کاهش وابستگی به خارج در اجرای خط 2 متروی شیراز

به گزارش مالکوم، خبرنگاران/فارس رئیس سازمان قطار شهری شیراز تاکید کرد که تلاش ها به سمتی خواهد بود که وابستگی تجهیزاتی به خارج کشور در احداث خط دوم متروی شیراز به کمتر از 50 درصد برسد.

کاهش وابستگی به خارج در اجرای خط 2 متروی شیراز

حسن مرادی پنجشنبه 5 دیماه در یک کنفرانس خبری گفت: بیش از 50 درصد کل تجهیزات استفاده شده در خط یک متروی شیراز با توجه به اینکه آن زمان تجربه اجرای چنین طرح هایی در کشور کمتر بود محدودیتهایی نظیر تحریمها وجود نداشت، از خارج تامین می شد اما در خط دوم تلاش ها به سمتی است که این میزان به کمتر از 50 درصد کاهش یابد.

به گزارش خبرنگاران، مرادی با بیان اینکه در جریان اغتشاشات آبانماه شیراز حدود 15 میلیارد تومان به سازمان قطار شهری خسارت وارد شد، گفت: بخش مهمی از این خسارت ها مربوط به ایستگاه های مترو بود که کار سفارش و خرید کالا برای تعمیر و نوسازی این ایستگاه ها اجرا شده است و به زودی مرحله اجرایی را آغاز خواهیم کرد.

رئیس سازمان قطار شهری شیراز کاهش سرفاصله حرکت قطار را نیازمند تامین تعداد مناسبی واگن دانست و تاکید کرد که این امر در کوتاه مدت ممکن نیست.

مرادی با بیان اینکه هم اینک زمان حرکت قطارهای مترو در شیراز بین 6 تا 15 دقیقه تنظیم شده است، گفت: خوشبختانه شاهد فرایند افزایشی در استفاده از مترو هستیم و امیدواریم در آینده با همکاری دولت، امکان افزایش تعداد قطار و کاهش سرفاصله نیز فراهم شود.

رئیس سازمان قطار شهری شیراز با بیان اینکه دهه فجر بهره برداری از ایستگاه وکیل به عنوان آخرین ایستگاه خط یک مترو، آغاز خواهد شد، طراحی این ایستگاه را وجه متمایز کننده آن دانست و مدعی شد که ایستگاه وکیل به لحاظ بصری از ایستگاه های ممتاز و بسیار زیبای مترو در کشور است.

مرادی همچنین تاکید کرد که هزینه دریافتی بابت بلیت از مسافران مترو، تنها تامین کننده یک ششم از کل هزینه های جاری سازمان قطار شهری است و شهرداری برای تداوم ارائه خدمات مترویی سوبسیدی سنگینی را پرداخت می کند.

او درآمد کسب شده از محل اجاره غرفه و سایر جهتهای تعریف شده قانونی را نیز بسیار اندک دانست و گفت: ایجاد و اجاره غرفه در ایستگاه های مترو بیشتر با هدف تسهیل دسترسی شهفرایندان به برخی خدمات دنبال شده است.

مرادی با بیان اینکه خط سه قطار شهری شیراز در واقع امتداد خط یک به سمت شمالغرب محسوب می شود، گفت: مطالعات این خط به طول 12 کیلومتر و طراحی ایستگاه های هشت گانه آن به اتمام رسیده است و امکان آغاز عملیات اجرایی آن نیز وجود دارد، اما فعلا تمرکز خود را بر اجرای خط دو مترو گذاشته ایم.

وی ادامه داد: برای اجرای طرح تکمیلی خط یک به سمت شمالغرب شیراز، مدل سرمایه گذاری جدید تعریف و مذاکره با چند شرکت سرمایه گذار نیز آغاز شده است و در صورت نهایی شدن این مذاکرات، مرحله اجرایی کار آغاز خواهد شد.

مرادی گفت که در طرح تکمیل خط یک قطار شهری، ارتباط بین پل بصیرت (معالی آباد) و شهرک گلستان مد نظر خواهد بود، گفت: براساس مطالعات اجرا شده و نظر مشاور، این خط نیز به شکل زیرزمینی احداث خواهد شد.

وی با بیان اینکه ایستگاه میدان امام حسین(ع) یک ایستگاه تقاطعی محسوب می شود، گفت: کار تکمیل این ایستگاه در جهت خط یک، حدود یک سال و نیم دیگر به طول خواهد انجامید و بعد از آن نیز تکمیل پروژه برای خط دو مد نظر است؛ بنابراین زمانی این پروژه تکمیل می شود که بهره برداری از خط دوم آغاز شده باشد.

مرادی گفت: تمام تلاش سازمان قطار شهری معطوف به کاهش حجم اشغال شده از سطح خیابانها در جهت خط دوم و ایستگاه امام حسین(ع) بوده است.

به گزارش خبرنگاران، قطار شهری شیراز در طراحی جامع باید در قالب 6 خط اجرایی شود که تا به امروز خط یک آن کامل شده و در حال بهره برداری است و کار احداث خط دوم نیز همچنان ادامه دارد.

خط یک مترو جهت غرب به شرق و خط دو جهت شمال به جنوبی شیراز را پوشش می دهد و صاحبنظران معتقد هستند با تکمیل خط دوم، شاهد کاهش قابل توجه ترافیک و تسهیل تردد در این کلانشهر خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 26 بهمن 1398 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 681

به "کاهش وابستگی به خارج در اجرای خط 2 متروی شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش وابستگی به خارج در اجرای خط 2 متروی شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید