چرا خز بازی ساره بیات جنجال برانگیز است؟

به گزارش مالکوم، پوست حیوانات زیباست؛ داشتن پوششی از خز بسیار جذاب است؛ اما صرفا روی تن حیوانات، نه روی بدن ما انسان ها.

چرا خز بازی ساره بیات جنجال برانگیز است؟

طی چند روز گذشته تصویری از ساره بیات - بازیگر سینما - میان فعالان مجازی دست به دست می گردد که او را در پوششی از پوست روباه نشان می دهد. هر چند این عکس بسیار قدیمی است و بنا به دلایل نامعلوم به تازگی جنجالی شده است اما آنچه مورد مذمت است این است که چرا سفیر صنایع دستی ایران تا این حد به حقوق حیوانات و محیط زیست بی توجه است؟

عکس ساره بیات مربوط به حدود دو سال پیش است که پالتویی از جنس پوست روباه متعلق به یکی از مجموعه داران پوست طبیعی را بر تن نموده است. این مجموعه دار ایرانی دارای یک گالری در منطقه میرداماد تهران است که هر از چندگاهی مجموعه پوست های طبیعی اش را برای عکاسی در اختیار بازیگران قرار می دهد. این مجموعه از حدود 7 تا حدود 60 میلیون تومان قیمت دارد و ساره بیات هم یکی از همان بازیگرانی است که برای تبلیغات یا هر منظور دیگری این پالتو را پوشیده است.

بیشتر کاربران فضای مجازی در این مدت او را به نوکیسگی متهم کردند و سعی کردند گوشزد نمایند که این موضوع چقدر به محیط زیست لطمه می زند. اما واقعا چرا پوشیدن لباس از پوست حیوانات کار نادرستی محسوب می گردد؟

تقریباً هر حیوان پستاندار پشمالویی ممکن است قربانی صنعت خز گردد اما پوست راکون، راسو، روباه، چین چیلا، سگ، گربه و خرگوش پوست های پرطرفدار در صنعت مد و فراوری لباس هستند.

وضعیت حیوانات در پرورشگاه های خز بسیار اسفبار است. در این پرورشگاه ها، حیوانات سراسر زندگی چند ماهه خود را در قفس های فوق العاده کوچک بدون هیچ ارتباطی با طبیعت، بدون امکان حرکت آزادانه، بدون هیچ سرگرمی، بدون دریافت هیچ عاطفه و گاهی بدون هیچ گونه ارتباط با همنوعان خود می گذرانند تا روز سیاه کندن پوست آنها فرا برسد.

تمام این حیوانات به شدت مستاصل هستند و علایم بارز افسردگی شدید و جنون را نشان می دهند. در سال های اخیر بعضی از کشورهای غربی قوانینی برای بهبود جزئی شرایط زندگی این حیوانات مانند بزرگ تر کردن سایز قفس ها تصویب نموده اند ولی حتی همین قوانین بسیار بدوی هم هنوز به درستی به اجرا گذاشته نشده اند و صنعت خز، با ترفندهای مختلف مانند سابق به نگهداری و پرورش حیوانات در جهنم ادامه می دهد.

در بسیاری از این پرورشگاه ها حیوانات، خفه یا با شوک الکتریکی کشته می شوند و سپس پوستشان کنده می گردد. شکارچیان فُک در کانادا که هر سال صدها هزار بچه فک حداکثر چند ماهه را قتل عام می نمایند، با وارد کردن ضربات محکم بر سرشان آنها را می کشند.

یا مثلا برای کشتن حیوانات کوچک مانند چین چیلا معمولا با شکستن گردن، نخاعشان را قطع می نمایند. از طرفی در بسیاری از پرورشگاه های چین که یکی از بزرگترین فراورینمایندگان خز در جهانست، پوست حیوانات به صورت زنده کنده می گردد. در این پرورشگاه ها به حیوانات ماده شوک الکتریکی در واژن و به حیوانات نر، شوک الکتریکی در مقعد داده می گردد؛ طوری که قدرت حرکت را از حیوان بگیرد. سپس در حالی که حیوان، زنده و کاملا به هوش است و تمام درد را حس می نماید، پوستش را می نمایند. گاهی حیوانات تا چند دقیقه بعد از کندن پوست هم کاملا به هوش هستند!

اگر علاقمند به پوشیدن خز هستید باید بدانید برای اینکه شما یک پالتو یا یک شال از جنس خز داشته باشید، هر سال حدود 50 میلیون حیوان در جهان کشته می شوند؛ فقط برای خز! پس خزی که بدن شما را در بر می گیرد، محصول شکنجه وحشتناک میلیون ها حیوان است.

در حال حاضر برندهای مطرح جهان مثل مایکل کورس، گوچی، ورساچی، تام فورد و ... استفاده از خز را در محصولاتشان ممنوع اعلام نموده اند تا حداقل پوشاک آنها به محیط زیست لطمه نزند.

پس بدانید که پوشیدن خز در تمام جهان موضوعی مذمت شده و موجب خشم دوست داران محیط زیست است اما حالا چرا انگشت اتهام فقط به سمت پالتوی روباه ساره بیات است؟ چون این خانم بازیگر تقریبا مدت زیادی است که به عنوان سفیر صنایع دستی ایران انتخاب شده است و ظاهرا علاقه خاصی هم به پوشیدن پوشاکی که کار دست هنرمندان ایرانی باشد، ندارد و معلوم نیست دقیقا چرا چنین عنوان پرطمطراقی را پذیرفته است.

پی نوشت: اطلاعات علمی این گزارش برگرفته از وب سایت حقوق حیوانات است.

مالکوم - سهیلا صدیقی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 فروردین 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 109

به "چرا خز بازی ساره بیات جنجال برانگیز است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خز بازی ساره بیات جنجال برانگیز است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید