زخم های مریخ حرف می زنند

به گزارش مالکوم، آژانس فضایی اروپا(ESA) با انتشار چند تصویر از یکی از جالب ترین دهانه های موجود بر سطح مریخ نوشته است که هر دهانه در سیاره سرخ، حرف های خود را برای گفتن در خصوص تاریخ این سیاره دارد.

زخم های مریخ حرف می زنند

به گزارش مالکوم و به نقل از ESA، دهانه مورکس(Moreux) در مریخ گویای بسیاری از فرآیندها و ویژگی های جالب توجه سطح شناسی این سیاره است. این دهانه با قطر 138 کیلومتری در حاشیه شمالی منطقه ترا سابیا(Terra Sabaea) است که منطقه عظیمی با مساحت 4700 کیلومتر در سیاره سرخ است که مملو از دهانه های برخوردی و پوشیده از جریان های یخبندان، تپه ها، سطوح پست و بلند و شبکه ای از برآمدگی های پیچیده در هم است.

دهانه مورکس وقتی با سایر دهانه های برخوردی در مریخ و زمین مقایسه می گردد، کمی بد شکل و به هم ریخته به نظر می رسد که نتیجه فرسایش مداوم خاک مریخ در طول تاریخ است. لبه تخم مرغی آن شکسته شده، دیوارهای تیره آن موج دار و لکه دار شده و مرکز آن دارای یک قله برجسته است که از تجمع ماده های برآمده از کف دهانه در هنگام برخورد ایجاد شده است.

درک مقیاس قابل مشاهده از این قله از این نما که از مدار مریخ گرفته شده، سخت است، اما قله مرکزی دهانه مورکس بسیار عظیم است و حدود دو کیلومتر ارتفاع دارد.

این دهانه تقریباً 3 کیلومتر عمق دارد و دو لبه آن حدود 138 کیلومتر با یکدیگر فاصله دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 786

به "زخم های مریخ حرف می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زخم های مریخ حرف می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید