خبرنگاران آزمایش تسلیحات شیمیایی داعش بر روی عراقی ها

به گزارش مالکوم، تهران - خبرنگاران - روزنامه واشنگتن پست در گزارشی خاطرنشان کرد که بر اساس تحقیقات، گروه تروریستی داعش تسلیحات شیمیایی را بر روی زندانیان عراقی آزمایش نموده است تا از میزان کارایی آنها اطلاع یابد.

خبرنگاران آزمایش تسلیحات شیمیایی داعش بر روی عراقی ها

به گزارش روز آدینه خبرنگاران، پایگاه خبری میدل ایست نیوز با انتشار این گزارش واشنگتن پست نوشت که بر اساس تحقیقات کارشناسان بین المللی سازمان ملل، گروه تروریستی داعش تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک روی زندانیان عراقی آزمایش نموده است تا از میزان کارایی آنها در حملات تروریستی اطلاع یابد.

گزارش ها درباره استفاده داعش از تسلیحات شیمیایی در اوایل سال 2015 میلادی اعلام شده بود و مقام های اطلاعاتی آمریکا و عراق نسبت به کوشش داعش برای توسعه این نوع تسلیحات ابراز نگرانی نموده بودند.

مسئولان یاد شده در آن موقع تاکید نموده بودند که داعش در کوشش است تا با یاری دانشمندان عراقی و سوری و دیگر کشورهای منطقه، مرکز پژوهشی و آزمایشگاهی برای تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی ایجاد کند.

به گزارش مرکز پژوهشی آی اچ اس در لندن، داعش در اواخر سال 2016 میلادی با استفاده از مواد شیمیایی از جمله گاز خردل، کلر و گوگرد دستکم 52 حمله در عراق و سوریه انجام داده است.

بر اساس گزارش تحقیقات جدید، داعش پس از تسلط بر شهر موصل در سال 2014 میلادی و استفاده از دانشگاه این شهر به عنوان مرکزی برای پژوهش ها و آزمایش انواع جدید تسلیحات، آزمایش های شیمیایی و بیولوژیکی روی گروگان ها و بازداشت شدگان عراقی انجام داده که منجر به مرگ آنها شده است.

استفاده از گازهای بسیار کشنده تالیوم و نیکوتین

به گفته کارشناسان سازمان ملل، زندانیان عراقی تحت آزمایش تالیوم به عنوان یکی از مواد بسیار سمی و شیمیایی نهاده شدند که معمولا روی موش ها استفاده می گردد، همچنین داعش ماده نیکوتین که استفاده بیش از حد از آن کشنده است را روی زندانیان عراقی آزمایش نموده است.

بر اساس گزارش های مذکور، داعش کوشش نموده تا گاز کلر و خردل را برای استفاده در نبردهای خود فراوری کند؛ گازی که در جنگ جهانی اول مورد استفاده نهاده شد و منجر به مرگ و آسیب های فراوان هزاران سرباز شد.

برپایه دلایل به دست آمده از رایانه ها و گوشی های همراه عناصر داعشی به هلاکت رسیده یا بازداشت شده، این گروه تروریستی تسلیحات شیمیایی خود را علیه غیرنظامیان نیز آزمایش نموده است.

داعش پس از تسلط بر مناطق گسترده ای از عراق در سال 2014 میلادی، مقادیر زیادی از کلر را در ایستگاه های تصفیه آب به دست آورد و در حملات با گازهای سمی از آن علیه نیروهای نظامی و غیرنظامیان استفاده کرد.

موصل مرکز استان نینوا و دومین شهر عظیم عراق، دهم ژوئن سال 2014 میلادی به اشغال گروه تروریستی داعش در آمد.

نیروهای عراقی توانستند در هفدهم اکتبر سال 2016 میلادی عملیات خود را برای آزادسازی موصل شروع نمایند، این شهر خاتمه در دهم ژوئیه سال 2017 میلادی از دست این گروه آزاد شد.

داعش در دوران اوج فعالیت های تروریستی خود یک سوم از خاک عراق را در شمال، شرق و غرب این کشور اشغال کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1558

به "خبرنگاران آزمایش تسلیحات شیمیایی داعش بر روی عراقی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آزمایش تسلیحات شیمیایی داعش بر روی عراقی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید