سخنان جنجالی عمران خان درباره بن لادن

به گزارش مالکوم، سخنان نخست وزیر پاکستان در مجلس کشورش با انتقاد قانونگذاران اپوزیسیون روبرو شد. او گفته اسامه بن لادن که به عنوان مغز متفکر حملات 11 سپتامبر 2011 شناخته می شد، به دست آمریکا شهید شده است.

سخنان جنجالی عمران خان درباره بن لادن

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، عمران خان، نخست وزیر پاکستان بابت این سخنانش که همچنین شامل انتقاد از ایالات متحده و همچنین تکریم بن لادن بوده، مورد انتقاد قرار گرفته است.

عمران خان پنج شنبه گفت: ما از آمریکا در جنگ با ترور حمایت کردیم اما آن ها به اینجا آمدند و او را کشتند، او را شهید کردند.

نخست وزیر پاکستان در ابتدا از واژه کشتن به دست آمریکایی ها استفاده کرد و فورا جمله اش را اصلاح کرد و گفت رهبر سابق القاعده شهید شد.

او اضافه نمود، آمریکایی ها از زبان توهین آمیز علیه ما استفاده می نمایند و با عدم اطلاع رسانی به این کشور مبنی بر اینکه قصد دارند برای کشتن بن لادن وارد این کشور شوند، بیشتر به پاکستان توهین می نمایند.

منتقدان عمران خان در مجلس ملی فورا این سخنان نخست وزیر پاکستان را محکوم کردند. خواجه محمد آصف، از رهبران اپوزیسیون گفت: بن لادن تروریسم را به سرزمین های ما آورد، او یک تروریست بود.

بیلاوال بوتو زرداری، رئیس حزب اپوزیسیون مردم پاکستان گفت عمران خان سابقه ای در دلجویی از خشونت افراطی دارد.

بسیاری از پاکستانی ها همچنان حامی بن لادن هستند و بعضی از رهبران مذهبی هم به نیکی از رهبر سابق القاعده یاد می نمایند. عمران خان غالبا از احساسات ضد آمریکایی خود سخن می گوید و با شبه نظامیانی از جمله طالبان احساس نزدیکی می نماید.

حمله سال 2011 که جان بن لادن را گرفت، مایه شرمساری ارتش و آژانس جاسوسی پاکستان شد و روابط میان پاکستان و ایالات متحده را به پایین ترین سطح رساند. عمران خان همچنین گفت، دولتش روابط با ایالات متحده را ارتقا داده و این کشورها اکنون اعماد دوجانبه بیشتری دارند.

دفتر عمران خان تا روز آدینه هیچ واکنش یا توضیحی درباره سخنان نخست وزیر پاکستان نداشت و به نظر می رسد مقام های ارشد تمایل دارند به سرعت از این جنجال عبور نمایند.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در واکنش به این سخنان گفت: این یک سخنرانی فراگیر بود. این موضوع بحث نیست. اجازه دهید از آن رد شویم.

بن لادن، مغز متفکر حملات 11 سپتامبر، در سال 2011 در حمله نیروهای آمریکایی به مخفیگاهش در شهر ابیت آباد پاکستان کشته شد. دولت وقت پاکستان پیش از حمله نیروهای آمریکایی، از آن آگاه نشده بود.

عمران خان در نشست مجلس پاکستان گفت: هرگز احساس شرمی را وقتی آمریکایی ها وارد ابیت آباد شدند و اسامه بن لادن را به قتل رساندند، او را به شهادت رساندند، فراموش نمی کنم.

خواجه محمد آصف، رهبر حزب مخالف مسلم لیگ شاخه نواز و وزیر امور خارجه سابق پاکستان از اظهارات نخست وزیر به شدت انتقاد کرد و اسامه بن لادن را عظیم ترین تروریست خوانده است. آصف در مجلس پاکستان گفت: بن لادن ملت مرا نابود کرد و (عمران خان) او را شهید می خواند.

یکی از فعالان سرشناس پاکستانی هم در توییتر خود نوشت: مسلمانان سراسر دنیا به دلیل تبعیضی که به دلیل تروریسم اخیر با آن روبرو هستند دست و پنجه نرم می نمایند و نخست وزیر ما با شهید خواندن (بن لادن) کارها را بدتر می نماید.

پس از اظهارات جنجالی عمران خان، افراسیاب ختک، سناتور ملی گرای سابق و رئیس سابق کمیسیون حقوق بشر پاکستان در توییتی گفت عمران خان به قدرت رسیده تا پروژه طالبان را عملی کند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 956

به "سخنان جنجالی عمران خان درباره بن لادن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنان جنجالی عمران خان درباره بن لادن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید