اروپا باید از مخفی شدن پشت آمریکا در موضوع برجام دست بکشد خبرنگاران

به گزارش مالکوم، اندیشکده آمریکایی در گزارشی ضمن انتقاد از انفعال اروپا در مورد برجام، به دست دریافت ابتکار عمل از سوی طرف های اروپایی این توافق و یادآوری به آمریکا درباره لزوم برداشتن گام اول برای خارج شدن از بن بست ایجاد شده را ضروری دانست.

اروپا باید از مخفی شدن پشت آمریکا در موضوع برجام دست بکشد خبرنگاران

با ما سفر کنید و با تورهای نوروزی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، اندیشکده کارنگی در گزارشی تحلیلی با عنوان اروپا در کجای توافق هسته ای ایران قرار گرفته است؟ به آنالیز بن بست کنونی در ارتباط با برجام پرداخت و از نقش منفعلانه طرف های اروپایی این توافق علیرغم ادعا های ماه های گذشته درباره قصدشان برای حفظ برجام ابراز تعجب کرد.

این اندیشکده آمریکایی نوشت: برای چهار سال، اتحادیه اروپا و کشور های عضو آن قاطعیت قابل توجهی را برای حفظ توافق هسته ای سال 2015 با ایران نشان دادند. کوششی که گرچه برای سر پا نگه داشتن توافق به طور کامل، کافی نبود، اما خیلی بیشتر از آن چیزی بود که بسیاری -از جمله یک رئیس جمهور آمریکا (که حالا رئیس جمهور سابق شده) - از قاره پیر توقع داشت؛ بنابراین خیلی تعجب آورتر است که اروپایی ها اکنون برای کنار هم قرار دادن دو دشمن در 40 سال گذشته یعنی ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران سرشار از انرژی نیستند. این دقیقاً همان کاری است اروپا باید فوراً در حال اجرا آن باشد؛ بنابراین گزارش، امید های عظیم مرتبط با انتخاب جو بایدن رئیس جمهور آمریکا تا قبل از مراسم تحلیف وی در 20 ژانویه (اول بهمن ماه) به انتظارات ناچیز تبدیل شده بودند. بایدن و مشاورانش به وضوح گفته اند که واشنگتن به سادگی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازنخواهد گشت، توافقی که سلف او در مه 2018 آن را ترک کرد. آن ها در عوض طبق خواسته جنگ طلبان آمریکایی که گفته اند واشنگتن نباید اهرم فشار تحریم را که دولت قبل ایجاد نموده از دست بدهد، از ایران انتظار دارند که ابتدا به تعهدات خود برگردد.

در ادامه این گزارش آمده است: دولت ایران، اما مسائل را به شکلی دیگر می بیند. به دلایل بسیار اصولی، بعید است تهران با توجه به بی اعتمادی عمیق ایجاد شده به دلیل خروج یکجانبه واشنگتن از توافق، امتیاز بدهد. بعد از سال ها فشار حداکثری از سوی آمریکا، سیاست گذاران در تهران حتی درباره دریافت غرامت به دلیل تحریم های آمریکا حرف می زنند. به علاوه این که دادن اجازه بازگشت آمریکا به برجام شامل دادن اختیار به آن برای بازگرداندن سریع (اسنپ بک) همه تحریم های بین المللی در آینده-احتمالاً در اولین فرصت در سال 2025 می گردد، زمانی که شاید رئیس جمهور جدید دیگری در کاخ سفید باشد.

کارنگی در ادامه علیرغم اعلام و تاکید ایران درباره داشتن اهداف صلح آمیز هسته ای، ادعا نموده چیزی که بر فوریت رسیدگی به این بن بست می افزاید، پیشرفت های سریع هسته ای ایران است. زمان گریز هسته ای ایران-مدت زمان مورد احتیاج یک کشور برای جمع آوری مواد شکافت پذیر کافی برای یک بمب اتمی-اکنون به طور جدی کاهش یافته است.

به ادعای این گزارش، این زمان هنگامی که برجام در اوایل سال 2016 اجرایی شد، یک سال برآورد شده بود و بعد از پنج سال و گذشتن از دو رئیس جمهور آمریکا، تخمین زده می گردد که به چهار ماه رسیده باشد.

این اندیشکده در ادامه ادعاهایش درباره برنامه هسته ای ایران، اضافه کرد: اوایل ماه جاری میلادی (فوریه) آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد ایران مقادیر کمی اورانیوم فلزی فراوری نموده است. ماده ای که تحت برجام ممنوع است.

در این گزارش همچنین به ضرب الاجل ایران طبق مصوبه مجلس برای تعلیق بخشی از اختیارات راستی آزمایی آژانس در صورت عدم اجرای تعهدات طرف های برجامی به عنوان یک مورد نگران نماینده دیگر اشاره شده و در پی آن آمده است: با توجه به این زمینه ها و افزایش مسائل، اروپایی ها باید سریعاً یک جهت مشترک را با دولت جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا ترسیم نمایند. با این حال به نظر می رسد آن ها باز هم منتظر ایالات متحده برای ابتکار عمل هستند. البته که مجبور بودند قبل از آن که رسماً با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا تماس بگیرند، اجازه دهند او کار خود را شروع کند. اولین مکالمه میان وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان با بلینکن پنجم فوریه (17 بهمن) انجام شد.

کارنگی در ادامه نوشت: با این حال با داشتن هفته ها زمان برای ارائه یک پیشنهاد ملموس، اروپایی ها می توانستند کوشش بیشتری برای قرار دادن اتحادیه اروپا در صندلی راهنماییگر داشته باشند. عجیب تر این که این محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران بود که از اتحادیه اروپا به عنوان رئیس کمیسیون مشترک برجام که بر اجرای این توافق نظارت دارد، خواست تا برای بازگشت آمریکا به توافق میانجیگری کند. در حالی که نه تنها این پیشنهاد می توانست از سوی خود بروکسل مطرح گردد، بلکه فرد اشتباه هم به آن پاسخ داد و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه خود را میانجی صادق معرفی کرد.

به باور نویسندگان این تحلیل، اروپایی ها احتیاجی به وزیر خارجه آمریکا ندارند تا برای آن ها فهرست کار های لازم را بنویسد و در عوض، آن ها باید ناامیدی خود را از انحراف ایران از برجام به سمت خواسته های تعیین و جدول زمانی برای بازگشت متوالی به تعهدات کامل از سوی همه امضانمایندگان توافق راهنمایی نمایند.

بنابر این گزارش، در این شرایط، آسیبی در کار نیست و در واقع، یادآوری به واشنگتن که احتیاج است گام اول را بردارد، نقش اتحادیه اروپا را به عنوان میانجی بی طرف تقویت می نماید. این اقدام، ساده، اما لغو بسیار نمادین دستور اجرایی مه 2018 است که به خروج واشنگتن از توافق منجر شد و می تواند از سوی بایدن زمانی که در 19 فوریه (اول اسفند) در کنفرانس مجازی امنیتی مونیخ صحبت می نماید، انجام گردد.

در انتها این تحلیل آمده است: به اضافه این که برای اروپا کافی نیست که در پشت صحنه کار کند. اروپا باید در گفتمان عمومی پیروز گردد، بخصوص با توجه به سخت شدن بحث ها در تهران و واشنگتن؛ بنابراین اروپایی ها باید همه شرکا را در مورد تحویل یاری های بشردوستانه با تقویت کانال تجاری تقریباً از بین رفته اینستکس و چراغ سبز نشان دادن در ارتباط با وام یاریی مورد درخواست ایران برای مقابله با همه گیری از صندوق بین المللی پول، تحت فشار قرار دهند.

طبق این گزارش، این کار ها باید دقیقا به این دلیل انجام گردد که مشکل اصلی میان آمریکا و ایران است و اروپا نقش میانجی را دارد. اروپایی ها باید این کار را در مشورت نزدیک با واشنگتن انجام دهند، اما نه به دستور آن. اروپا نمی تواند پنهان گردد و زمان زیادی هم برای از دست دادن ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1436

به "اروپا باید از مخفی شدن پشت آمریکا در موضوع برجام دست بکشد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا باید از مخفی شدن پشت آمریکا در موضوع برجام دست بکشد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید