وقت کم است! ، پیشگویی ترسناک هوش مصنوعی

به گزارش مالکوم، گجت نیوز نوشت: محققان به وسیله پیش بینی ترسناک هوش مصنوعی دریافتند که گرمایش زمین و بحران تغییرات اقلیمی، زودتر از آنچه تصور می کنیم رخ خواهند داد.

وقت کم است! ، پیشگویی ترسناک هوش مصنوعی

براساس تحقیقات جدیدی که با استفاده از ابزارهای یادگیری ماشینی انجام گرفته است، به نظر می رسد بحران گرمایش زمین از آنچه تصور می کردیم به ما نزدیک تر باشد. این مطالعه که طی هفته جاری در پایگاه آموزشگاه ملی علوم ایالات متحده منتشر شد، از شبکه های عصبی مصنوعی آموزش دیده بر روی خروجی مدل آب وهوا جهت پیش بینی آستانه های بحرانی گرمایش دنیای استفاده کرد.

نتایج به دست آمده حاکی از آن هستند که زمین طی یک دهه آینده و تا قبل از سرانجام قرن حاضر، 1.5 درجه سانتی گراد گرم تر خواهد شد. در این راستا، توافق نامه پاریس سازمان ملل متحد، یک معاهده بین المللی مهم در ارتباط با تغییرات اقلیمی است که با هدف خنثی سازی افزایش میانگین دمای دنیای فعالیت می نماید.

هشدار هوش مصنوعی مبنی بر تداوم گرمایش زمین

نوآ دیفنباگ، دانشمند آب وهوای دانشگاه استنفورد که با همکاری الیزابت بارنز، پروفسور استان کلرادو این مطالعه را تکمیل نموده است، گفت:ما می خواستیم با استفاده از این تحقیق، آستانه گرمایش زمین را به دست آوریم. به علت توافق پاریس سازمان ملل، پیش بینی های مختلفی در خصوص مدت زمان به جای مانده تا افزایش دمای 1.5 درجه سانتی گراد دنیای وجود دارند.

دیفن باگ و بارنز مدل هوش مصنوعی خود را براساس پایگاه داده شبیه سازی مدل آب وهوا که به وسیله سازمان هایی نظیر IPCC (پنل بین دولتی تغییرات اقلیمی) استفاده می شوند، آموزش دادند. هوش مصنوعی پس از تحلیل مشاهدات دمایی تاریخی از سراسر دنیا و آنالیز شدت کم، میانه و زیاد انتشار گازهای گلخانه ای، به این نتیجه رسید که در هر سه مورد، کره زمین بین سال های 2033 تا 2023 تا 1.5 درجه گرم تر خواهد شد.

هوش مصنوعی هم چنین دریافت که حتی در صورت وقوع سناریویی با انتشار حداقلی گازهای گلخانه ای نیز سیاره ما تا سال 2054 حدود 2 درجه گرم تر می گردد. دیفن باگ در این باره گفت:

براساس نتیجه گیری IPCC، احتمال اینکه گرمایش زمین طی نیم قرن آینده در صورت جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای به دو درجه برسد، تقریبا بعید است. از آنجاکه این برآورد در تضاد با پیش بینی هوش مصنوعی است؛ بنابراین فعلا نمی توان با قطعیت گفت که کدام یک نتیجه گیری درستی را ارائه داده اند.

افزایش دمای کره زمین حتی اگر کم تر از نیم درجه سانتی گراد باشد نیز عواقب بزرگی را به همراه خواهد داشت. به نقل از ناسا، از اواخر دهه 1800 میلادی، میانگین دمای سیاره حدود 1.1 درجه افزایش یافته که بخش بزرگی از این گرمایش از اواخر قرن بیستم اتفاق افتاده است. به گفته سازمان بهداشت دنیای، نشانه های گرمایش زمین در طول زمان مشهود هستند، به ویژه طی نیم قرن گذشته که دنیا تحت تاثیر بیش ترین فجایع مربوط به آب وهوا نظیر طوفان و سیل بوده است.

با افزایش دمای 2 درجه سانتی گراد و تداوم گرمایش دنیای، بعضی از ناهنجاری ها مانند از بین رفتن صخره های دنیای رخ خواهند داد. در این راستا، دیفنباگ اذعان کرد که اگرچه محاسبات سناریوی گرمایش زودهنگام هشدار دهنده است، اما او امیدوار است که دولت ها و سازمان های عضو معاهده پاریس بتوانند با تصمیمات خود از گرم تر شدن کره زمین جلوگیری نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2125

به "وقت کم است! ، پیشگویی ترسناک هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقت کم است! ، پیشگویی ترسناک هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید