قیمت تست کرونا چقدر است؟

به گزارش مالکوم، به گزارش تجارت نیوز، سید حسن هاشمی مدنی عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: آزمایشگاه های خصوصی کشور توانایی تشخیص ویروس های مشابه کرونا مانند ویروس ایدز، هپاتیت و غیره را انجام می دادند و حتی از امکانات لازم برای تشخیص کرونا برخوردارند اما اینکه چرا وزارت بهداشت از ابتدا از ظرفیت آزمایشگاه های خصوصی استفاده نکرد جای سوال دارد.

قیمت تست کرونا چقدر است؟

وی با بیان اینکه اخیرا وزارت بهداشت اعلام نموده است که تعدادی از آزمایشگاه ها اجازه انجام تست های تشخیص کرونا را دارند گفت: اگر از ابتدا این موضوع اعلام می شد و این اجازه به آزمایشگاه های خصوصی داده می شد تعداد بیشتری از مبتلایان شناسایی می شدند.

هاشمی مدنی مطرح کرد: کیت ها از دو روش تهیه می گردد، عده ای از آزمایشگاه ها کیت ها را از شرکت ها تهیه می نمایند و بعضی دیگر خودشان توانایی طراحی و فراوری کیت را دارند، بعضی از آزمایشگاه های خصوصی درحال حاضر امکان انجام هزار تست را دارند و این آزمایشگاه توانسته است کیت های تشخیص کرونا را طراحی کند. وزارت بهداشت باید از ابتدای شیوع کرونا اجازه انجام تست را به آزمایشگاه خصوصی می داد و این کار طبق یک پروتکلخاص انجام می شد تا در زمان نمونه گیری فرد به آلوده نگردد.

عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ادامه داد: از آنجا که ممکن است شاهد موج دوم شیوع کرونا در کشور باشیم بهتر است در راستای تسریع بیماریابی از طرفیت این آزمایشگاه ها استفاده گردد. دلیلی برای سخت گیری برای انجام تست وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره هزینه انجام تست کرونا در آزمایشگاه های خصوصی گفت: تعرفه ابلاغی وزارت بهداشت برای انجام تست های مشابه کرونا حدود 700 هزار تومان معین شده است که این تعرفه مربوط به سال گذشته است و بخشی از هزینه توسط بیمه ها پرداخت می گردد.

هاشمی مدنی اضافه کرد: هزینه تامین کیت برای آزمایشگاه حدود 300 هزار تومان است که البته هزینه پرسنل و سایر مخارج آزمایشگاه نیز باید در نظر گرفته گردد.

وی گفت: اگر وزارت بهداشت به آزمایشگاهی کیت رایگان ارائه بدهد آزمایشگاه مورد نظر باید با دریافت هزینه جزئی آزمایش را انجام دهد هرچند بعید است که وزارت بهداشت کیت رایگان در اختیار آزمایشگاه خصوصی قرار دهد.

عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی اظهار داشت: در حال حاضر حدود 200 آزمایشگاه توانایی انجام این تست ها در کشور را دارند بعضی از آنها می توانند در عرض 5 روز از 5هزار بیمار تست تشخیص کرونا بگیرند، در این شرایط آزمایشگاه های خصوصی به دنبال کسب درآمد نیستند بلکه تشخیص بیماری اولویت این مراکز است. در حال حاضر ما به اواسط شیوع بیماری نرسیده ایم و بهتر است از این ظرفیت استفاده گردد.

وی درباره پوشش بیمه ای تست کرونا گفت: بیمه ها باید برای انجام این تست تاییدیه دریافت نمایند و وزارت بهداشت می توانست با تهیه پروتکلیاعلام کند که اگر آزمایش توسط پزشکان مشخصی برای بیماران نسخه گردد بیمه باید بخشی از هزینه این تست ها را بپردازد و ایجاد این پروتکلنیز کار دشواری نیست.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 860

به "قیمت تست کرونا چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت تست کرونا چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید