مردم نه از موانع دولت اطلاع چندانی دارند و نه از توفیقات آن

به گزارش مالکوم، یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که گفتمان مشترکی میان مردم و دولت شکل نگرفته است گفت: به خاطر عدم اطلاع رسانی صحیح و به موقع، مردم نه از موانع دولت اطلاع چندانی دارند و نه از توفیقات دولت. برای بخش هایی از دستگاه حکومتی، افکار عمومی اهمیت ندارد.

مردم نه از موانع دولت اطلاع چندانی دارند و نه از توفیقات آن

جواد امام در گفت وگو با مالکوم، با بیان این که رابطه دو طرفه دولت و جامعه یک ضرورت امکان ناپذیر است، اظهار کرد: در دولت روحانی به این ارتباط یا پرداخته نشده یا خیلی ضعیف بدان پرداخته شده است؛ بنابراین گفتمان مشترکی میان مردم و دولت شکل نگرفته است. به خاطر عدم اطلاع رسانی صحیح و به موقع، مردم نه از موانع دولت اطلاع چندانی دارند و نه از توفیقات دولت.

وی ادامه داد: اگر مردم از موانع دولت به درستی آگاه شوند، با تصمیمات دولت همراهی بیشتری می نمایند. متاسفانه حوزه های اجرایی ما ارتباط صحیح و به موقعی با مردم ندارند. از سوی دیگر مشاهده می کنیم اتفاقی در کشور اتفاق افتاده و اعتراضی در جامعه نسبت به آن شکل می گیرد، رسانه های غیررسمی به موضوع می پردازند، اخبار درست و ناردستی منتشر شده و برای مردم ابهام ایجاد می گردد و بعد تازه مسئولین دنبال پاسخگویی می روند درحالی که اگر اطلاع رسانی به موقع و صحیحی انجام گردد شاید کار اصلا به ابهام و اعتراض مردم نینجامید.

این فعال سیاسی با بیان این که شایعات هم در جامعه اثرگذاری خود را دارند، بیان نمود: اگر یک رسانه خبری را منتشر کند ولی این خبر خود را تکذیب کند، آثار خبر اولیه از بین نمی رود. اطلاع رسانی به موقع یکی از راه های مقابله با انتشار شایعه است اما وقتی اطلاع رسانی درست و به موقع انجام نمی گردد، رسانه های غیررسمی یا معاند از این فرصت سوءاستفاده می نمایند.

این عضو بنیاد باران همچین با اشاره به رابطه مردم و دستگاه های حاکمیتی و ابراز نگرانی نسبت به چگونگی آن ابراز عقیده کرد: مردم احساس نمی نمایند برخی مسئولان برای افکار عمومی ارزش قائل هستند. برای بخش هایی از دستگاه حکومتی، افکار عمومی اهمیت ندارد و افکار عمومی هم به این دستگاه ها اعتماد ندارد.

وی بر اهمیت اطلاع رسانی درست قوه قضاییه درباره اقدامات این قوه نیز تاکید و نقش این موضوع در ازدیاد اعتماد مردم را گوشزد کرد و گفت: من معتقدم دستگاه قضایی باید نسبت به فعالیت های خود، آسیب شناسی داشته باشد و صندلی خود را در میان افکار عمومی بازسازی کند.

امام همچنین بیان نمود: افکار عمومی نیازمند پاسخ درست دستگاه ها است نه این که توضیحات کلی داده گردد به گونه ای که مردم قانع نشوند. دیوار اعتماد جامعه و دستگاه های حاکمیتی باید بازسازی گردد در غیر این صورت به جای عملنمودهای خوب، فقط ناکارآمدی ها دیده می گردد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره فعالیت رسانه های فارسی زبان در خارج از کشور اظهار کرد: این رسانه ها قطعا از خلاء ایجاد شده میان جامعه و دستگاه های حکومتی سوءاستفاده نموده اند زیرا اگر این خلاء ارتباطی وجود نداشت، آن ها نمی توانستد به این راحتی در جامعه نفوذ نمایند. سوال این است صداوسیما که باید رسانه ملی باشد چقدر براساس معیار ملی بودن عمل نموده و چقدر به خواسته های بینندگان خود و جامعه توجه نموده است. قطعا اگر ناکارآمدی ها در داخل کشور موجب ایجاد خلاء ارتباطی میان جامعه و دستگاه ها وجود نداشت، رسانه های خارج از کشور نمی توانستد در جامعه نفوذ نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 134

به "مردم نه از موانع دولت اطلاع چندانی دارند و نه از توفیقات آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم نه از موانع دولت اطلاع چندانی دارند و نه از توفیقات آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید