رنگ کردن دیوار آجری؛ آموزش صفر تا صد

به گزارش مالکوم، رنگ کردن دیوار آجری یکی از روش هایی است که برای دیوارهای آجری که نمای آن خسته کننده و تکراری شده، یا آسیب دیده به کار می رود. شما می توانید با رنگ کردن دیوار آجری عیوب ایجاد شده در این دیوارها را رفع کنید،

رنگ کردن دیوار آجری؛ آموزش صفر تا صد

علاوه بر اینکه دیوارها با رنگ آمیزی نمای داخلی و بیرونی ساختمان را زیباتر می نماید. در این مطلب به شما می گوییم که رنگ کردن دیوارهای آجرها به چه صورت است.

اهمیت دقت هنگام رنگ کردن دیوار آجری

بعضی افراد ترجیح می دهند برای نمای داخلی یا دکور داخلی ساختمان ها اقدام به خرید آجر نمایند. بعضی نیز برای کاهش هزینه و از طرفی زیباتر شدن و تنوع در دیوارهای آجری اقدام به رنگ کردن دیوار آجری می نمایند. این کار علاوه بر زیبایی ساختمان در داخل و خارج، به حفظ دوام و ماندگاری آجر نیز یاری می نماید. علاوه بر اینکه تنوع زیادی نیز به همراه دارد.

در نظر داشته باشید که اگر قصد رنگ کردن آجرهای بکار رفته در دیوارهای ساختمان را دارید باید موارد مهمی را مورد توجه قرار دهید، تا برترین نتیجه را به دست آورید. در صورتی که بدون هیچ تخصص و مطالعه ای اقدام به رنگ آمیزی این دیوارها کنید ممکن است متحمل هزینه اضافه شوید و در نهایت نیز نتیجه ای که مورد نظرتان است به دست نیاورید.

نکته مهمی که در زمان خرید آجر مثلا خرید آجر سه گل برای ساختمان دارید، در کنار نگهداری از این آجر، امکان رنگ آمیزی آن را نیز باید آنالیز کنید. اگر قصد دارید در آینده اقدام به رنگ آمیزی کنید باید این امکان برای آجر فراهم باشد، در غیر این صورت باید گزینه های مختلف را مورد توجه قرار دهید.

ابزارهای مورد احتیاج برای رنگ آمیزی دیوار آجری

برای رنگ کردن دیوار آجری احتیاجمند ابزار و امکاناتی هستید که بتوانید این کار را با برترین کیفیت انجام دهید. از مهمترین ابزاری که به منظور رنگ آمیزی دیوار آجری اعم از آجر شیل یا هر نوع آجر دیگر احتیاج دارید عبارت است از:

  1. بتونه مناسب برای درزگیری و رفع ایرادات دیوار آجری
  2. سیلر یا رنگ های مورد احتیاج برای آستر کشی دیوار آجری
  3. رنگ مناسب برای رنگ آمیزی دیوار در هر قسمت از ساختمان
  4. محلول شوینده از ترکیب آب و صابون و پارچه برای تمیز کردن دیوار
  5. قلم موی مناسب یا غلتک برای رنگ آمیزی دیوار آجری
  6. پوشش پلاستیکی و نوار مناسب برای نقاشی

4 اقدام مهم قبل آغاز رنگ کردن

زمانی که قصد رنگ کردن دیوار آجری را دارید ضروری است نکات مهمی را برای به دست آوردن برترین نتیجه به کار بگیرید. برای این کار باید موارد زیر را مورد توجه قرار داده و پس از آن برای رنگ آمیزی اقدام کنید.

1- آماده سازی دیوار آجری

نخستین موردی که برای رنگ آمیزی دیوار آجری باید مورد توجه قرار دهید آماده سازی دیوار آجری است. برای این کار بسته به اینکه این آجر در کدام قسمت ساختمان و کدام دیوار است باید اقدامات اولیه ای انجام دهید. به طور مثال اگر قرار است دیوار حیاط را رنگ آمیزی کنید استفاده از رنگ پلاستیک انتخاب مناسبی نیست.

این در حالی است که در داخل ساختمان به راحتی می توانید برای رنگ آمیزی آجرها از این رنگ بهره ببرید. پس از ان محیط اطراف دیوار را از هرگونه وسیله ای خالی کنید تا آلوده به رنگ نگردد. کف زمین را نیز می توانید با پوششی کاور کنید تا رنگ پخش نگردد.

2- در این مرحله ضروری است دیوار را رنگ کنید.

اگر دیوار آجری مورد نظر قبلا رنگ آمیزی نشده ضروری است با آب دیوار را بشویید تا هرگونه آلودگی و گرد و غبار از آن پاک گردد. از محلول آب و صابون و نیز یک تکه پارچه نیز می توانید برای تمیز کردن دیوار بهره ببرید.

در صورتی که قبلا آجر رنگ شده می توانید از آب و صابون برای تمیز کردن و شستشوی آن بهره ببرید. نکته مهم اینکه اگر رنگ قبلی پوسته شده باید با کاردک این رنگ ها را از آجر جدا کنید. پس از آن صبر کنید تا دیوار کاملا خشک گردد.

3- آسترکشی

رنگ آمیزی دیوار آجری در مرحله سوم احتیاجمند آسترکشی برای یکدست شدن و زیبا شدن نتیجه کار است. برای این کار می توانید از سیلر به عنوان آستر یا پرایمر بهره ببرید. پس از آستر کشی ضروری است مدت زمانی صبر کنید تا آجرها کاملا خشک شوند.

4- درزگیری

در مرحله اخر نیز باید با استفاده از بتونه درزگیری را انجام دهید. برای این کار باید بندها و سوراخ هایی که در طول زمان روی دیوار ایجاد شده را رفع کنید. در این صورت دیوار کاملا یک سطح می گردد.

اگر دیوار آجری آسیب زیادی دیده می توانید از بتونه های درزگیر بهره ببرید تا در مصرف بتونه صرفه جویی گردد. و در نهایت اقدام به رنگ آمیزی دیوارهای آجری ساختمان کنید. برترین روش برای رنگ آمیزی نیز استفاده از غلتک است. البته همه این مراحل باید به وسیله فرد باتجربه و خبره صورت بگیرد تا نتیجه نهایی چشم نواز و رضایت بخش باشد.

جمع بندی

رنگ کردن دیوار آجری یکی از روش های مناسب برای ایجاد تنوع در این متریال به کار رفته در ساختمان است. علاوه بر اینکه می توان گفت این اقدام می تواند به افزایش دوام و ماندگاری آجر نیز در ساختمان یاری کند.

در صورتی که قصد دارید اقدام به رنگ کردن این دیوارها کنید ضروری است همه مواردی که برای رنگ آمیزی آجر اهمیت دارد مورد توجه قرار دهید. به طور مثال آیا امکان رنگ آمیزی دیوار وجود دارد؟ چه رنگی برای آجر به کار رفته در دیوار مناسب است؟ آیا این دیوار در مجاورت هوای آزاد است یا در فضای بسته قرار گرفته است؟

پاسخ به این سوالات به شما یاری می نماید تا رنگ مناسب را انتخاب کنید. به طور مثال شما نمی توانید از رنگ پلاستیک برای رنگ آمیزی دیوارهای آجری بیرون ساختمان بهره ببرید. علاوه بر اینکه رنگ های مناسب برای رنگ آمیزی آجر به شکل خاص فراوری شده و بهتر است از این گزینه ها برای رنگ آمیزی دیوار استفاده کیند. در نظر داشته باشید که شما نمی توانید از رنگ پلاستیک برای آجرهایی که قبلا با رنگ روغن رنگ آمیزی شده اند بهره ببرید.

پرایمر و بتونه ای که برای رفع عیوب و درزها و خرابی های آجرهای دیوار به کار می رود نیز باید کیفیت مناسبی داشته باشد تا پس از رنگ آمیزی نتیجه کار عالی باشد. در صورتی که هر کدام از این مراحل با دقت انجام نگردد در نهایت نه تنها زیبایی در این دیوارها دیده نمی گردد بلکه ممکن است عیب و ایرادهای دیوار از قبل بیشتر به چشم بیایید.

در کنار این موارد باید به اقدامات اولیه ای که پیش از رنگ آمیزی دیوار ضروری است، دقت کنید. هرگونه اقدام به رنگ آمیزی بدون توجه به نکات ذکر شده می تواند شما را متحمل هزینه های خسارت بار کند.

در صورت امکان از افراد باتجربه برای رنگ آمیزی این دیوارها یاری بگیرید. این افراد به شما یاری می نمایند تا در کمترین زمان و با مناسب ترین هزینه دیوارهای آجری را رنگ آمیزی کنید. علاوه بر اینکه این افراد متخصص و باتجربه به خوبی می دانند که از چه رنگ هایی استفاده نمایند یا با چه اقداماتی دیوارهای قدیمی با آجرهای رنگ و رو رفته را احیا نمایند.

منبع: اتاق
انتشار: 28 فروردین 1402 بروزرسانی: 28 فروردین 1402 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2152

به "رنگ کردن دیوار آجری؛ آموزش صفر تا صد" امتیاز دهید

1 کاربر به "رنگ کردن دیوار آجری؛ آموزش صفر تا صد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنگ کردن دیوار آجری؛ آموزش صفر تا صد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید