز 85 متری در منطقه دریان نو در ستارخان در دامنه قیمتی 300 تا 370 میلیون تومانی معین می گردد و در منطقه یک تهران در محله محمودیه رهن کامل یک واحد مسکونی با همین متراژ بین 400 تا 450 میلیون تومان معین می گردد و این قیمت ها بسته به شرایط برج ها و واحدهای مسکونی ممکن است کمتر یا بیشتر هم باشد.

به طور کلی هر چه از مناطق پایین شهر تهران به مناطق بالاتر می رویم با تعداد کمتری از تقاضا برای رهن و اجاره خانه روبرو هستیم. بر اساس آمار اتحادیه املاک از تعداد فایل های اجاره رفته در تابستان سال جاری در مناطق یک تا 5 پایتخت تهران متوجه می شویم با کاهش تعداد معاملات اجاره در نیمه نخست سال جاری روبرو هستیم.

گفته می گردد حجم جالب توجهی از واحدهای خالی در مناطق یک تا 5 پایتخت است و سهم شایان توجهی از واحدهای کلیدنخورده در آگهی های ملکی مربوط به این 5 منطقه می گردد که به فروش می رود اما اجاره داده نمی گردد.

وزیر راه و شهرسازی بعد از انتشار گزارش دفتر اقتصاد و برنامه ریزی مسکن این وزارتخانه که از رشد قیمتی 5 میلیونی در منطقه یک پایتخت خبر می داد، این شرایط را متأثر از شرایط کلی اقتصاد کشور دانست که باعث هجوم مقطعی از سوی سفته بازان به بازار مسکن منطقه یک شده است؛ البته افزایش قیمت ها در سایر مناطق تهران در هر متر مربع یک میلیون تومان بود که منطقه چهار 8/ 8 درصد، منطقه پنج 7/4 درصد، منطقه هفت 6/6 درصد، منطقه چهارده 5/1 درصد و منطقه 15 معادل 7/9 درصد نسبت به آبان ماه افزایش قیمت داشت.

گفته می گردد 42 درصد تهرانی ها مستاجر هستند که 5 دهک جامعه را شامل می شوند و اگر رفتار سوداگران در مناطق پرسود پایتخت برای خرید و خالی نگه داشتن خانه ادامه پیدا کند، با افزایش معدل قیمت مسکن در سایر مناطق پایتخت فشار بر مستاجران برای انتخاب خانه ای با بودجه افزایش نیافته آن ها سخت تر هم خواهد شد و تهران در فصل آینده جابه جایی (خرداد تا شهریور 99) با تقاضای کمتری برای اجاره خانه روبه رو خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 674

به "بحران یافتن مستأجر برای صاحبخانه های تهرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران یافتن مستأجر برای صاحبخانه های تهرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید