مهمترین عوامل خطر و علایم مشکوک سرطان معده

به گزارش مالکوم، دانشیار رادیوانکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سرطان معده را شایع ترین و کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی برشمرد و گفت: سال گذشته 8800 مورد جدید ابتلا به سرطان معده در کشور شناسایی شد.

مهمترین عوامل خطر و علایم مشکوک سرطان معده

دکتر شهرام یوسفی با اشاره به اپیدمیولوژی سرطان معده در ایران و جهان گفت: سرطان معده در حال حاضر در کشور ما شایعترین سرطان در میان مردان ایرانی است، در حالی که در کشورهای غربی و امریکای شمالی جزو پنج سرطان رایج نیز قرار ندارد که این موضوع باعث اهمیت دوچندان این بیماری به عنوان یک معضل بهداشتی و درمانی در کشور ماست.

به گفته وی سرطان معده کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی محسوب می شود و براساس آمار وزارت بهداشت در سال گذشته 8800 مورد جدید ابتلا به سرطان معده در میان ایرانیان شناسایی شد.

مهمترین عوامل خطر بروز سرطان معده

این دانشیار بیمارستان شهدای تجریش از مهمترین ریسک فاکتورها یا عوامل خطر بروز سرطان معده به تغییر سبک زندگی ایرانیان، افزایش مصرف فست فودها، استعمال دخانیات و الکل، ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری و مصرف غذاهای نمک سود یا دودی شده اشاره کرد.

وی با اشاره به فراگیری عفونت هلیکوباکترپیلوری در جمعیت زیادی از ایرانیان گفت: متاسفانه عفونت هلیکوباکترپیلوری در کشور ما فوق العاده کلونیزه است و از مهمترین عوامل یا ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان معده به شمار می رود.

این دانشیار رادیوانکولوژی استعمال دخانیات اعم از سیگار و قلیان را از مهترین عوامل خطر در ابتلا به سرطان معده دانست و گفت: این خطر در کمین خود فرد سیگاری ونزدیکانش که دود سیگار را استنشاق می کنند، است.

سن شایع بروز سرطان معده در دهه پنجم تا ششم زندگی

به گفته دکتر یوسفی سن شایع بروز سرطان معده در دهه پنجم تا ششم زندگی آقایان ایرانی است و متاسفانه در مورد سرطان معده روش غربالگری خاصی وجود ندارد و تنها توصیه می شود که با مشاهده علایم مشکوک گوارشی افراد هر چه سریعتر برای پیگیری های لازم به متخصص مراجعه کنند.

دکتر یوسفی درمان سرطان معده را نیازمند همکاری گروه های مختلف پزشکی دانست و افزود: این بیماری با توجه به چالش های بهداشتی و درمانی موجود در کشور نیاز به درمان همه جانبه و هماهنگی بین گروه های متخصص جراحی، رادیوانکولوژی و فوق تخصصان گوارش دارد تا بهترین رویکرد و روش درمانی برای بیمار انتخاب شود.

درمان کامل بیماری در صورت تشخیص در مراحل اولیه

این دانشیار دانشگاه به افرادی که دارای ریسک فاکتورهای مذکور، سابقه خانوادگی یا مسائل گوارشی نظیر مشکل بلع غذا، احساس سیری زودرس، سنگینی بعد از غذا هستند توصیه کرد که در اولین فرصت به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنند تا اقدامات اولیه تشخیصی برای آنان انجام شود. زیرا با تشخیص بیماری در مراحل اولیه امکان بهبودی کامل بیمار با کمک درمان های جراحی ، شیمی درمانی و رادیوتراپی همزمان وجود دارد.

وی با تاکید بر اهمیت افزایش سطح آگاهی و اطلاع رسانی به عموم مردم در این خصوص گفت: مردم باید بدانند که درصورت وجود علایم گوارشی مشکوک و زمینه خانوادگی حتما باید به پزشک مراجعه کند تا بررسی های تشخیصی انجام شود و بتوان سرطان معده را در همان مراحل اولیه تشخیص داده وبا اقدامات درمانی باعث بهبود و معالجه کامل بیماری شویم.

به گفته دکتر یوسفی، سرطان معده نیز همانند سایر سرطان ها دارای مراحلی است که هرچه مرحله بیماری پایین تر باشد شانس بهبودی و علاج کامل بیمار بیشتر است به نحوی که در مرحله اول بیش از 90 درصد شانس علاج یا درمان کامل وجود دارد . این درحالی است که هر چه سرطان پیشرفته تر و به سمت مرحله 3 و 4 پیش رود، شانس بهبودی و علاج کامل کمتر می شود. مثلا در مراحل پیشرفته و مرحله چهارم شانس بهبودی به کمتر از 10-5 درصد می رسد.

وی افزود: به همین دلیل تاکید می شود افراد با مشاهده علایم مشکوک یا مسائل گوارشی به متخصص مراجعه کنند تا درصورت نیاز آندوسکوپی انجام شود و تشخیص بیماری در همان مراحل اولیه اجرا شده و درمان آغاز و بیماری ریشه کن شود.

علایم مشکوک سرطان معده

این متخصص دانشگاه با اشاره به وجود علایم مشترک در بیماری های گوارشی گفت: شایعترین علایم هشدار دهنده در مورد سرطان معده با بسکمک از علایم بیماری های گوارشی دیگر مشابه است؛ علایمی نظیر سیری زودرس، تهوع، احساس پری بعد از خوردن غذا، نفخ ، درد قبل و بعد از خوردن غذا. بنابراین حتما باید فرد به پزشک مراجعه کنند .

وی با بیان این که متاسفانه درصد قابل توجهی از سرطان معده در کشور در مراحل پیشرفته بیماری شناسایی می شوند، گفت: بیش از نیمی از موارد جدید ابتلا به سرطان معده در مراحل سوم و یا بالاتر شناسایی می شود که بیماری به سایر ارگان نظیر کبد، ریه و استخوان گسترش پیدا کرده و درمان ها جنبه تسکینی پیدا می کند و باعث بهبود یا علاج کامل نمی شود.

به گفته این دانشیار دانشگاه متاسفانه درصد قابل توجهی از بیماران که در مرحله پیشرفته یا چهارم بیماری شناسایی می شوند ظرف کمتر از دو سال علیرغم تمامی درمان های موجود فوت می کنند.

دکتر یوسفی فست فود و غذاهای آماده را مهمترین عامل خطر و ریسک فاکتور ابتلا به سرطان معده برشمرد و تاکید کرد: بهتر است مصرف فست فودها را به حداقل رسانده یا حتی به میزان صفر برسد. فست فودها یا غذاهای آماده دارای نیترات زیادی هستند که در معده به نیتروزآمین تبدیل می شوند و مهمترین عامل خطر بروز سرطان معده محسوب می شوند.

وی افزایش مصرف فست فودها به ویژه در مناطق شهری را یک عامل هشدار ذکر کرد که باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان معده و بروز بیماری در سال های آینده می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این متخصص رادیوانکولوژی در خاتمه به مبتلایان سرطان معده توصیه کرد که در شرایط فعلی به خاطر ترس از کرونا، درمان خود را رها نکنند و حتما مراحل درمانی خود را طبق نظر پزشک معالج ادامه دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1366

به "مهمترین عوامل خطر و علایم مشکوک سرطان معده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین عوامل خطر و علایم مشکوک سرطان معده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید