آیا قهوه برای ضربان قلب مضر است؟

به گزارش مالکوم، متخصص قلب و عروق درباره آریتمی قلبی و دلایل ایجاد آن توضیحاتی ارائه داد.

آیا قهوه برای ضربان قلب مضر است؟

به گزارش فارس، محمود افتخارزاده متخصص قلب و عروق درباره آریتمی قلبی و دلایل ایجاد آن گفت: وظیفه قلب پمپاژ خون است که به صورت نظم خاصی انجام می گیرد. گره سینوسی- دهلیزی واقع در دهلیز راست به عنوان مرکز فرماندهی پمپاژ خون بسته به نیاز بدن می تواند ضربان قلب را تا 100 در حالت استراحت و تا 150 نبض و بیشتر را در هنگام فعالیت به ویژه در جوانان افزایش دهد.

وی اضافه کرد: جریان الکتریکی با نظمی خاص از مسیری خاص عبور کرده موجب انقباض دهلیز ها شده و خون وارد بطن ها شده و بعد با مکثی خاص بطن ها با فاصله از دهلیز ها انقباض می یابند و پرشدگی کامل انجام می شود.

دکتر افتخارزاده گفت: هرگاه اختلالی در این جریان پیش آمده تُند یا کُند شود و در زمانیکه ضربان به جای اینکه آرام بزند تُند می شود و زمانیکه باید تُند بزند کُند باشد و یا ضربان هایی از دیگر نقاط قلب بزند، آریتمی قلبی به وجود می آید.

وی در پاسخ به اینکه چه عواملی موجب آریتمی قلب می شوند؟ گفت: از بدو تولد ممکن است راه های اضافی در قلب کودک وجود داشته باشد که به صورت مادرزادی منجر به آریتمی شود. یک سری بیماری های ژنتیکی می توانند در سال های بعد موجب آریتمی شوند و باز هم با گذر عمر رماتیسم قلبی و بیماری های دریچه قلب می تواند آریتمی ایجاد کند. ضمن اینکه فشار خون بالا می تواند موجب بزرگ شدن دهلیز ها شده و تحت فشارموجب آریتمی قلب شود. چاقی مفرط و رژیم غذایی نادرست می تواند فرد را دچار آریتمی قلبی کند. چاقی می تواند موجب دیابت و بیماری های قلب و عروق کرونر و افزایش فشار خون شود.

متخصص قلب و عروق با ذکر این نکته که چای آریتمی ایجاد نمی کند گفت: شواهد درستی هم برای اثبات افزایش آریتمی قلبی با خوردن قهوه نداریم. به صورت کلی این افراد محدودیتی در خوردن چای و قهوه ندارند.

افتخارزاده گفت: فیبروز و تغییرات سلولی ناشی از افزایش سن می تواند در افراد مسن موجب کاهش ضربان قلب و در نتیجه آریتمی قلبی شود که معمولا برای این بیماران از باطری استفاده می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1848

به "آیا قهوه برای ضربان قلب مضر است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا قهوه برای ضربان قلب مضر است؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قهوه برای ضربان قلب مضر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید