گواهی رتبه بندی به اولین مرکز داده ممیزی شده کشور اعطا شد

به گزارش مالکوم، به گزارش خبرنگاران، با توجه به اهمیت و نقش حیاتی مراکز داده به نام صنعت مادر و استراتژیک در فضای مجازی و لزوم توسعه ارائه خدمات کاربردی در کشور و هم بر اساس الزامات اسناد بالادستی و اهداف و تکالیف قانونی در راستای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی و صیانت از حقوق ارائه دهندگان و استفاده کنندگان از خدمات مراکز داده، ساماندهی و رتبه بندی مراکز داده غیردولتی از سال 96 در دستور کار سازمان فناوری اطلاعات قرار گرفت و استانداردهای ارزیابی شرکت های ارائه دهنده خدمات ممیزی مراکز داده با همکاری سازمان نظام صنفی رایانه ای تدوین شد.

گواهی رتبه بندی به اولین مرکز داده ممیزی شده کشور اعطا شد

هم اکنون و با گذشت بیش از 4 سال، سازمان فناوری اطلاعات در مرنامی گواهی نامه رتبه بندی را به یکی از اپراتورهای ارتباطی کشور به نام اولین مرکز داده ممیزی شده کشور اعطا کرد.

مراکز داده (دیتاسنتر)، ارتباط بین الملل و شبکه ملی اطلاعات را برای انواع خدمات تأمین می کنند و با ابزارهای لازم در این مراکز حملات سایبری کنترل شده تا مسئله ای برای دسترسی کاربر به وجود نیاید.

در این مرنام همچنین نام شد که با همکاری توانیر سهمیه برق دولتی به مراکز داده از هفته آینده برای 8 تا 12 ساعت در روز تأمین می گردد.

مراکز داده کارخانه های صنعت ICT هستند

در مرنام اعطای این گواهینامه، برات قنبری دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه ای با بیان اینکه فناوری اطلاعات در کشور همیشه به صورت خصوصی فعال بوده است، گفت: اولین قانون مربوط به حضور بخش خصوصی در این عرصه به قانون ایجاد شورای عالی انفورماتیک باز می گردد که از طریق شورای عالی انقلاب در سال 59 ابلاغ شد و این مجموعه زیر نظر سازمان برنامه و بودجه شکل گرفت.

وی با بیان اینکه شورای عالی انفورماتیک در پی تحولات چند دهه اخیر مأموریت خود را به سازمان فناوری اطلاعات ایران داد، گفت: هم اکنون سازمان نظام صنفی رایانه ای به نام زیرمجموعه سازمان فناوری اطلاعات تصدی برخی مباحث این سازمان از جمله تدوین شرایط و ضوابط حاکم بر گواهی رتبه بندی مراکز داده را بر عهده گرفته است.

معاون اسبق وزارت ارتباطات مراکز داده را کارخانه های صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات نام کرد و افزود: اهمیت داده هنوز در کشور آنطور که باید مورد تاکید قرار نگرفته است و آنطور که باید بالا بردن پتانسیل مراکز داده برای استقامت و پایداری داده ضرورت محسوب نمی گردد. در صورتی که با استفاده از توان بخش خصوصی می توان به این پارامترها دست یافت.

در این مرنام مازیار مباشری مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات هم از صدور 9 مجوز موقت در اردیبهشت سال 99 برای مراکز داده خبر داد و گفت: 31 مرکز داده هم متقاضی رتبه بندی و احراز صلاحیت هستند که به زودی کار رتبه بندی آنها آغاز می گردد.

4 استاندارد دنیای در رتبه بندی مراکز داده لحاظ شد

در این مرنام امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات هم گفت: باید مراقب باشیم که استانداردها و مجوزها، تبدیل به ابزاری برای انحصارطلبی و استفاده از قدرت دولت در برابر فعالیت کسب و کارها نگردد.

وی با اشاره به کاربرد گواهینامه رتبه بندی مراکز داده گفت: اعطای مجوز رتبه بندی می تواند فرصتی برای ارتقا و جهت توسعه بخش خصوصی باشد. اما باید در این فرآیند یک نگاه اکوسیستمی داشته باشیم که مجموعه ای از بازیگران در آن منتفع می شوند.

ناظمی با تاکید بر کاربرد مشوق محوری و ارائه تسهیلات به کسب و کارهای دارای مجوز، گفت: در حوزه اعطای مجوز به مراکز داده، ما بر موضوع انطباق با استانداردهای دنیای نگاه ویژه ای داشتیم. چرا که معتقدیم که رتبه بندی دیگر مانند یک جزیره دورافتاده از چیزی که در دنیا رخ می دهد نخواهد بود و استانداردهای دنیای باید مدنظر قرار گیرد. بر این اساس 4 استاندارد دنیای را در رتبه بندی مراکز داده در نظر گرفتیم تا کسب وکارها برای اعلام دنیای توانایی هایی خود، نیاز دوباره به دریافت مجوز دنیای نداشته باشند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات تاکید کرد: تلاش ما این است که فعالیت بازیگران قدیمی حوزه فناوری را به رسمیت بشناسیم. به همین دلیل برای رتبه بندی مراکز داده، ابتدا مجوزی را برای 9 دیتاسنتر (مرکز داده) که ترافیک آن ها از حد تعیین شده گذر کرده بود، در نظر گرفتیم و پس از آن گواهی موقت، شرکت ها دریافت گواهی نامه اصلی و دائمی را دنبال کردند و امروز اولین گواهینامه رتبه بندی مرکز داده اعطا شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1651

به "گواهی رتبه بندی به اولین مرکز داده ممیزی شده کشور اعطا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گواهی رتبه بندی به اولین مرکز داده ممیزی شده کشور اعطا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید