چرا انیمیشن سیاره گنج دیزنی مغلوب شد؟

به گزارش مالکوم، در ماه میلادی نوامبری که گذشت انیمیشن سیاره گنج بیست سالگی خود را پشت سر گذاشت. وبسایت اینورس (Inverse) به همین مناسبت در مقاله ای به این موضوع پرداخته است که چرا این انیمیشن خوب در زمان اکران خود در گیشه مغلوب شد و تبدیل به یکی از آثار ماندگار دیزنی نشد.

چرا انیمیشن سیاره گنج دیزنی مغلوب شد؟

در نگاه اول به سختی می توان فهمید چرا سیاره گنج (Treasure Planet) در گیشه باخت. داستان این انیمیشن دیزنی که بیست وهفتم نوامبر سال 2002 اکران شد، قطعاً جالب به نظر می رسد؛ رمان کلاسیک رابرت لوئیس استیونسون با موضوع سارقان دریایی را بردارید، عناصر علمی-تخیلی به آن اضافه کنید و آن را به فضا ببرید. چه کسی از سارقان دریایی فضایی خوشش نمی آید؟

علاوه بر انیمیشنی خیره نماینده، چند چهره مشهور را نیز به لیست صداپیشگان اضافه کنید (جوزف گوردون لویت، اما تامپسون، دیوید هاید پیرس و برایان موری)، حالا به نظر می رسد موفقیت دیزنی باید تضمین می شد. البته فیلم مورد عنایت اعضای آموزشگاه اسکار نهاده شد و نامزد جایزه برترین فیلم بلند انیمیشنی نیز شد، اما به شهر اشباح (Spirited Away) میازاکی باخت؛ هرچه باشد شهر اشباح رقیب قدرتمندی است.

با این حال، وقتی اعداد و ارقام را آنالیز می کنیم، سیاره گنج را تنها می توان یک شکست محسوب کرد. ساخت سیاره گنج 140 میلیون دلار هزینه داشت و تنها 109 میلیون دلار فروخت. این فیلم بعلاوه با نظرت متناقضی روبرو شد و در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes) نیز عملکرد خوبی از خود نشان نداد.

سیاره گنج از زمان اکران خود، مخصوصاً میان نسل هزاره تبدیل به نوعی فیلم کالت کلاسیک شده است، اما شکست آن در گیشه منجر به رویه تأسف باری شد که در اوایل دهه 2000، دیزنی و انیمیشن را به کلی عوض کرد.

داستان پشت سیاره گنج هفده سال پیش از اکران فیلم آغاز می گردد. ران کلمنتس و جان ماسکر، کارگردانان قدیمی دیزنی، به ایده این فیلم رسیدند اما نتوانستند استودیو را متقاعد به ساخت آن نمایند. در ابتدا آن ها این ایده را همزمان با پری دریایی کوچولو (The Little Mermaid) مطرح نموده بودند (احتمالاً می توانید حدس بزنید کدام یک از این فیلم ها موافقت استودیو را کسب کرد.)

پس از موفقیت پری دریایی کوچولو، کلمنتس و ماسکر چند بار دیگر نیز ایده سیاره گنج را مطرح کردند؛ بیشتر درست پس از موفقیت یک فیلم دیگر. اما تا موعد تمدید قراردادشان در سال 1995، موافقت استودیو را جلب نکردند، و تهدید کردند که استعفا خواهند داد. بالاخره این زوج توانستند پروژه محبوب شان را آغاز نمایند.

بیست سال بعد، چیزی که بیشتر از همه در سیاره گنج به چشم می آید، انیمیشن خاص و زیبای آن است. این فیلم کارتون دستی را با چیزی که در آن موقع جلوه های رایانه ای پیشرفته محسوب می شد، ترکیب کرد.

این اولین باری نبود که یک فیلم این دو سبک را ترکیب می کرد، اما در محیط علمی تخیلی سیاره گنج خیلی خوب در کار عایدی. دنیای استیم پانک و آینده نگرانه این فیلم به همراه شخصیت هایش زنده می گردد.

طراحی های جان سیلور به شکل تأثیرگذاری هم از سبک انیمیشن دستی برای ترسیم بدن انسان استفاده می نماید، و هم از بخش های سایبرنتیک کامپیوتری. این به خاطر مهارت های طراحی گلن کین (پسر بیل کین، طراح سیرک خانوادگی - Family Circus) و انیمیشن کامپیوتری اریک دنیلز است، که با هم کار کردند تا به شخصیت ها زندگی ببخشند.

سیاره گنج عموماً به داستان اصلی خود وفادار می ماند، و هر تغییری که کلمنتس و ماسکر ایجاد کردند باعث بهبود داستان می گردد. شخصیت اصلی جیم هاوکینز بزرگ تر و تبدیل به یک نوجوان یاغی و سرکش شده است. او خشمگین، مستأصل و سرگشته است و از پدرش که او را رها کرد، نفرت دارد.

(والدین غایب برای دیزنی چیز جدیدی نیستند، اما نفرت آشکار نسبت به این والدین چندان رایج نیست. این موضوع به طرز غافلگیرنماینده ای برای یک فیلم کودک، موضوع بالغانه ای است.)

اصلی ترین رابطه داستان، پیوند پدر و پسری است که بین جان سیلور و جیم ایجاد می گردد، و جیم از این سارق دریایی انگیزه ای می گیرد که هرگز از پدرش نگرفته بود. در طول داستان، مسئولیت پذیری و اعتماد به نفس جیم بیشتر می گردد، و سیلور توانایی این را پیدا می نماید که به شخص دیگری اهمیت بدهد.

با اینکه سیلور اصولاً شخصیتی شرور است، اما جیم در نهایت او را درک می نماید. سیلور دست به اعمال بسیار شنیعی می زند (که قطعاً از آن ها پشیمان نیست)، اما این سارق دریایی به طرز عجیبی در انتها داستان مجازات نمی گردد. جان سیلور شاید یک ضدقهرمان نباشد، اما بر اساس استانداردهای کارتون های دیزنی، تا جای ممکن اخلاقیات پیچیده ای دارد.

هیچ علت روشنی وجود ندارد که چرا سیاره گنج در گیشه باخت. برخی افراد گمان می نمایند مشکل از تاریخ اکران بوده است، که با هری پاتر و تالار اسرار (Harry Potter and the Chamber of Secrets) تداخل داشت و در سایه معروفیت آن گم شد (هری پاتر هم رقیب قدرتمندی است). بازاریابی این فیلم نیز مخاطبان زیادی نداشت، و با وجود اینکه همچنان یکی از فیلم های نسبتاً بزرگسال دیزنی محسوب می گردد، مخاطبان کودک را هدف قرار داده بود. و احتمالاً همین موضوعات بزرگسالانه بود که باعث شد برخی والدین به کلی از بردن بچه ها شان برای تماشای این فیلم منصرف شوند.

اما احتمالاً مهم ترین علت این است که سیاره گنج معرف زمانی است که انیمیشن دستی محبوبیت خود را از دست داده بود و CGI مقرون به صرفه تر داشت عادی می شد. با اینکه این فیلم سعی کرد این شکاف را پر کند، اما در نهایت دنیایی که هیجانش نسبت به آینده بیشتر از دلتنگی اش برای گذشته بود، آن را پس زد. در دهه های بعدی، دیزنی به شدت بر انیمیشن های کامپیوتری تمرکز کرد و این امر منجر به ساخت آثار موفقی چون یخ زده (Frozen)، زوتوپیا (Zootopia) و افسون (Encanto) شد.

شکست سیاره گنج در گیشه شاید میخی بر تابوت انیمیشن های دستی بوده باشد (حداقل در دیزنی). این استودیو حتی برنامه هایش برای ساخت دنباله این فیلم را لغو کرد، هرچند احتمالاً بهتر شد که هرگز نتوانستیم یک سیاره گنج 2 ضعیف را به صورت نمایش خانگی ببینیم.

با این حال، نمی دانیم چه می شد اگر ران کلمنتس و جان ماسکر می توانستند این فیلم ماجراجویی شان درباره سارقان دریایی فضایی را در دهه 1980 بسازند. در آن دنیای موازی، احتمالاً دیزنی الان داشت یک بازسازی لایواکشن از سیاره گنج می ساخت. بنابراین می توانیم نتیجه بگیریم که اگر این انیمیشن در زمانی که هنوز انیمیشن دستی مرسوم بود و هوادار داشت ساخته می شد احتمالاً به چنین سرنوشتی دچار نمی شد. اما باز هم شاید بهتر باشد در این مورد تاریخ را دست نخورده رها کنیم.

منبع: inverse

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 آذر 1401 بروزرسانی: 19 آذر 1401 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2093

به "چرا انیمیشن سیاره گنج دیزنی مغلوب شد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چرا انیمیشن سیاره گنج دیزنی مغلوب شد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا انیمیشن سیاره گنج دیزنی مغلوب شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید