رییس جمهوری افغانستان: چین یک قدرت مداخله جو نیست

به گزارش مالکوم، اشرف غنی احمد زی رئیس جمهور افغانستان در گفت و گو با شبکه آمریکایی سی. ان. ان گفت: به نظرم چین یک قدرت مداخله جو نیست.

رییس جمهوری افغانستان: چین یک قدرت مداخله جو نیست

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به نقل از بلومبرگ در ابتدا مجری از رئیس جمهور افغانستان پرسید: اجازه بدهید سوالی را از شما بپرسم. در ذهن بسیاری از افراد با توجه به موضوع عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان و احتمال ظهور مجدد طالبان، اینکه چه ممکن است بر سر زنان در افغانستان بیاید، وجود دارد.

اشرف غنی گفت: البته خطر وجود دارد، اما زنان افغانستان به این موضوع افتخار می نمایند که هم اکنون می توانند حرف خود را بزنند. آن ها می توانند خود را سازماندهی نمایند. آن ها می توانند به عنوان جریانی در کشور مطرح باشند. اگر طالبان می خواهند که بخشی از آینده افغانستان باشند آن ها باید زنان افغانستان را به رسمیت بشناسند. آن ها باید به آزادی های آن ها که در زمان پیامبر اسلام (ص) به آن ها اشاره شده است، احترام بگذارند. از قلم نیاندازید که خدیجه(س) همسر پیامبر یکی از ثروتمندترین زنان بر روی زمین در آن موقع بود. او مشارکت زیادی در تجارت، آموزش و دیگر حیطه ها داشت. مادامی که من افتخار خدمت به افغانستان را دارم، هر هفته و هر روز شما شاهد برداشته شدن گام های بیشتری برای تقویت حاکمیت زنان و به طور ویژه در بخش آموزش دختران و توانایی های آن ها خواهید بود. مردم افغانستان بلندپرواز هستند. در میان آن ها خلبان، سفیر، رئیس جمهور، وزیر دیده می گردد. افق برای آن ها روشن است. اگر ما به این حقوق احترام نگذاریم و آن را تقویت نکنیم این به معنای بی احترامی به حقوق بشر در تاریخ خواهد بود.

مجری سی ان ان پرسید: اجازه بدهید که سوالی درباره تاثیر عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان بپرسم. بر اساس گزارش ها پاکستان حمایت خود را از طالبان متوقف نخواهد نمود. نمایندگان طالبان در زمان مذاکرات در دوحه به طور مستقیم از پاکستان به آنجا آمدند و از آنجا بار دیگر به پاکستان بازگشتند. آن ها هم در گذشته اینگونه عمل نموده اند. آیا پاکستان اجازه وجود یک افغانستان مستقل را می دهد و یا اینکه آن ها در امور این کشور دخالت می نمایند و در این کار از حمایت چینی ها استفاده خواهند کرد؟

رئیس جمهور افغانستان پاسخ داد: اول از همه این لحظه انتخاب برای پاکستان است. تمامی محاسبات آن ها اشتباه خواهد بود. متاسفانه تنها به طور شفاهی رهبران پاکستان این موضوع را تایید می نمایند که خواستار دولت طالبان در افغانستان نیستند و اعلام می نمایند که خواستار یک دولت دموکراتیک و با ثبات در افغانستان هستند، اما در عمل اینگونه نیست. اما ما برای رفاه آن ها یک موضوع کلیدی هستیم. همانطور که می دانید میزان رشد مالی در پاکستان 2 درصد است. این موضوع به یک افغانستان با ثبات وابسته است. ما به هم وابسته هستیم. آن ها دو گزینه پیش رو دارند؛ یا باید ثبات در افغانستان و رسیدن به منافع خود را در آسیای میانه دنبال نمایند و یا اینکه به دنبال بی ثباتی در افغانستان باشند. تنها کشوری که از یک افغانستان بی ثبات و آغاز جنگی دیگر در این کشور آسیب می بیند، پاکستان است. این یک موضوع باخت باخت برای پاکستان خواهد بود.

مجری پرسید: به نظر می رسد که پاکستان به دنبال همکاری و تعامل با چین است. آیا چین از هرگونه اقدام تهاجمی طالبان حمایت خواهد نمود؟

اشرف غنی گفت: نه، چین در حدود بیش از 16 درصد رشد مالی دارد. به نظرم چین یک قدرت مداخله جو نیست. چین نمی خواهد وارد جنگ های نیابتی گردد و یا دخالت نظامی کند. به نظر می رسد که پاکستان در سیاست خارجی خود تحت تاثیر چین و دیگر کشورها قرار گرفته است.

رئیس جمهور افغانستان در ادامه گفت: این شیوه و رفتار پاکستان تغییر نموده است. یک کنفرانس امنیتی در اسلام آباد وجود داشت که در آنجا مباحث مطرح به طور قابل توجهی بر روی هماهنگی و همکاری تمرکز داشت. اینکه چین پس از رسیدگی به موضوع همه گیری کرونا وارد درگیری های منطقه ای گردد موضوعی غیرقابل تصور نیست. علاوه بر این ما روابط مثبتی با چین داریم. رشد چین و رشد هند تاثیر زیادی بر رفاه منطقه دارد. به نظرم همه این کشورها نمی خواهند وارد دخالت در امور افغانستان شوند. ما نمی خواهیم که عقب نشینی آمریکا و ناتو از افغانستان با یک قیمومیت خارجی جایگزین گردد. ما می خواهیم یک اتحاد چند جانبه داشته باشیم تا با همه دوست باشیم. ما می خواهیم همه نفع ببرند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1530

به "رییس جمهوری افغانستان: چین یک قدرت مداخله جو نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس جمهوری افغانستان: چین یک قدرت مداخله جو نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید