طرز تهیه سیرترشی به 6 روش خانگی

به گزارش مالکوم، سیرترشی خانگی یکی از انواع ترشی ها و مزه های محبوب و خوشمزه سفره ایرانی هاست که هواداران زیادی دارد. برای تهیه سیر ترشی باید از بین سیرهای خشک اما جوان گل های سیر کامل را انتخاب کنید تا مدت زمان بیشتری برای نگهداری و مصرف آن وقت داشته باشید. در ادامه این نوشتار به طرز تهیه سیر ترشی خانگی می پردازیم، با ما همراه باشید.

طرز تهیه سیرترشی به 6 روش خانگی

1. تهیه سیرترشی با شیره انگور

مواد مورد احتیاج سیرترشی با سرکه سفید
سیر1 کیلوگرم
شیره انگور1 لیوان
سرکه1 لیوان
نمک2 قاشق غذاخوری
 1. در مرحله اول برای آماده سازی سیرها: ابتدا سیرها را به خوبی و کامل بشویید. بهتر است برای شستن از فرچه مخصوص شست و شوی تازه و نو بهره ببرید تا خوب همه گل و لای داخل سیر گرفته گردد. اگر روی سیر خراب بود حتما با چاقو قسمت خراب را جدا کنید و بگیرید. سیرها را روی دستمال قرار دهید و اجازه دهید تا کاملا خشک شوند.
 2. در این مرحله سیرها را توی یک قابلمه بریزید و به ازای هر کیلوگرم سیر 1 لیوان شیره انگور و یک لیوان سرکه و 2 قاشق غذاخوری نمک را به سیرها اضافه کنید. درب قابلمه را برای 1 دقیقه اول قرار دهید سپس درب قابلمه را بردارید و تا نیم ساعت بگذارید سیر و سرکه و شیره ها بدون درب با حرارت ملایم بجوشد.
 3. سیرترشی فوری شما بعد از نیم ساعت آماده شده است و می توانید به همراه انواع وعده های غذایی خود این سیر ترشی را میل کنید. سیر ترشی آماده شده را داخل یک ظرف شیشه ای تمیز و خشک مخصوص قرار دهید و درب آن را خوب محکم کنید و در جای تاریک و خشک و خنک نگهداری کنید. نوش جان!

2. تهیه سیر ترشی با سرکه سفید

مواد مورد احتیاج سیرترشی با سرکه سفید
سیر1 کیلوگرم
سرکه1 لیتر
نمک3 قاشق غذاخوری
 1. در ابتدای کار به طوری که گل سیر به هم نریزد و حبه های آن از هم سوا نگردد، لایه اول پوست سیر را جدا کنید. سیرها را داخل سبد به خوبی بشویید.
 2. یک پارچه تمیز بردارید و یا با دستمال حوله ای سیرها را خشک کنید در واقع سیرها را روی آن پهن کنید تا آب آن کشیده گردد.
 3. بعد از بیست و چهار ساعت که سیرها به طور کامل خشک شدند؛ توی شیشه بریزید و روی آنها را با سرکه بپوشانید تا ظرف پر گردد. کمی نمک اضافه کنید یعنی به ازا هر کیلو سیر، یک لیتر سرکه و 3 قاشق غذاخوری نمک اضافه کنید. درب شیشه ها را محکم ببندید. در جای تاریک و خنک و ترجیحاً خارج منزل نگه دارید.

مدت زمان لازم برای آماده شدن سیرترشی خانگی بین 1 تا 7 سال است. هرچه زمان بیشتری برای تهیه این ترشی صرف کنید، رنگ سیرها تیره تر شده و طعم بهتری خواهد داشت.

3. تهیه سیرترشی شمالی

مواد مورد احتیاج سیرترشی شمالی
سیر1 کیلوگرم
شکر250 گرم
سرکه1 تا 2 لیوان
نمک1 قاشق غذاخوری
 1. برای تهیه سیر ترشی خوشمزه شمالی ابتدا باید سیرها را به خوبی بشویید تا گرد و غبار موجود در لا به لای سیرها از بین برود. سپس سیرها را درون یک قابلمه مناسب ریخته و به ازای یک کیلو سیر 4 لیوان آب اضافه کنید.
 2. صبر کنید تا آب درون قابلمه به نقطه جوش برسد، سیرها باید به مدت 10 دقیقه درون آب جوش بمانند. در ادامه سیرها را آبکشی کنید و درون سبد بگذارید تا آب اضافی آن ها خارج گردد.
 3. حالا به ازای یک کیلوگرم سیر 250 گرم شکر را درون یک قابلمه مناسب بریزید و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر به طور کامل ذوب شده و رنگش کاراملی گردد. در حین تفت دادن شکر باید کاملا حواستان را جمع کنید که شکر نسوزد چون طعم سیرترشی را تلخ می نماید.
 4. پس از اینکه شکر کاراملی شد، 2 لیوان سرکه را به آن اضافه کنید و با هم ترکیب کنید تا مواد یکدست شوند، سپس 1 قاشق غذاخوری نمک اضافه نموده و کمی ترکیب کنید تا نمک به طور کامل درون سرکه حل گردد.
 5. پس از اینکه آب موجود در سیرها از سبد خارج شد، آنها را درون یک ظرف شیشه ای درب دار بریزید، سپس ترکیب سرکه و شکر را اضافه کنید. توجه داشته باشید که سطح سرکه باید یک بند انگشت بالاتر از سطح سیرها باشد.
 6. در بعضی دستورها به جای استفاده از شکر از شیره انگور نیز استفاده می گردد. در ادامه درب ظرف را محکم ببندید، به صورتی که هوا وارد آن نگردد، سپس به مدت حدودا دو ماه در جای تاریک و خنک قرار دهید تا سیرترشی شمالی شما آماده گردد. نوش جان!

7 خاصیت باورنکردنی ترکیب سیر و زنجبیل

4. تهیه سیرترشی با سیر خشک و رب انار

 1. در ابتدای کار به طوری که گل سیر به هم نریزد و حبه های آن از هم سوا نگردد، لایه اول پوست سیر را جدا کنید. سیرها را توی سبد و به خوبی بشویید.
 2. یک پارچه تمیز بردارید و یا با دستمال حوله ای سیرها را خشک کنید در واقع سیرها را روی آن پهن کنید تا آب آن کشیده گردد.
 3. بعد از بیست و چهار ساعت که سیرها به طور کامل خشک شدند؛ سیرها را درون قابلمه ای بریزید و شیره خرما و رب انار را که از قبل با هم مخلوط نموده اید روی سیرها بریزید و بعد سرکه را اضافه کنید. قابلمه را روی شعله بگذارید. اجازه بدهید حدود 4 دقیقه بجوشد.
 4. زمانی که احساس کردید سیرها نرم شده اند شعله گاز را خاموش کنید. بعد از سرد شدن سیرها را داخل شیشه های تمیز و خشک بریزید. بعد سرکه ای که در قابلمه جوشیده را داخل شیشه ها بریزید به طوری که سطح سیرها را بپوشاند. درب شیشه را ببندید و در جای خشک، خنک و تاریک نگهداری کنید.

خواص سیر سیاه؛ 7 فایده بی نظیر این ماده غذایی برای بدن

5. تهیه سیرترشی با سرکه قرمز

مواد مورد احتیاج سیرترشی با سرکه قرمز
سیر 1 کیلوگرم
شیره خرما یا شیره انگور1/2 لیوان
نمک1 قاشق چای خوری
سرکهبه میزان کافی
 1. در ابتدا پوست رویی سیرها را کمی تمیز نموده و ته سیرها را با چاقو طوری تمیز کنید که بوته به طور کامل از هم جدا نگردد؛ سپس تمام سیرها را به خوبی بشویید و چند دقیقه کوتاه داخل آب قرار دهید تا تمیز شوند.
 2. بعد از آنکه سیرها را پاک نموده و شستید، آنها را روی یک پارچه تمیز قرار دهید تا آب اضافه از آن خارج گردد. اجازه دهید سیرها به مدت 24 ساعت روی پارچه بمانند تا کامل خشک شوند؛ چرا که در غیر این صورت ترشی شما کپک می زند.
 3. در این مرحله قابلمه را هراه با آب و سیرها روی شعله گاز قرار دهید و اجازه دهید به جوش آید، سپس شعله گاز را کم نموده و اجازه دهید به مدت 10 الی 15 دقیقه بجوشند تا نرم شوند. با انجام این روش به سیرها شوک وارد می گردد و ترشی شما زودتر آماده خواهد شد.
 4. بعد از گذشت 15 دقیقه قابلمه را از روی گاز برداشته و اجازه دهید تا خنک گردد؛ در این مرحله توجه داشته باشید که شیشه شما کاملا خشک باشد و بعد سیرها را به آرامی به شیشه منتقل کنید. بعد از آنکه شیشه را با سیر پر کردید، ابتدا میزانی نمک روی آن ریخته و بعد روی آن سرکه بریزید. در نهایت برای خوش رنگ تر شدن ترشی، شیره خرما یا هر نوع شیره ای که در خانه دارید به آن اضافه کنید. ترشی شما بعد از گذشت دو سه هفته آماده است و می توانید نوش جان کنید.

6. تهیه سیرترشی با سرکه بالزامیک

 1. در ابتدای کار به طوری که گل سیر به هم نریزد و حبه های آن از هم سوا نگردد، لایه اول پوست سیر را جدا کنید. سیرها را توی سبد و به خوبی بشویید.
 2. یک پارچه تمیز بردارید و یا با دستمال حوله ای سیرها را خشک کنید در واقع سیرها را روی آن پهن کنید تا آب آن کشیده گردد.
 3. بعد از بیست و چهار ساعت که سیرها به طور کامل خشک شدند؛ سرکه بالزامیک و سرکه خرما را در یک ظرف بریزید و با هم مخلوط کنید.

4. حالا بوته های سیر را که خشک و تمیز است داخل یک قابلمه ریخته و مخلوط دو سرکه را روی آنها بریزید، سپس قابلمه را روی شعله حرارت بگذارید. درب قابلمه را بگذارید تا سیرها کمی نرم شوند. سیرها را برای حدود 20 دقیقه با حرارت کم به طوری که له نشوند، بجوشانید.

5. وقتی سیرها کمی حرارت دیده و نرم شدند وقت آن است که سس سویا را اضافه کنید و اجاق گاز را خاموش کنید.

6. صبر کنید سیرها سرد شوند. بعد آنها را داخل شیشه مرتب بچینید و سرکه را روی سیرها بریزید در حدی که روی سیر گرفته گردد. درب شیشه را ببندید و حدود یک ماه در جای خشک و خنک و تاریک بگذارید تا سیر ترشی خانگی شما برسد.

7. ضروری است بدانید که سس سویا باعث تخمیر ترشی شما می گردد. برای همین است که با این روش سیرترشی هفت ساله را می توانید در عرض چهل روز آماده و میل کنید. شما می توانید سس سویا را از سوپرمارکت خبرنگاران تهیه کنید.

اگر نگرانی از بوی بد دهان بعد از خوردن سیر شما را از این لذت بازمی دارد پیشنهاد میکنیم مقاله 12 راه چاره عالی برای از بین بردن بوی سیر و پیاز در دهان را مطالعه کنید.

ترفندهای تهیه سیرترشی خانگی

 • برای جلوگیری از کپک زدن باید سیرهای شسته شده کاملا خشک شوند.
 • نگهداری سیرترشی در مکان های گرم باعث باز شدن رنگ ترشی شما و شیرین تر شدن طعم آن می گردد.
 • در صورت در دسترس نبودن سرکه بالزامیک و سرکه خرما می توانید به جای آن از سرکه قرمز و عسل هم بهره ببرید.
 • اگر سیرترشی هایی که رنگ تیره تر دارند و سفت تر هستند را دوست دارید، حتما برای نگهداری از مکان های تاریک و خنک بهره ببرید.
 • اگر ذائقه شما و اعضای خانواده تیزی طعم سرکه را نمی پسندد در مرحله آخر روی سرکه ها یه تکه نبات کوچک بگذارید، نبات حل می گردد و تیزی سرکه را می گیرد.

طرز تهیه حریره سیر؛ روش عالی برای نگهداری از سیر

طبع سیرترشی

همانطور که می دانید طبع سیر گرم و طبع سرکه سرد است؛ بنابرین در طب سنتی طبع سیر ترشی را معتدل معرفی می نمایند که مصرف به مقدار آن برای هیچ یک از طبع های چهار گانه ضرری ندارد و مسئله ای ایجاد نمی نماید.

سخن آخر

سیر ترشی جزو کنار غذاهای بسیار محبوب در سفره ایرانیان به خصوص شمالی ها است. در این مقاله سعی کردیم روش های متداول برای درست کردن سیر ترشی را معرفی کنیم امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد. اگر شما هم روش دیگری می شناسید به وسیله ثبت دیدگاه برایمان بنویسید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 خرداد 1403 بروزرسانی: 15 خرداد 1403 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2230

به "طرز تهیه سیرترشی به 6 روش خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه سیرترشی به 6 روش خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید