توانبخشی بچه ها دچار فلج مغزی با روبات هوشمند

به گزارش مالکوم، محققان شرکت های دانش بنیان با عرضه 4 نوع روبات هوشمند پیروز به ارائه خدمات توانبخشی در حوزه های راه رفتن، زانو، توانبخشی بچه ها دچار فلج مغزی و ارزیابی شرایط تعادل شدند.

توانبخشی بچه ها دچار فلج مغزی با روبات هوشمند

ربات توانبخشی راه رفتن یکی از محصولات شرکت های دانش بنیان است که با یاری فناوری رباتیک، سلامت دیجیتال را در کشور توسعه داده است. عملکرد این ربات شامل توانبخشی زانو، توانبخشی ران و توانبخشی راه رفتن می گردد که در حوزه تجهیزات فیزیوتراپی و کاردرمانی کاربرد دارد.

ساخت نوعی مفصل ارتوپدی برای اصلاح کانترکچر (اسپاسم عضلانی) از دیگر محصولات این شرکت است.

ربات توانبخشی آموزش گام برداری کودک از پیشرفته ترین روش ها در توانبخشی بچه ها دچار فلج مغزی (CP) است که از سوی محققان یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه عرضه شده است.

این دستگاه به یاری بازوهای رباتیکی و با استفاده از الگوهای حرکتی هوشمند نحوه گام برداری صحیح را به این بچه ها آموزش می دهد و این ربات قادر است با استفاده از نرم افزار واقعیت مجازی و شیوه های امتیازدهی و تشویق بچه ها مورد توجه بچه ها و خانواده ها قرار گیرد.

نمونه مشابه خارجی دستگاه رباتیک توانبخشی با قیمت نزدیک به 400 میلیون تومان به کشور وارد می شد اما با کوشش متخصصان این مجموعه دانش بنیان در کشور ساخته شد.

طراحی و ساخت این دستگاه با توجه به قیمت تمام شده پایین و ایجاد کارایی بالا صورت گرفت. اگر چه دستگاه لوکو ایران نزدیک به 80 درصد امکانات نمونه خارجی را داراست اما قیمت تمام شده آن کمتر از 25 درصد نمونه خارجی است.

ربات ارزیابی شرایط تعادل به منظور ارزیابی شرایط تعادل و همچنین تمرین دهی برای بهبود شرایط تعادل افراد از سوی محققان یکی از شرکت های دانش بنیان ساخته شده است. ماژول های پیش بینی شده در نرم افزار این دستگاه به دو گروه تعادل استاتیکی و تعادل دینامیکی تقسیم بندی می شوند.

در گروه اول، هدف ارزیابی توانایی کاربر در حفظ شرایط تعادل خود و بهبود آن است. تست ها و تمرین های طراحی شده در این بخش، به گونه ای است که انتظار می رود کاربر مرکز تعادل خود را در مدت زمان مشخصی در یک نقطه ثابت نگه دارد. گروه دوم شامل تست ها و تمرین هایی است که توانایی فرد را در کنترل مرکز تعادل خود هنگام جابجایی آن از یک نقطه به نقطه دیگر مورد ارزیابی می دهد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1423

به "توانبخشی بچه ها دچار فلج مغزی با روبات هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توانبخشی بچه ها دچار فلج مغزی با روبات هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید