غریب آبادی: از ایران انتظار نداشته باشید که تحت تحریم های ظالمانه به تعهدات هسته ای خود پایبند باشد

به گزارش مالکوم، نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین، خطاب به کشورهای غربی که از ایران خواسته اند اقدامات جبرانی هسته ای خود را متوقف کند، خاطرنشان کرد که نباید از ایران انتظار داشت که تحت تحریم های ظالمانه به تعهدات هسته ای خود پایبند باشد.

غریب آبادی: از ایران انتظار نداشته باشید که تحت تحریم های ظالمانه به تعهدات هسته ای خود پایبند باشد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، روز چهارشنبه طی سخنرانی در شورای حکام، مواضع جمهوری اسلامی ایران درخصوص گزارش مدیرکل آژانس در خصوص راستی آزمایی اجرای برجام را تشریح کرد.

اهم مواضع نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین طی سخنرانی اش در شورای حکام به توضیح زیر است:

1. سه سال از تصمیم یکجانبه و ناموجه آمریکا مبنی بر خروج از برجام، نقض تعهدات این کشور ذیل این توافق، تضعیف غیرمسئولانه قطعنامه 2231 شورای امنیت، و اعمال سیاست شکست خورده فشار حداکثری می گذرد.

2. رئیس جمهور سابق آمریکا، اصل بنیادین حقوق بین الملل یعنی اصل لزوم وفای به عهد را در قربانگاه دولت خود ذبح نمود. ابعاد فراسرزمینی تحریم های ایالات متحده که با حقوق بین الملل مغایرت دارند، حتی دوستان اروپایی آن را نیز از اجرای تعهداتشان باز داشت.

3. از آنجا که بخش لغو تحریم و تأثیرات آن در برجام، مبنای اساسی رضایت ایران به این توافق به طور کامل را تشکیل می دهد، نقض های ایالات متحده آمریکا باعث شد که این قسمت از توافق بی اثر و عاری از فایده شود.

4. یک سال پس از ادامه عدم اجرای توافق توسط آمریکا، ایران از حقوق خود برابر مفاد همان توافق استفاده کرد و یک سیاست تدریجی را برای متوقف کردن اجرای بخشی از تعهدات خود تحت برجام اتخاذ نمود. حتی در این شرایط نیز آژانس قادر به راستی آزمایی و نظارت بر اقداماتی بود که ایران در این زمینه انجام داده بود، موضوعی که به عنوان همکاری استثنایی حتی در طول شیوع کرونا به رسمیت شناخته شد.

5. در چنین شرایطی، مجلس شورای اسلامی ایران در تاریخ 2 دسامبر 2020 و پس از حدود دو سال و نیم از ادامه تحریم های مالی علیه بخش های مختلف اقتصاد ایران توسط آمریکا و فقدان اقدامات عملی اتحادیه اروپا ، سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود، قانونی را تحت عنوان برنامه اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران تصویب کرد که دولت را ملزم کرد اجرای تمامی فعالیت های نظارت و راستی آزمایی فراتر از موافقتنامه پادمان ایران با آژانس، از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را در صورت ادامه عدم پایبندی طرف های توافق پس از دو ماه از اجرایی شدن این قانون، متوقف نماید.

6. متأسفانه، الزامات این قانون برآورده نشد و لذا اجرای اقدامات داوطلبانه از جمله پروتکل الحاقی متوقف شد، اما در نتیجه بحث و گفتگوی فشرده و با حسن نیت با آژانس، یک تفاهم فنی دو جانبه موقت، که سازگار با قانون مصوب مجلس ایران است، برای مدت زمان حداکثر سه ماه از 21 فوریه 2021 حاصل گشت. با انقضاء این تفاهم در 24 می 2021، ایران تصمیم گرفت تفاهم فنی را این بار تمدید نکند. در همین حال، ضمن تأکید مجدد بر ادامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه از جمله پروتکل الحاقی، ایران تصمیم گرفت تا به ضبط و نگهداری داده ها برای مدت زمان حداکثر یک ماه ادامه دهد. تصمیم جدید با هدف فراهم آوردن فرصتی دیگر برای پیشرفت و در نهایت، جمعبندی مذاکرات فنی دوجانبه با آژانس بود. ایران، یکبار دیگر و برای دومین بار، دریچه فرصت جدیدی را گشود که باید از آن در سطح سیاسی و فنی استفاده شود.

7. از دو ماه قبل، ایران به طور جدی و هدفمند در مذاکرات با مشارکت کنندگان در برجام شرکت کرد. دور پنجم این گفتگوها هفته گذشته به خاتمه رسید. با این حال، مهم است که نتیجه این کوشش ها منجر به تأمین ضمانت کافی جهت لغو تمامی تحریم ها به روشی قابل راستی آزمایی شود و ما بار دیگر با شرایط بحرانی ناشی از خروج ایالات متحده از توافق و یا سوءاستفاده از مکانیزم های مندرج در برجام و نقض تمام تعهدات آن، در حالی که ایران کاملا به مفاد برجام پایبند است، روبرو نشویم. هنوز مشاهده نشده است که آیا آمریکا عزم کافی و آمادگی ترک اعتیاد خود برای استفاده از اقدامات یکجانبه زورمدارانه، احترام به حقوق بین الملل، اجرای تعهدات خود درخصوص لغو تحریم ها به روشی کامل و موثر، و اتخاذ تصمیمات سخت ضروری برای این امر را دارد یا نه؟

8. ایران نیز به نوبه خود، به طور پیوسته اعلام داشته است که پس از اجرای سایر تعهدات، به ویژه اجرای تعهدات برجامی مرتبط با لغو تحریم آن هم به طور کامل، موثر و به روشی قابل راستی آزمایی، گام های جبرانی خود را برخواهد گرداند و اجرای تعهدات هسته ای خود را از سر خواهد گرفت.

9. در پاسخ به هیأت هایی که از ایران خواستند اقدامات جبرانی هسته ای خود را متوقف کند، مایلم تصریح کنم که: از ایران انتظار نداشته باشید در حالی که تحت تحریم های یکجانبه و ظالمانه است، همچنان تعهدات هسته ای خود را تحت برجام نیز اجراء کند. اقدامات ما کاملاً منطبق با مفاد برجام و حقوق ما بوده و واکنشی است به نقض تعهدات آمریکا، اتحادیه اروپا و سه کشور اروپائی.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1597

به "غریب آبادی: از ایران انتظار نداشته باشید که تحت تحریم های ظالمانه به تعهدات هسته ای خود پایبند باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی: از ایران انتظار نداشته باشید که تحت تحریم های ظالمانه به تعهدات هسته ای خود پایبند باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید