لاریجانی دستاوردهای سفر به ویتنام و سریلانکا را تشریح کرد

به گزارش مالکوم، به گزارش خبرنگاران به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد از سفر به دو کشور ویتنام و سریلانکا در جمع خبرنگاران گفت: در سفر به این دو کشور درباره گسترش روابط پارلمانی و توسعه همکاری های مالی و فرهنگی مذاکره شد، همچنین در این سفر درباره مسائل مهمی که در صحنه بین الملل محل مناقشه است، رایزنی هایی صورت گرفت.

لاریجانی دستاوردهای سفر به ویتنام و سریلانکا را تشریح کرد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی و شیلات فرصت های خوبی برای همکاری با هر دو کشور وجود دارد، اضافه نمود: محصولاتی همانند سیب و پرتقال در کشور ما به وفور وجود دارد و در فصول خاص بحث هایی درباره مازاد این محصولات در کشور مطرح می گردد که تجار ایرانی باید این زمینه ها را شناسایی نموده و از این فرصت ها استفاده نمایند.

وی با با بیان اینکه می توان در زمینه شیلات سرمایه گذاری های سنتی و صنعتی همکاری هایی با هر دو کشور داشت، ادامه داد: اتاق های بازرگانی ایران باید با اتاق های بازرگانی هر دو کشور فعالیت های خود را گسترش دهند.

لاریجانی با اشاره به اینکه ایران می تواند در زمینه پتروشیمی در این کشورها سرمایه گذاری نموده و محصولات و تجهیزات ساختمانی همانند سیمان را به این کشورها صادر کند، یادآور شد: هر دو کشور در حال توسعه هستند که در این راستا شرایط برای صادرات محصولات به هر دو کشور فراهم است و در مذاکرات با مسئولان این دو کشور درباره صادرات بعضی محصولات مذاکراتی صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه با اعضای اتاق بازرگانی هر دو کشور گفت وگوهایی صورت گرفت، ادامه داد: یکی از علایق تجار هر دو کشور سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز و یا ساخت بنادر در ایران است که در این راستا نیز مذاکراتی با مسئولان هر دو کشور صورت گرفت.

لاریجانی با تاکید بر اینکه یکی از مسائل و موانعی که تجار به آن اشاره می کردند، مسائل ارتباطات بانکی بین ایران و دو کشور است، گفت: در این زمینه با مسئولان هر دو کشور رایزنی هایی صورت گرفت و راهکارهایی مطرح شد که اجمالا به جمع بندی رسیدیم که در این راستا مسئولان بانک مرکزی باید اقداماتی انجام دهند که موانع برطرف گردد.

رئیس قوه مقننه اضافه نمود: اعضای گروه دوستی پارلمانی سریلانکا و ویتنام در این سفر حضور داشتند که بخشی از این مسائل توسط اعضای گروه دوستی پیگیری می گردد.

وی با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی ایران و هر دو کشور ویتنام و سریلانکا باید فعال شوند، ادامه داد: به تجار ایرانی و اتاق بازرگانی توصیه می گردد که به سمت بازرگانی با این دو کشور حرکت نمایند و مسئولان وزارت صنعت نیز در این زمینه به تجار یاری نمایند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به احتیاج ایران به دانه های روغنی توضیح داد: در این سفر در این باره بحث شد که زمین های کشاورزی خود را در اختیار ما قرار دهند تا بر روی آن کشت انجام گردد و در واقع کشت فراسرزمینی داشته باشیم که آنها نیز این موضوع را قبول کردند.

شایان ذکر است که در بدو ورود رئیس مجلس به تهران به مناسبت اعیاد شعبانیه و روز پاسدار شاخه های گل به هیات پارلمانی ایران به سریلانکا و ویتنام تقدیم شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 428

به "لاریجانی دستاوردهای سفر به ویتنام و سریلانکا را تشریح کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاریجانی دستاوردهای سفر به ویتنام و سریلانکا را تشریح کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید