شبکه ملی اطلاعات در 8 ماه اخیر پیشرفتی نداشت

به گزارش مالکوم، ابوالفضل روحانی در مصاحبه با خبرنگاران، درباره آخرین شرایط شبکه ملی اطلاعات و برنامه های مرکز ملی فضای مجازی برای تحقق الزامات مدنظر رئیس جمهور مبنی بر لزوم تسریع جدی در اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات، دولت هوشمند و اقتصاد دیجیتال که اخیراً در جلسه شورای عالی فضای مجازی مطرح شده است، شرح داد.

شبکه ملی اطلاعات در 8 ماه اخیر پیشرفتی نداشت

وی گفت: مرکز ملی فضای مجازی به عنوان ناظر شبکه ملی اطلاعات، پس از استقرار دولت سیزدهم و انتصاب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، درصدد برقراری تعاملات سازنده با بدنه مجری این ابر طرح بوده و جلسات مقدماتی خوبی نیز برگزار شده است.

روحانی ادامه داد: خوشبختانه وزیر ارتباطات نسبت به شرایط ابر طرح شبکه ملی اطلاعات و آگاهی خوبی دارد و همکاری خوبی نیز در این زمینه شروع نموده است و امیدواریم با انتخاب دبیر نو شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات و همگرایی ظرفیت ها، سرعت کار افزایش یابد.

وی در خصوص آخرین شرایط شبکه ملی اطلاعات گفت: در سی ام فروردین ماه سال 1399 و پیش از ارسال برنامه عملیاتی به وسیله مجری، مرکز ملی فضای مجازی نیازمندی های طرح عملیاتی شبکه ملی اطلاعات را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت تا بتوان بر اساس آن، هم از پوشش اهداف و اقدامات کلان مصوب در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، اطمینان حاصل کرد و هم امکان ارزیابی پیشرفت کار وجود داشته باشد.

معاون مرکز ملی فضای مجازی ادامه داد: متأسفانه علی رغم پیگیری های مکرر، مرکز ملی فضای مجازی کماکان طرح عملیاتی با این ویژگی ها را دریافت ننموده است. لیکن برای عدم جلوگیری از پیشرفت کار، مرکز ملی فضای مجازی طرح پیشنهادی مجری را که در تاریخ 26/ 05/ 99‬ ارسال شد، مشروط به تکمیل و اعمال اصلاحات، به عنوان بخشی از طرح عملیاتی شبکه ملی اطلاعات و صرفاً جهت تداوم ادامه کار پذیرفت.

وی تاکید نمود: متأسفانه طرح پیشنهادی قابلیت ارزیابی از نظر شاخص های ارزیابی، خروجی های قابل تحویل و زمان بندی تحویل، نداشته و پیگیری های این مرکز نیز برای اصلاح آن بدون نتیجه مانده است. لیکن بر اساس خود اظهاری شفاهی مجری، از طرح پیشنهادی حداکثر 30 درصد کار اجرا شده است.

روحانی در پاسخ به این سوال که مقدار پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در سال 1400 چگونه بوده است، گفت: متأسفانه با وجود ضرورت های مالی، فرهنگی، اجتماعی، انتظامی، امنیتی و فناورانه (همانند بهره مندی حداکثری کشور از منافع فناوری های نوین همانند نسل های نو ارتباطی همانند 5G، دفاتر کل توزیع شده، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا)، مسائل فعلی همانند مسائل هویت معتبر، اشباع تقریبی ظرفیت شبکه، نبود رگولاتوری منسجم با رویکرد پیشرو، موازی کاری های بین دستگاه ها، مسائل به اشتراک گذاری خدمات و محتوا بین کسب وکارها و حریم خصوصی و گره خوردن هر چه بیشتر زندگی و معیشت عموم جامعه با خدمات و موضوعات فضای مجازی در دوران کرونا، ابر پروژه شبکه ملی اطلاعات در 8 ماه گذشته پیشرفت قابل توجهی نداشته است.

معاون مرکز ملی فضای مجازی تاکید نمود: از ابتدای استقرار عیسی زارع پور وزیر ارتباطات در دولت سیزدهم تا به امروز عمده تمرکز وزارتخانه بر بازآرایی و ساختار سازمانی و چینش نیروهای متخصص و متعهد به شبکه ملی اطلاعات معطوف بوده است و در این دولت سلسله جلسات مدیریتی برای همکاری مشترک در تدوین طرح توسعه در حال اجرا است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1824

به "شبکه ملی اطلاعات در 8 ماه اخیر پیشرفتی نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه ملی اطلاعات در 8 ماه اخیر پیشرفتی نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید