7 قرارداد فناورانه بین صندوق نوآوری و پارکهای فناوری منعقد شد

به گزارش مالکوم، 7 قرارداد فناورانه بین صندوق نوآوری و شکوفایی و پارکهای علم و فناوری در راستای تجاری سازی منعقد شد.

7 قرارداد فناورانه بین صندوق نوآوری و پارکهای فناوری منعقد شد

علی ناظمی امروز در نشست امضای توافقنامه هم سرمایه گذاری 400 میلیارد ریالی صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح های فناورانه پارک های علم و فناوری که به صورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: در صندوق نوآوری و شکوفایی سرمایه گذاری روی طرح های دانش بنیان در دو بخش زمانبندی شده است.

وی ادامه داد: این سرمایه گذاری بخشی به قبل از سال 97 و بخشی دیگر به بعد از سال 97 تقسیم می شود، گفت: بر اساس برآوردهایی که داشتیم، میزان سرمایه گذاری روی طرح های شرکت های دانش بنیان در سال های 97 به بعد رشد چشمگیری داشته است.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر اینکه همواره در صندوق از منابع مالی مختلفی در راستای تأمین سرمایه شرکت های دانش بنیان استفاده کردیم، اضافه نمود: تشخیص، ارزیابی و انتخاب طرح های فناورانه، مدیریت، شرکت داری و تجاری سازی، توسعه نهادهای تخصصی و استفاده از بازیگران مختلف و محرک و مشوق برای فناوری های مسئله محور و آینده ساز از جمله چالش های حوزه سرمایه گذاری در صندوق مد نظر قرار گرفته است.

ناظمی با بیان اینکه سخت ترین بخش سرمایه گذاری، در واقع ارزیابی طرح های فناورانه است، گفت: برای ارزیابی طرح های فناورانه نیازمند نهادهای تخصصی هستیم. در این راستا دشوارترین مرحله، ارزیابی طرح ها برای ورود به سرمایه گذاری به شمار می رود.

وی با بیان اینکه ما همواره باید محرک هایی داشته باشیم تا بتوانیم روی پروژه های آینده محور سرمایه گذاری کنیم، اضافه نمود: در تلاش بوده ایم تا بخش خصوصی را برای ورود به این حوزه و سرمایه گذاری روی پروژه های آینده محور تحریک کنیم.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر اینکه پوشش ریسک طرح ها از جنبه های مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: به همین دلیل صندوق نوآوری و شکوفایی ارزیابی طرح ها را به این نهادهای تخصصی واگذار کرده است.

ناظمی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی تا به امروز تلاش داشته تأمین مالی نهادهای مالی را توسعه دهد، گفت: در این راستا، چندین صندوق پژوهش و فناوری ایجاد شده است.

وی گفت: طرح هم سرمایه گذاری یکی از طرح هایی است که طی آن، پروژه های مسئله محور می توانند تا چهار برابر میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی از حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند شوند؛ در راستای اجرای پروژه به محض افزایش سهم بخش خصوصی، میزان سرمایه اهرمی دولتی در این طرح ها کاسته می شود.

به گفته معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق طی سال های اخیر تلاش داشته که راهکارهای مختلفی برای تأمین سرمایه ارائه دهد و در این راستا راهکارهایی نیز برای حل مسئله تأمین زنجیره پایین دست ایده ها ارائه کند.

ناظمی با بیان اینکه قوانین بازار کشور نیاز به نوآوری دارد، گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی برای تزریق این نوآوری، راهکارهای زیادی ارائه کرده است.

وی ادامه داد: یکی از شاخص های مهم حوزه فناوری، موضوع ثبت پتنت است که برای تقویت این شاخص، ابزارهای جدیدی همچون گرنت و موضوع هم سرمایه گذاری و شتابدهنده را در نظر گرفته شده است.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد: از نتایج طرح هم سرمایه گذاری و شتاب دهنده ها می توان به تأمین سرمایه بذری شرکت ها اشاره کرد.

ناظمی با بیان اینکه ایجاد رشد سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در سال های اخیر ناشی از تغییر در ابزارها و روش های به کار گرفته شده در صندوق بوده است، گفت: از این رو استفاده از ظرفیت بازار سرمایه را در صندوق نوآوری و شکوفایی در پیش گرفتیم.

وی گفت: تا به امروز900میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه در 7صندوق پژوهش و فناوری تجهیز کردیم و این منابع آماده تزریق به بخش نوآوری است.

وی تأکید کرد: تا به امروز پذیره نویسی دو صندوق تکمیل شده و به زودی اثرات آن مشخص می شود.

معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به تفاهمنامه منعقد شده بین این صندوق و پارک های علم و فناوری گفت: طی فراخوانی از 17 پارک علم و فناوری، 45 طرح فناورانه به دبیرخانه صندوق ارسال شد و پس از انجام ارزیابی ها، 7 طرح با رقم سرمایه گذاری 44.6 میلیارد تومان مورد تائید قرار گرفته و قراردادهای آن امروز منعقد شد.

ناظمی گفت: رقم سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح های پذیرش شده، 35 میلیارد تومان است.

وی با اشاره به طرح های برگزیده که امروز قراردادشان منعقد شد، گفت: طرح های تولید صنعتی حلال GS4 و مرکز خدمات امنیت شبکه مدیریت شده از پارک علم و فناوری مازندران، طرح مرکز خدمات امنیت شبکه مدیریت شده از پارک علم و فناوری یزد، محصولات آرایشی بهداشتی با منشأ گیاهی از پارک علم و فناوری هرمزگان، تولید ادوات تراش لیزری با دقت میکرون از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، یک طرح از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، یک طرح از پارک علم و فناوری قم و تولید لوله های خونگیری وکیوم PET با ظرفیت 107 میلیون از شهرک علمی و تحقیقاتی سهند از جمله این طرح ها بوده اند. ،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1300

به "7 قرارداد فناورانه بین صندوق نوآوری و پارکهای فناوری منعقد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 قرارداد فناورانه بین صندوق نوآوری و پارکهای فناوری منعقد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید