شهرداری های جهان در جهت کاهش مصرف انرژی با فرهنگ سازی

به گزارش مالکوم، حامد فوقانی: مدیریت شهر تهران، به خاطر کاهش هزینه ها برنامه های اصلاح الگوی مصرف را در ساختمان های شهرداری پیگیری می کند.

شهرداری های جهان در جهت کاهش مصرف انرژی با فرهنگ سازی

طبق برنامه 5ساله سوم توسعه شهر تهران -که از امسال شروع شده است- شهرداری های مناطق، سازمان ها و شرکت های وابسته به شهرداری پاتیخت ایران باید سالانه 10درصد از انرژی مصرفی خود را کاهش بدهند. این در حالی است که در بودجه امسال شهرداری هم بندهای و ردیف بودجه هایی برای آموزش کارکنان و شهروندان و همچنین به کارگیری ابزارهای نوین برای کاهش مصرف انرژی در نظر گرفته شده است.

تامین روشنایی بوستان های از طریق انرژی های نوین، ساماندهی نورپردازی های شهری و کاهش ترددهای شهری کارکنان شهرداری هم از جمله برنامه هایی است که باید به سرعت اجرا شوند. بررسی های جهانی نیز نشان می دهد که در بسیاری از کشورهای اروپایی و جنوب شرق آسیا، شهرداری ها برای کاهش هزینه ها، مدیریت مصرف انرژی را به شدت دنبال می کنند. جالب اینجاست که اغلب شهرداری ها، فرهنگ را سرلوحه کار خود قرار داده اند.

یکی از سرآمدها در این خصوص، شهرداری نیوکاسل است که توانسته با فرهنگ سازی، 8درصد هزینه های اداره شهر را در سال 2018با کاهش مصرف انرژی، کم کند. البته شهرداری های نیوکاسل مزد زحمات را طی 10سال فعالیت گرفته است. شهرداری لندن و بسیاری از شهرداری های شهرهای آلمان نیز در این زمینه پیشتاز هستند.

براساس گزارش مؤسسه ec.europa آمار نشان می دهد شهرداری های آلمان توانسته اند طی سال های 2008تا 2015سالانه دست کم 7.6درصد از هزینه های خود را با فرهنگ سازی در حوزه مدیریت انرژی کاهش دهند. در توکیو نیز فرمانداری و مدیریت شهری با شیوه های مختلف فرهنگی مثل تغییر ساعات کاری کارکنان، تشویق یا الزام به پوشیدن لباس های مناسب در فصول گوناگون سال و توسعه اتوماسیون های اداری و هوشمندسازی ساختمان ها توانسته اند به میزان قابل توجهی از مصرف انرژی بکاهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 228

به "شهرداری های جهان در جهت کاهش مصرف انرژی با فرهنگ سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری های جهان در جهت کاهش مصرف انرژی با فرهنگ سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید