یادی از سیمین و جلال در هفتادمین سالگرد ازدواج

به گزارش مالکوم، ایسنا نوشت: جلال آل احمد و سیمین دانشور 70 سال پیش، یعنی در 29 فروردین 1329 در حالی که هنوز به سی سالگی نرسیده بودند، با هم ازدواج کردند. عمر این زندگی 19 سال بود؛ آن ها 19 سال فرصت با هم بودن را داشتند و پس از مرگ جلال آل احمد، سیمین 42 سال بدون او زندگی کرد.

یادی از سیمین و جلال در هفتادمین سالگرد ازدواج

ویکتوریا دانشور، خواهر سیمین دانشور درباره ماجرای آشنایی جلال آل احمد و سیمین دانشور می گوید: ما عید رفته بودیم اصفهان و در اتوبوسی که می خواستیم به تهران برگردیم، آقایی جایگاه کنارش را به خانمْ سیمین تعارف کرد. آن دو کنار هم نشستند. بعد آمدیم خانه. صبح دیدم خانمْ سیمین دارند آماده می شوند بروند بیرون. من هم می خواستم بروم خرید. وقتی در را باز کردم، دیدم آقای آل احمد مقابل در ایستاده است. نگو این ها روز قبل قرار مدارشان را گذاشته اند. روز نهم آشنایی شان هم قرار عقد گذاشتند. بعد همه را دعوت کردیم و در مراسم شان فامیل و همه نویسندگان بودند. صادق راهنمایی هم بود. بعد آن ها خانه ای اجاره کردند و رفتند سر زندگی شان. اما ازدواج آن ها با استقبال چندانی از طرف خانواده جلال همراه نبود، زیرا جلال آل احمد متعلق به یک خانواده کاملاً مذهبی و متدین و حتی متعصب بود.

او درباره زندگی سیمین و جلال بیان می نماید: آدم نمی تواند همه کارها را با هم بکند، بنابراین او آشپزی نمی کرد. چند روز بعد از ازدواج شان آقای آل احمد از او پرسیده بود، چه می پزی؟ سیمین گفته بود، نیمرو. فردا آل احمد گفته بود، چه داریم؟ سیمین گفته بود، تخم مرغ آب پز. بعد بنا شده بود یا از بیرون غذا بگیرند یا بروند بیرون غذا بخورند. یا همواره تخم مرغ می خوردند. بعد کلفتی گرفتند که برای شان غذا بپزد. چون آدم وقتی چیز می نویسد، نمی تواند به کارهای دیگر برسد.

خواهر سیمین دانشور می گوید: سیمین و جلال زندگی پرباری داشتند. همدیگر را دوست داشتند و مکمل هم بودند. از زندگی شان راضی بودند. تنها ناراحتی شان نداشتن بچه بود.

ویکتوریا دانشور همچنین درباره ادامه تحصیل سیمین دانشور در خارج از کشور و ساختن خانه بن بست ارض بیان می نماید: خانمْ سیمین سال دوم ازدواجش رفت دانشگاه استنفورد که فوق دکترای زیبایی شناسی بخواند. او در ایران کار می کرد و مدتی که نبود، حقوقش را جلال جمع کرد و برایش خانه ای ساخت. با نیما دوست بود که خانه اش همین نزدیکی بود و آل احمد این زمین تجریش را گرفت و با دست های خودش این خانه را ساخت. مدتی که خانمْ سیمین نبود، می آمد خانه ما و می گفت، برایم مرغ تو فر درست کنید. اسم این کوچه را هم خودش گذاشت بن بست ارض یعنی آخر جهان. او خیلی وطن پرست بود، می رفت همه ایران را می دید و به همین خاطر دُرّ یتیم خلیج را نوشت. جلال آل احمد یک روشنفکر واقعی بود، خانمْ سیمین می توانست رشد کند. خانمْ سیمین یکی از بهترین شاگردهای فروزانفر بود. فروزانفر به خانمْ سیمین می گفت، دوشیزه مشگین.

به گفته خواهر سیمین دانشور، پس از مرگ جلال آل احمد، سیمین هرگز به ازدواج فکر نکرد و حتی تا لحظه ای که فوت کرد، حلقه جلال را از دستش درنیاورد.

محمدحسین دانایی، خواهرزاده جلال آل احم هم درباره این زوج نویسنده می گوید: تنها چیزی که می توانم درباره جلال و سیمین بگویم این است که واقعا حاصل عمر این دو نفر باعث شد تا در ادبیات داستانی معاصر جاودانه شوند. ضمن این که اگر کار این دو به هر دلیلی به ازدواج نمی کشید قطعا دوستان خوبی برای یکدیگر می بودند. به نظرم زندگی و منش و فعالیت ادبی سیمین و جلال می تواند درس و الگویی برای جوانان باشد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 891

به "یادی از سیمین و جلال در هفتادمین سالگرد ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادی از سیمین و جلال در هفتادمین سالگرد ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید