10 خاصیت مهم دارویی چای سبز که باید بدانید!

به گزارش مالکوم، چای سبز سالم ترین نوشیدنی روی کره زمین است. این گیاه، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی که اثرات قدرتمندی در بدن دارد. چای سبز باعث بهبود عملکرد مغز، کاهش چربی، کاهش خطر ابتلا به سرطان و بسیاری از مزایای چشمگیر دیگر است و یکی از انواع چای است که به طور روزانه مصرف می شود.. ما در وبلاگ خبرنگاران از بهترین موضوعات روز میگوییم و برای آگاهی بیشتر شما سری به خواص مواد غذایی هم می زنیم.

10 خاصیت مهم دارویی چای سبز که باید بدانید!

خواص چای سبز:

  • چای سبز حاوی ترکیبات فعال زیستی است که باعث بهبود سلامتی می شود.

چای سبز چیزی بیشتر از فقط یک نوشیدنی است. بسکمک از ترکیبات گیاهی موجود در برگ های چای آن را به نوشیدنی تبدیل می کند، که نهایتاً حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی مهم است. چای سبز سرشار از پلی فنول است که تأثیراتی مانند کاهش التهاب و کمک به مبارزه با سرطان دارد. چای سبز حدود 30 درصد وزنی پلی فنول دارد که شامل مقادیر زیادی کاتچین به نام EGCG است. کاتچین ها آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کنند و مزایای دیگری هم دارند. این مواد می توانند تشکیل رادیکال های آزاد در بدن را کاهش داده و سلول ها و مولکول ها را از آسیب محافظت کنند. این رادیکال های آزاد در پیری و انواع بیماری ها نقش دارند. چای سبز همچنین مقادیر کمی مواد معدنی دارد که برای سلامتی مهم هستند.

ما انواع مختلف چایی داریم ولی برای خرید سعی کنید یک برند چایی با کیفیت بالا انتخاب کنید، زیرا برخی از مارک های با کیفیت پایین می توانند حاوی مقادیر زیادی فلوراید باشد.

  • ترکیبات موجود در چای سبز می توانند عملکرد مغز را بهبود بخشیده و شما را باهوش تر کند.

چای سبز نه تنها می تواند شما را بیدار نگه دارد بلکه حتی می تواند شما را باهوش تر کند. ماده فعال اصلی کافئین است که به عنوان یک محرک شناخته شده است. چای سبز به میزان قهوه کافئین ندارد، اما به میزان کافی برای ایجاد پاسخ بدن، بدون ایجاد تأثیرات منفی عصبی ناشی از مصرف زیاد کافئین از این ماده را دارا است. آنچه کافئین در مغز انجام می دهد مسدود کردن یک انتقال دهنده عصبی بازدارنده به نام آدنوزین است. به این ترتیب، در واقع سرعت انتقال پبام عصبی در نورون ها و غلظت انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و نوروپینفرین را افزایش می دهد. کافئین قبلاً به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته و می تواند به طور مداوم منجر به بهبود در جنبه های مختلف عملکرد مغز از جمله بهبود خلق و خو، هوشکمک، زمان واکنش و حافظه می شود. با این حال، چای سبز فقط حاوی کافئین نیست. آن همچنین دارای اسید آمینه L-theanine است که قادر به عبور از سد خونی مغزی است.

L-theanine فعالیت بازدارنگی انتقال دهنده عصبی GABA را افزایش می دهد که دارای اثرات ضد اضطرابی است. همچنین باعث افزایش دوپامین و تولید امواج آلفا در مغز می شود.

مطالعات نشان می دهد که کافئین و L-theanine می توانند اثر هم افزایی داشته باشند. ترکیبی از این دو به ویژه در بهبود عملکرد مغز بسیار مؤثر است. به دلیل دارا بودن L-theanine و میزان کمتری کافئین، چای سبز می تواند نوعی اثر تحریک کنندگی بسیار ملایم تر و متفاوت از قهوه به شما بدهد. بسکمک از مردم از داشتن انرژی پایدار و بسیار پربار هنگام نوشیدن چای سبز در مقایسه با قهوه خبر می دهند.

  • چای سبز باعث افزایش چربی سوزی و بهبود عملکرد بدنی می شود.

اگر لیست مواد تشکیل دهنده هر نوع مکمل چربی سوزی را ببینید، احتمال دارد که چای سبز را در آن مشاهده کنید. دلیل این امر این است که چای سبز باعث افزایش چربی سوزی و افزایش میزان متابولیسم در آزمایشات کنترل شده از طریق انسان شود. در یک مطالعه از 10 مرد سالم، چای سبز 4٪ میزان انرژی را افزایش داد.

یک مطالعه دیگر نشان داد که اکسیداسیون چربی 17 درصد افزایش یافته است، این نشان می دهد که چای سبز ممکن است به طور انتخابی باعث افزایش چربی سوزی شود.

با این حال، برخی از مطالعات در مورد چای سبز هیچ افزایش متابولیکی را نشان نمی دهند، بنابراین اثرات آن ممکن است به فرد بستگی داشته باشد. خود کافئین همچنین نشان می دهد که با جدا کردن اسیدهای چرب از بافتهای چربی و در دسترس قرار دادن آنها برای استفاده به عنوان انرژی، عملکرد بدنی را بهبود می بخشد. در دو مطالعه مروری مجزا، نشان داده شده است که کافئین به طور میانه 11 تا 12 درصد کارایی بدنی را افزایش می دهد.

خلاصه: نشان داده شده است که چای سبز باعث افزایش متابولیسم و افزایش چربی سوزی در کوتاه مدت می شود، اگرچه همه مطالعات این را نشان نمی دهند.

  • آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز احتمال ابتلا به برخی از انواع سرطان را کاهش می دهد.

سرطان در اثر رشد کنترل نشده سلول ها ایجاد می شود. این یکی از مهمترین دلایل مرگ در جهان است. طبق مطالعات اجرا شده آسیب های بر اثر اکسید شدن به پیشرفت سرطان کمک می کند و آنتی اکسیدان ها ممکن است اثر محافظتی داشته باشند.

چای سبز منبع عالی آنتی اکسیدانهای قدرتمند است، بنابراین منطقی است که می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

سرطان سینه: مطالعات نشان داده اند که زنانی که بیشتر چای سبز می نوشند، 20 تا 30 درصد کمتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه، که رایج ترین سرطان در زنان است هستند.

سرطان پروستات: در یک مطالعه معین شد که مردانی که چای سبز می نوشند، ریسک ابتلا به سرطان پروستات که شایع ترین سرطان در مردان است در آن ها 48٪ کمتر از سایرین است.

سرطان کولورکتال: تجزیه و تحلیل 29 مطالعه نشان داد که افرادی که چای سبز می نوشند، تا 42٪ کمتر از دیگران احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال را دارند.

بسکمک از مطالعات مشاهده ای نشان داده اند که نوشیدنی های چای سبز احتمال ابتلا به چندین نوع سرطان را کاهش می دهند. با این حال، برای تأیید این تأثیرات نیاز به تحقیقات بیشتری است. این نکته را باید در نظر داشته باشید که ممکن است اضافه کردن شیر در چای شما ایده خوبی نباشد، زیرا برخی از مطالعات نشان می دهد که آنتی اکسیدان را کاهش می دهد.

خلاصه چای سبز دارای آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که می تواند شما را در برابر سرطان محافظت کند. مطالعات متعدد نشان می دهد که کسانی که چای سبز می نوشند خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان در آن ها کمتر است.

  • چای سبز می تواند از مغز شما در پیری محافظت کند و خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را کاهش دهد.

چای سبز نه تنها می تواند عملکرد مغز را در کوتاه مدت بهبود بخشد بلکه ممکن است از مغز شما در سنین بالا نیز محافظت کند.

بیماری آلزایمر شایعترین بیماری عصبی در انسان و عامل اصلی زوال عقل است.

بیماری پارکینسون دومین بیماری شایع عصبی است و شامل مرگ نورون های تولید کننده دوپامین در مغز است.

مطالعات متعدد نشان می دهد که ترکیبات کاتچین موجود در چای سبز می توانند اثرات محافظتی زیادی بر روی نورون ها در آزمایشگاه ها و همچنین آزمایش بر روی حیوانات داشته باشند، به طور بالقوه خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را کاهش می دهد.

خلاصه: ترکیبات فعال زیستی موجود در چای سبز می توانند اثرات محافظتی زیادی روی مغز داشته باشند. آن ها ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را که دو اختلال شایع عصبی هستند، کاهش دهند.

  • چای سبز و سلامت دندان

کاتچین موجود در چای سبز اثرات بیولوژیکی دیگری نیز دارد. برخی مطالعات نشان می دهد که آن ها می توانند باکتری ها را از بین برده و ویروس هایی مانند ویروس آنفولانزا را مهار کنند، به طور بالقوه خطر عفونت شما را کاهش می دهد. Streptococcus mutans باکتری اصلی مضر در دهان است که باعث ایجاد پلاک می شود و در ایجاد حفره ها و پوسیدگی دندان نقش اصلی را دارد.

مطالعات نشان می دهد که کاتچین موجود در چای سبز می تواند رشد Streptococcus mutans را مهار کند. مصرف چای سبز با بهبود سلامت دندان و ریسک پایین پوسیدگی همراه است. مطالعات متعدد همچنین نشان می دهد که چای سبز می تواند باعث کاهش بوی بد دهان شود.

خلاصه: کاتچین موجود در چای سبز ممکن است رشد باکتری ها و برخی ویروس ها را مهار کند. این می تواند خطر عفونت ها را کاهش داده و منجر به بهبود سلامت دندان ها، خطر پوسیدگی کمتر و کاهش بوی بد دهان شود.

  • چای سبز احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

دیابت نوع 2 نوعی بیماری است که در چند دهه گذشته به صورت اپیدمی درآمده و اکنون در حدود 400 میلیون نفر در سراسر جهان از آن رنج می برند. مطالعات نشان می دهد که چای سبز می تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و قند خون را کاهش.

یک مطالعه در مورد افراد ژاپنی نشان داد که افرادی که بیشتر چای سبز نوشیده اند، 42٪ کمتر در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند.

طبق بررسی 7 مطالعه با تعداد 286،701 نفر، مصرف کنندگان چای سبز 18٪ کمتر خطر ابتلا به دیابت را داشتند. خلاصه آزمایش های کنترل شده نشان می دهد که چای سبز باعث کاهش خفیف قند خون می شود. همچنین ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

  • چای سبز ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد.

بیماری های قلبی و عروقی از جمله بیماری های قلبی و سکته مغزی بزرگترین دلایل مرگ در جهان هستند. مطالعات نشان می دهد که چای سبز می تواند برخی از عوامل اصلی ریسک خطر این بیماری ها را بهبود بخشد. این شامل میزان کل کلسترول، کلسترول LDL و تری گلیسیریدها است. چای سبز همچنین ظرفیت آنتی اکسیدانی خون را به طرز چشمگیری افزایش می دهد، که باعث می شود ذرات LDL از اکسیداسیون که بخشی از جهت بیماری های قلبی است، محافظت شوند.

با توجه به تأثیرات مفید بر روی عوامل خطر، تعجب آور نیست که افراد نوشنده چای سبز تا 31٪ خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در خود کاهش دهند.

خلاصه: نشان داده شده است که چای سبز باعث کاهش کلسترول کل و LDL می شود و همچنین از ذرات LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می کند. مطالعات تجربی نشان می دهد که کسانی که چای سبز می نوشند خطر کمتری در ابتلا به بیماری قلبی عروقی دارند.

  • چای سبز و کاهش وزن

با توجه به اینکه چای سبز می تواند در کوتاه مدت میزان متابولیسم را تقویت کند، منطقی است که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند.

مطالعات متعددی نشان می دهد که چای سبز منجر به کاهش چربی بدن به ویژه در ناحیه شکم می شود.

یکی از این مطالعات یک کارآزمایی کنترل شده 12 هفته ای تصادفی در 240 زن و مرد بود. در این مطالعه، گروه چای سبز می نوشیدند از نظر درصد چربی بدن، وزن بدن، دور کمر و چربی شکم کاهش چشمگیری داشتند.

با این حال، برخی از مطالعات از نظر آماری افزایش معنی داری در کاهش وزن با چای سبز نشان نمی دهند، بنابراین باید با دیده ای مشکوک به آن نگریست.

خلاصه: مطالعات نشان می دهد که چای سبز منجر به کاهش وزن می شود. این امر به ویژه در کاهش چربی های خطرناک شکم مؤثر است.

  • چای سبز و زندگی طولانی

البته، همه ما در نهایت خواهیم مرد و این اجتناب ناپذیر است. با این حال، با توجه به اینکه کسانی که چای سبز می نوشند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سرطان هستند، بنابراین منطقی است که چای سبز می توانند به شما کمک کند طول عمر بیشتری داشته باشید.

در یک مطالعه 40.530 بزرگسال ژاپنی، کسانی که بیشترین چای سبز را نوشیده اند (5 یا بیشتر فنجان در روز) به طور قابل توجهی کمتر در طی 11 سال فوت شدند.

یک مطالعه دیگر در 14001 فرد سالمند ژاپنی نشان داد که افرادی که بیشترین چای سبز را نوشیده اند 76 درصد کمتر در طول دوره 6 ساله مطالعه، فوت شده اند.

خلاصه: مطالعات نشان می دهد که کسانی که چای سبز می نوشند به احتمال زیاد زندگی بیشتری نسبت به سایرین دارد.

منبع: (www.healthline.com)

منبع: اُکالا
انتشار: 26 آذر 1400 بروزرسانی: 26 آذر 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1811

به "10 خاصیت مهم دارویی چای سبز که باید بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 خاصیت مهم دارویی چای سبز که باید بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید