مافیای خرید خودرو با ربات ثبت نام می نمایند ، اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرو به اوج رسید

به گزارش مالکوم، خودروسازان در حالی وعده فروش فوری و پیش فروش به مردم می دهند که بیشتر متقاضیان پیروز به ثبت نام نشده اند و در این میان، اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودروها به 40 میلیون تومان هم رسیده است.

مافیای خرید خودرو با ربات ثبت نام می نمایند ، اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرو به اوج رسید

جهت دریافت خدمات طراحی باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش مالکوم به نقل از فارس، شرایط فروش فوری و پیش فروش خودرو توسط ایران خودرو و سایپا در شرایطی که بازار همچنان دست خوش دلالی است و شاهد اختلاف قیمت بالایی بین نرخ کارخانه و بازار هستیم، نقدها زیادی را از سوی متقاضیان خرید خودرو به همراه داشته است.

سایت فروش خودروسازان هر روز در حالی شرایط فروش خودروها را به نمایش می گذارد که هیچ آماری از تعداد خودروهای عرضه شده ارائه نمی گردد و تعیین نیست که چه تعداد خودرو در طرح های فروش، عرضه می شوند. شاید اگر آماری از فروش های هر دوره ارائه گردد بسیاری از ابهامات موجود در این بخش برطرف گردد و حس اعتماد به خریداران بازگردد.

محمد شیاسی، یک متقاضی خرید خودرو که حدود 9 ماه است برای خرید اینترنتی خودرو در کوشش است در این مورد به خبرنگار فارس می گوید: از 9 ماه پیش مرتب سایت فروش اینترنتی ایران خودرو و سایپا را چک می کنم تا برای خرید خودرو اقدام کنم ولی هیچوقت پیروز به خرید نشدم.

وی ادامه می دهد: هر بار به محض پر کردن اطلاعات با پیامی مبنی بر پر شدن ظرفیت فروش خودرو روبرو می شدم، برای اینکه بتوانم در همان ثانیه های ابتدایی نسبت به خرید اقدام کنم حدود 10 دقیقه قبل از ساعت 10 صبح (معمولاً سایت فروش خودروها ساعت 10 باز می گردد) نسبت به ثبت اطلاعات بر روی سایت اقدام کردم و به محض باز شدن سایت بر روی گزینه ثبت اطلاعات کلیک کردم اما باز هم با پیام تکمیل ظرفیت فروش روبرو شدم.

این متقاضی معترض می گوید: چندین مرتبه نیز این روش را امتحان کردم اما باز هم پیروز به خرید خودرو نشدم.

فروغ فرخ نیا، یکی دیگر از متقاضیان خرید خودرو از شرکت های خودروساز است که از شرایط فروش خودروسازان گلایه دارد. وی می گوید: بعد از چندین بار که پیروز به خرید خودرو نشدم، بالاخره دو روز پیش توانستم اطلاعاتم را برای خرید کوئیک سایپا در سامانه فروش ثبت کنم. بعد از این مرحله، صفحه پرداخت پول برایم باز شد و با اطلاعات مربوط به کارت اعتباری ام توانستم مبلغ خودرو را به حساب سایپا واریز کنم.

وی ادامه می دهد: در شرایطی که پول از حسابم کسر شده بود، پس از نیم ساعت پول به حسابم برگشت و خریدم منتفی شد.

احد کارگر هم یکی از افرادی است که از امکان پذیر نبودن ثبت نام برای خرید خودرو شاکی است. وی می گوید: چند وقت است که می خواهم برای خرید پژو 405 اقدام کنم ولی پیروز به خرید از کارخانه نشده ام.

وی ادامه می دهد: در این شرایط گفته می گردد که فراوری پژو 405 از سال آینده متوقف خواهد شد و با این شرایط نمی دانم تکلیف ما که توان خرید از بازار را نداریم، چیست؟

  • اختلاف قیمت 14 تا 40 میلیون تومانی کارخانه و بازار خودرو

یکی از دلایل بالابودن تقاضای خرید خودرو از کارخانه، اختلاف بالای قیمت کارخانه و بازار است که این موضوع باعث تشدید دلالی در بازار شده است. این در حالی است که رحمانی وزیر صنعت بارها برای افزایش تیراژ فراوری خودرو، رشد عرضه و مدیریت بازار وعده داده بود ولی این وعده ها چندان عملی نشده و اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه افزایش قابل توجهی نسبت به ماه های قبل داشته است.

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه بسیاری از مردم نسبت به عدم امکان ثبت نام خرید خودرو گلایه دارند، به خبرنگار فارس می گوید: در اطرافیانم کسی نبوده که به عنوان مصرف نماینده واقعی یا همکار پیروز به خرید اینترنتی خودرو شده باشد.

اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرو شهریور سال جاری بین 3 تا 14 میلیون تومان بود ولی این اختلاف قیمت در حال حاضر به 14 تا 40 میلیون تومان رسیده است.

وی افزایش عرضه خودرو را به عنوان راه چاره اصلی حل این مسائل عنوان نموده و می گوید: طبق گفته وزیر، فراوری خودرو نسبت به سال گذشته 3 برابر شده اما این موضوع در افزایش عرضه خودرو مشاهده نمی گردد زیرا اگر عرضه بیشتر شده بود، اختلاف قیمت کارخانه و بازار باید کاهش می یافت.

مؤتمنی ادامه می دهد: در خصوص خودروهای با قیمت کمتر از 40 میلیون تومان، شهریور سال جاری اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرو بین 3 تا 14 میلیون تومان بود ولی حالا این اختلاف قیمت به 14 تا 40 میلیون تومان رسیده است. این موضوع نشان دهنده وجود فساد در بازار خودرو است.

به گفته وی، دنا از جمله خودروهایی است که اختلاف قیمت بالایی بین کارخانه و بازار دارد به طوری که قیمت کارخانه ای این خودرو 93 میلیون تومان و نرخ بازار آن 126 میلیون تومان است.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو می گوید: قیمت کارخانه ای پژو 207 دنده ای نیز 96 میلیون تومان و قیمت بازار آن 142 میلیون تومان است و به این ترتیب 44 میلیون تومان حاشیه بازار برای این خودرو وجود دارد، در حالی که این اختلاف قیمت در مرداد سال جاری حدود 10 میلیون تومان بود.

وی ادامه می دهد: ما به مردم توصیه می کنیم که از شرکت های متفرقه و با شرایط اغوانماینده و مشکوک خرید خودرو انجام ندهند ولی پاسخی که می شنویم این است که خرید از کارخانه امکان پذیر نیست و چاره ای برای خریداران وجود ندارد.

  • رد پای ربات در ثبت نام ها

نابسامانی در عرضه خودرو از سوی خودروسازان و هرج و مرج در بازار خودرو در حالی همچنان ادامه دارد که به گفته سید جواد حسینی کیا، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه مافیا از ربات برای ثبت نام خودرو در سایت های شرکت های خودروساز استفاده می نماید، می گوید: نهادهای نظارتی و امنیتی باید به این موضوع ورود نمایند و به این معضل انتها دهند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اعتراض مردم به خودروسازان در ثبت نام های اخیر مبنی بر اینکه ظرف چند دقیقه سایت های ثبت نام بسته شده و امکان خرید خودرو وجود ندارد، می گوید: برای آنالیز این موضوع تحقیقاتی انجام داده ام که به صورت غیررسمی اعلام کردند مافیاهای خودرو با استفاده از ربات اقدام به ثبت نام در سایت ها می نمایند.

وی می گوید: این اخبار غیررسمی به کمیسیون صنایع مجلس رسیده است که وقتی سامانه خرید خودرو برای یک تا 2 ثانیه باز می گردد و هزاران نفر خواستار ثبت نام تعدادی خودرو هستند متاسفانه مافیا با استفاده از روش های غیرقانونی و بهره گیری از ربات تعدادی خودرو را ثبت نام می نمایند.

در این مورد رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو نیز به فارس می گوید: بحث هایی در این مورد مطرح است و حتی بعضی افراد عنوان می کردند که با دریافت مبالغی در حد 3 میلیون تومان می توانند برای متقاضیان در سایت فروش خودروسازان ثبت نام نمایند.

در هر حال آشفتگی در بازار خودرو و دست خالی ماندن مردم از خرید خودرو با قیمت کارخانه که چندان هم پایین نیست، معضلی است که ظاهراً حل آن از توان وزیر صنعت هم خارج است، چرا که در این مورد وعده و وعیدهای زیادی داده شده ولی تا به امروز به خاتمه نرسیده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 668

به "مافیای خرید خودرو با ربات ثبت نام می نمایند ، اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرو به اوج رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مافیای خرید خودرو با ربات ثبت نام می نمایند ، اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرو به اوج رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید