فاجعه پلاسکو و وعده هایی که چهارساله شد

به گزارش مالکوم، امروز چهارمین سالگرد فاجعه آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو است و هنوز مغازه های ویران شده کسبه آسیب دیده به آن ها تحویل داده نشده است که البته بر اساس آخرین وعده مسئولان بنیاد مستضعفان اردیبهشت ماه سال آینده کسبه می توانند در مغازه هایشان مستقر شوند.

فاجعه پلاسکو و وعده هایی که چهارساله شد

به گزارش خبرنگاران، 30 دی ماه سال 1395 ساختمان 54 ساله پلاسکو با 3.5 آتش سوزی به خاطره ها پیوست و فرو ریخت. البته از همان زمان مسئولان متعددی برای ساختن دوباره این ساختمان وعده هایی به کسبه پلاسکو داده بودند که تنها از همه خاطرات زندگی و کسب و کارشان تنها سرقفلی برایشان باقی مانده که آن هم تنها روی کاغذ است.

در واقع پس از اینکه پلاسکو به گفته مهندسان ساختمان با توجه طراحی U شکلش همه چیز را درون خودش ریخت و به ساختمان های اطراف آسیبی نرساند، کسبه مال باخته و آواره ای به چشم آمدند که همه دارایی شان را در پلاسکو جا گذاشته بودند و صندوق های آهنین مغازه های آن ها هم تاب این آتش هشت روزه را نداشت و از بین رفت.

اما با وجود گذشت چهار سال از این حادثه و وعده های بسیاری که به پلاسکونشینان آسیب دیده داده شد، خبری از این وعده ها نیست و می گویند هنوز بسیاری از پلاسکویی ها نتوانسته اند از تسهیلات و وعده های اقتصادی در نظر گرفته شده استفاده کنند؛ البته هر یک تقصیر را گردن دیگری می اندازد.

در هر حال امروز که چهارمین سالروز فاجعه پلاسکو است، وعده های بسیاری تلنبار شده اند و مال باختگانی که امروز حال بدتری از آن روز دارند، همچنان منتظرند. البته در این میان هر چند دیر اما اتفاقات تحولات جدیدی رخ داده که کسبه از آن راضی هستند و آن اینکه بنیاد مستضعفان به عنوان مالک این ساختمان پلاسکو 15 طبقه را با همان شکل و شمایل ساخته است و به زودی کسبه آسیب دیده پلاسکو به زودی می توانند دوباره کاسبی شان را از سر بگیرند.

پرویز فتاح -رییس بنیاد مستضعفان- چند روز پیش در بازدیدی که از فرایند ساخت و پیشرفت این ساختمان داشت در این باره اظهار کرد: در حال حاضر ساختمان پلاسکو به پیشرفت فیزیکی 85 درصدی رسیده است و با وجود محدودیت ها و مسائل فراوانی که ناشی از شیوع ویروس کرونا و تورم های سنگین برای ما به وجود آمد به قول خود وفادار بودیم و تا انتها امسال ساختمان پلاسکو ساخته می شود وبه پیشرفت بیش از 95 درصدی می رسیم.

وی اضافه کرد: از کسبه آسیب دیده ساختمان پلاسکو می خواهیم که مانند سال های گذشته صبوری به خرج دهند تا بتوانند از اردیبهشت ماه سال آینده در ساختمان پلاسکو مستقر شوند و ساختمانی زیباتر، ایمن تر و بهتر از پلاسکوی سابق داشته باشند.

رییس بنیاد مستضعفان ادامه داد: پروانه ساختمان پلاسکو بالاخره صادر شده و دراین زمینه شهرداری تهران و شورای شهر همکاری مناسبی داشتند و با وجود این که ساختمان پلاسکو بیش از این هم پارکینگ نداشت قرار است پارکینگ پاساژ پروانه که رو به روی پلاسکو واقع شده است بازسازی کرده و به عنوان پارکینگ پلاسکو مورد استفاده قرار دهیم.

البته در این میان کسبه ساختمان پلاسکو امیدوارند با وجود سختی ها و مسائلی که پشت سر گذاشته اند بالاخره بتوانند در پلاسکوی جدید مستقر شوند.

علیرضا تهرانی - کننده کسبه و رییس شورای پلاسکو در این باره به خبرنگاران گفت: ساختن ساختمان پلاسکو یک مسئله است و بهره برداری و استقرار کسبه در ساختمان جدید پلاسکو مسئله دیگر و البته مهمتری است.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه کسبه آسیب دیده پلاسکو همه چیزشان را در این حادثه از دست داده اند و چهار سال از آن با هزینه های مضاعف برای آن ها گذشته است، انتظار می رود مسئولان دستگاه های مختلف برای حمایت از این کسبه آسیب دیده اقداماتی انجام دهند تا بتوانند کسب و کارشان را در ساختمان جدید آغاز کرده و از سر بگیرند.

رییس شورای پلاسکو ادامه داد: امیدواریم کسبه پلاسکو در آینده و پس از ساخته شدن این ساختمان مسئله ای از بابت تحویل دریافت مغازه هایشان نداشته باشند و حمایت واقعی از کسبه بکنند چرا که صرف راه اندازی دفتر کارشان در پلاسکو، کسب و کار آسیب دیدگان راه نخواهد افتاد.

حالا با توجه به پیشرفت فیزیکی نسبتا مناسبی که طی یک سال و اندی گذشته در ساخت و ساز پلاسکو رخ داده است باید منتظر ماند و دید که آیا در ماه های باقی مانده از وعده انتهای بنیاد مستضعفان (اردیبهشت 1400) ساختمان جدید پلاسکو آماده تحویل و بهره برداری می شود یا آنکه مجدادا این وعده ها تمدید خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1364

به "فاجعه پلاسکو و وعده هایی که چهارساله شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاجعه پلاسکو و وعده هایی که چهارساله شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید