کشت بافت به تکثیر گیاهان سرعت می بخشد

به گزارش مالکوم، با تلاش محققان؛ زمینه تکثیر سریع گیاهان، با استفاده از تکنیک کشت بافت گیاهی و تولید کود و سموم بیولوژیک کشاورزی امکان پذیر شد.

کشت بافت به تکثیر گیاهان سرعت می بخشد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مالکوم؛ درگذشته برای تکثیر درختان و گیاهان از قلمه و یا بذر آن ها استفاده می شد. کشت بافت فناوری نسبتاً قدیمی است، که در سال های اخیر برای تولید سریع گیاهان مورد استفاده قرار گرفت. درروش کشت بافت می توان حتی در خارج از فصل کشت گیاهان، به تولید هزاران گیاه مورد نظرمان دست پیدا کنیم.

گروهی از محققان خوش ذوق داخلی باروی آوردن به فناوری کشت بافت پیروز شدند علاوه بر تولید چند نوع گیاه سرشناس به تکثیر سریع آنان نیز دامن زنند.

از جمله گیاهان تولیدشده توسط این تولید کنندگان ایرانی؛ می توان به گیاه ارکیده فلاموپسیس، گل محمدی، ونوس حشره خوار ، کاکتوس ، آبزی آلترنانترا رینیکی ، آبزی آکینودروس ، آبزی پوگستمون هلفری ، آبزی همیانتوس ، آبزی مونت کارلو کرده است، که بیشتر محصولات با استفاده تکنیک کشت بافت گیاهی اشاره کرد که به سایز مراکز استان ها عرضه می شود.

سبحان گایینی یک بیوتکنولوژیست گیاهی و صاحب ایده و طرح کشت بافت؛ گیاهان تولیدشده را به وسیله بذر کشت را این گونه معرفی کرد: گیاه ارکیده فلانوپسیس از گیاهان گران قیمت در جهان بوده و از نظر زیبایی گل بسیار معروف است. تکثیر ارکیده ها عمدتاً از بذر صورت می گیرد و به دلیل نداشتن ماده مغذی در داخل بذر قدرت رویش ندارند.

وی در ادامه به اشاره به تکنیک کشت بافت که تأمین کننده ماده غذایی بذر گیاه است توضیح داد: کشت بافت برای جوانه زنی می باشد که به وسیله آن بذرها در مدت کوتاهی رشد می کنند

این فعال حوزه گیاه شناسی در ادامه اضافه کرد: گیاه آبزی آلترنانترا رینیکی مینی گونه ای از گیاه است که ما به کمک تکنیک کشت بافت آن را تکثیر دادیم. این گونه گیاهی برگ هایی قرمز رنگ دارد و به عنوان گیاه تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه تکثیر این گیاهان با استفاده از تکنیک کشت بافت به دلیل افزایش سرعت رشد و محصولی باکیفیت بالا در جهان و بالاخص در این شرکت صورت می گیرد، وی در ادامه اضافه کرد: تولید کننده اصلی این گیاه کشور مالزی است.

گایینی با اشاره به آخرین نمونه تولیدشده دانش بنیان گفت: گیاه آبزی آکینودروس خانواده آکینو جزء گیاهان زینتی در خشکی و آبزی هستند، این گیاه به دلیل رشد کم و زمان بر بودن تکثیر آن با استفاده از تکنیک کشت بافت گیاهی انجام می گیرد.

وی در ادامه در تعریف این گیاه زیبا اضافه کرد: رنگ برگ های این گیاه قرمز رنگ و جزء گیاهان گران قیمت که تولید کننده اصلی آن کشور تایلند است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 187

به "کشت بافت به تکثیر گیاهان سرعت می بخشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت بافت به تکثیر گیاهان سرعت می بخشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید