ترامپ بازیگر سناریوهای متیو پوتینگر ، عضو کلیدی تیم امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا را بشناسید

به گزارش مالکوم، واشنگتن پست می نویسد: اصرار پوتینگر برای استفاده از عبارت ویروس چینی یا ویروس ووهان با استقبال ترامپ روبه رو شد و او با استفاده از این عبارت، کوشش کرد تا کوتاهی ها و سوءمدیریت خود در مقابله با ویروس را هم به گردن چین بیندازد.

ترامپ بازیگر سناریوهای متیو پوتینگر ، عضو کلیدی تیم امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا را بشناسید

به گزارش خبرنگاران به نقل از شرق، او از همان ابتدا ترامپ را متقاعد کرد تا چین را به جای روسیه در صندلی مهم ترین تهدید علیه امنیت ملی ایالات متحده قرار دهد. همان روزها که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، در کنفرانس های خبری خود در ماه فوریه به رسانه ها اطمینان می داد که شی جینپینگ همتای چینی او، به خوبی در حال مهار و مدیریت ویروس کروناست، اطلاعات متفاوت و هشداردهنده ای به متیو پوتینگر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید می رسید. اطلاعات حاوی آن بود که ویروس کرونا فراتر از مرزهای چین گسترش یافته و مقام های اطلاعاتی ایالات متحده هشدار دادند که حزب کمونیست چین کمپین انتشار اخبار و اطلاعات غلط درباره ویروس کرونا را راه انداخته است.

به باور پوتینگر و با تأیید افرادی که درباره رفتار حکومت چین اطلاعات داشتند، رهبران پکن عملیات گسترده ای برای ایجاد جنگ روانی، سرپوش گذاشتن روی واقعیت ها درباره شیوع ویروس کرونا و ایجاد تردید و ابهام در راستا یافتن منشأ اصلی ویروس شکل داده اند. به همین دلیل بود که پوتینگر، ترامپ و دیگر مقام های ایالات متحده را ترغیب کرد تا برای مقابله با جنگ روانی چینی ها و با اشاره به مکان اولیه شیوع کرونا، آن را ویروس ووهان یا ویروس چینی بنامند.تأیید خواسته پوتینگر نشان داد که او نفوذ زیادی در کاخ سفید دارد. نظرات او درباره چین، تجربیات شخصی اش را هم همراه خود دارد. پوتینگر حدود دو دهه قبل به عنوان روزنامه نگار در چین مشغول فعالیت بود و می داند چقدر حکومت پکن در چنین شرایطی غیرقابل اعتماد است.

واشنگتن پست می نویسد: اصرار پوتینگر برای استفاده از عبارت ویروس چینی یا ویروس ووهان با استقبال ترامپ روبه رو شد و او با استفاده از این عبارت، کوشش کرد تا کوتاهی ها و سوءمدیریت خود در مقابله با ویروس را هم به گردن چین بیندازد. اصرار مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ، به استفاده از عبارت ویروس ووهان نارضایتی همتایان غربی واشنگتن را هم برانگیخت. پمپئو اصرار داشت که در بیانیه گروه 7، حتما این عبارت وجود داشته باشد و این امر با مخالفت متحدان آمریکا روبه رو شد، چراکه به زعم آنها این عبارت بار نژادپرستانه دارد.

اما از نظر پوتینگر، منتقدان به یک نکته توجه نمی کردند: رسانه های دولتی چین به مدت چند هفته، ویروس جدید را ویروس ووهان می نامیدند اما ناگهان مقام های سازمان بهداشت دنیای را مجبور کردند تا رسما نام کووید19 برای ویروس جدید برگزینند.پوتینگر، شیوه مدیریت چین در بحران شیوع کرونا را فاجعه بار توصیف می نماید و شرایط بحرانی امروز دنیا را ناشی از پنهان کاری و مسائل شیوه حکمرانی رهبران چین می داند.

  • تدوین سند استراتژی ملی

با اینکه پوتینگر حدود سه سال قبل به تیم امنیت ملی ترامپ پیوسته اما نفوذی قابل توجه در تصمیم گیری های کاخ سفید دارد. قاره آسیا ازجمله چین و کره شاقتصادی حوزه اصلی فعالیت پوتینگر 46 ساله را شامل می گردد و کمتر تصمیمی در دولت ترامپ بدون تأیید پوتینگر در قبال این دو کشور اتخاذ می گردد. او در همان ابتدای حضور در تیم امنیت ملی کاخ سفید به عنوان مدیر ارشد شورای امنیت ملی آمریکا در حوزه آسیا، ترامپ را متقاعد کرد تا در سند استراتژی ملی خود، چین را به جای روسیه در صندلی مهم ترین تهدید علیه امنیت ملی ایالات متحده قرار دهد.پوتینگر در جمعی خصوصی هشدار داده بود که شی جینپینگ میخواهد سیستم اقتدارگرای چین را بیشتر و خطرناک تر از قبل به سمت توتالیتاریسم سوق دهد، سیستمی که شباهت زیادی به شیوه اعمال کنترل بر جامعه به سبک رمان های جورج اورول را دارد. هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ، نقش پوتینگر در عظیم ترین تغییر در جهت گیری سیاست خارجی واشنگتن پس از خاتمه جنگ سرد و شکل گیری نگاه رقیبانه ایالات متحده به چین را کلیدی می داند.

یکی از منابع اطلاعاتی کلیدی پوتینگر، برادرش است که به عنوان ویروس شناس در دانشگاه واشنگتن فعالیت می نماید. متیو پوتینگر با استناد به هشدارهای برادرش از ترامپ خواست تا از اواخر ژانویه پروازها میان چین و ایالات متحده را معلق کند. اما تمام توصیه های پوتینگر بلافاصله هم با استقبال ترامپ روبه رو نمی گردد. او در ابتدای ماه فوریه از ترامپ خواسته بود تا تمام پروازها میان اروپا و ایالات متحده را لغو کند اما رئیس جمهور آمریکا این تصمیم را با چند هفته تأخیر اجرائی کرد.او همچنین از تصمیم ترامپ در لغو یاری اقتصادی ایالات متحده به بودجه سازمان بهداشت دنیای حمایت می کرد. او چین را متهم نموده که نه تنها به هشدارهای تایوان در اواخر دسامبر درباره شیوع ویروس کرونا توجه نکرد بلکه به سازمان بهداشت دنیای نیز فشار آورد که تنها به اظهارات مقام های پکن در خصوص شیوع ویروس کرونا توجه نمایند.نام پوتینگر حتی در مانور کاخ سفید درباره منشأ شیوع ویروس کرونا به چشم می خورد. پوتینگر به سازمان های اطلاعاتی آمریکا فشار آورد که به جای تحقیق درباره نظریه شیوع اولیه ویروس از بازارهای خریدوفروش حیوانات، بر نشت ویروس از آزمایشگاه ویروس شناسی در ووهان تمرکز نمایند. با اینکه تا به امروز چنین ادعایی اثبات نشده اما پوتینگر اصرار دارد که شواهد و مدارک محرمانه، احتمال خروج ویروس از آزمایشگاه را تقویت می نماید.

این رویکرد تهاجمی اخیر دولت ترامپ علیه چین منتقدانی هم خارج از کاخ سفید دارد. کرت کمپل، یکی از مشاوران ارشد دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده در حوزه آسیا اخیرا در سخنرانی خود در شورای روابط خارجی گفته بود: در شرایط فعلی که دنیا با بحران کرونا درگیر است، ایالات متحده و چین باید به جای دامن زدن به جنگ روانی علیه یکدیگر، به همکاری برای رفع کردن خطر بپردازند. اغلب دولت ها کوشش می نمایند که به جای دامن زدن به تنش، با ارسال پیغام ها و سیگنال های مثبت به افکار عمومی با این چالش مقابله نمایند. واشنگتن و پکن فضای همکاری فوق العاده ای برای مقابله با این ویروس دارند.

  • انکار وجود پوتینگر

با وجود نقش کلیدی متیو پوتینگر در فرایند تصمیم گیری ها در کاخ سفید، ترامپ تا حدود سه سال قبل منکر وجود چنین فردی بود. در سال 2017 پوتینگر به عنوان مقام رسمی کاخ سفید در شورای امنیت ملی آمریکا در حوزه آسیا، اطلاعاتی در خصوص کره شاقتصادی در اختیار خبرنگاران قرار داد و نیویورک تایمز این اطلاعات را منتشر کرد. ترامپ بلافاصله در توییتی که عصبانیت در آن مشهود بود، نیویورک تایمز را متهم کرد که به اظهارات مقامی رسمی استناد نموده که اصلا وجود خارجی ندارد. ترامپ نیویورک تایمز را متهم کرد که برای داستان سرایی های خود فردی خیالی آفریده است. اما حضور پوتینگر در کاخ سفید خیلی زود ثابت شد، چراکه نشست 12 ژوئن ترامپ با کیم جونگ اون، رهبر کره شاقتصادی بدون هماهنگی های متیو پوتینگر غیرممکن به نظر می رسید و از آن موقع بود که پوتینگر از پشت پرده خارج شد.

  • روزنامه نگاری در چین

متیو پوتینگر، روزنامه نگار سابق که بارها استیو بنن استراتژیست سابق و راست گرای ترامپ را یکی از نوابغ دنیای سیاست نامیده، کم وبیش به طور اتفاقی وارد شورای امنیت ملی آمریکا شد. متیو فرزند یکی از مقام های وزارت دادگستری آمریکا بود. او در دانشگاه به تحصیل در حوزه چین پرداخت و زبان ماندارین را بسیار روان صحبت می کرد. همین امر به او یاری کرد تا خبرنگار رویترز در چین گردد. چند سال بعد و زمانی که هنوز 30 ساله نشده بود خبرنگار وال استریت ژورنال در چین شد، کشوری که آزادی رسانه در آن تعریف نشده است. پوتینگر در چین بازداشت و مورد شکنجه نهاده شد. این تجربه در شکل گیری نگاه منتقدانه او به حکومت اقتدارگرای چین تأثیر بسزایی داشت. پوتینگر مدتی هم در نیروی دریایی آمریکا خدمت نموده بود و سفرهای متعددی به عراق و افغانستان داشت. در این سفرها توانایی او در انجام عملیات های اطلاعاتی توانست توجه ژنرال مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ترامپ را به خود جلب کند و حضور هرچند کوتاه مدت فلین در سمت مشاور امنیت ملی ترامپ باعث شد تا راه ورود او به کاخ سفید باز گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 923

به "ترامپ بازیگر سناریوهای متیو پوتینگر ، عضو کلیدی تیم امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ بازیگر سناریوهای متیو پوتینگر ، عضو کلیدی تیم امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید