نتایج جلسه شورای رقابت درباره بورس ، 3 هفته دیگر منتظر تصمیم جدید باشید!

به گزارش مالکوم، 15 سال انحصار در صدور مجوز فعالیت برای شرکت های کارگزاری بورس در حال شکسته شدن است. رضا شیوا، رئیس شورای رقابت می گوید: با توجه به فرایند رو به رشد بازار سرمایه و افزایش اقبال عمومی به بورس، پیگیری موضوع انحصار در شبکه کارگزاری های بورس در دستورکار شورای رقابت قرار گرفته است و در نهایت تا 3 هفته آینده نتایج نهایی اقدام های اجرا شده اعلام و منتشر می گردد. سازمان بورس و اوراق بهادار از سال 1384 تا به امروز مجوز جدیدی برای فعالیت شرکت های کارگزاری صادر نکرده است.

نتایج جلسه شورای رقابت درباره بورس ، 3 هفته دیگر منتظر تصمیم جدید باشید!

شکست انحصار کارگزاری ها؟

بحث انحصار در کارگزاری های فعال در بازار سرمایه و صادر نشدن مجوز جدید برای فعالیت این نهادها در بورس، مدت هاست که مورد انتقاد فعالان بازار است؛ از یکسو متقاضیان جدیدی خواستار ورود به این حرفه و تاسیس کارگزاری هستند که با سد صادر نشدن مجوز جدید روبرو می شوند و این امر اعتراض هایی را به دنبال داشته است. از سوی دیگر همین قضیه صادرنشدن مجوز جدید برای این نهادهای اقتصادی به نوعی انحصار را رقم زده است. امری که قیمت مجوز یک شرکت کارگزاری را در این روزها به ارقام عجیب و غریبی رسانده است. عصر شنبه شورای رقابت به موضوع ورودکرده و دلیل عدم صدور مجوز جدید برای کارگزاری ها را مورد آنالیز قرار داد.

رئیس شورای رقابت به تشریح جزئیات جلسه مزبور پرداخت و موارد مهمی را که در این نشست مطرح شد عنوان نمود. طبق گفته های رضا شیوا یکی از مهم ترین موارد مطرح شده از سازمان بورس درخصوص اعطا نشدن مجوز جدید، نبود زیرساخت های فنی لازم در بورس برای این موضوع است. البته مباحث مطرح شده در این جلسه سبب شده تا شورای رقابت کارگروهی را برای آنالیز مسائل زیرساختاری عنوان شده تدارک ببیند و این کارشناسان مسائل را موردآنالیز قرار دهند.

البته شیوا تاکید نمود: با توجه به رشد اخیر بازار سرمایه و افزایش اقبال عمومی به بورس، پیگیری این موضوع در سریع ترین زمان ممکن خواهد بود و نهایت طی سه هفته آینده نتایج نهایی اعلام می گردد.

نقش مهم کارگزاران بورسی

این روزها شاهد استقبال عمومی از بازار سرمایه و ورود جمعی از تازه واردان به بورس هستیم و شرکت های کارگزاری فعال در بورس، مهم ترین نقش را به عنوان واسطه و پل ارتباطی میان سهامداران و بازار برعهده دارند. در واقع افراد برای انجام معاملات در بازار سرمایه ابتدا باید یک کارگزار را انتخاب نمایند. به عبارت دقیق تر وقتی قصد دارید وارد بورس و سرمایه گذاری در آن شوید باید اقدام به افتتاح حساب در یکی از شعب کارگزاری های موردتایید سازمان بورس کنید. به این ترتیب کارگزاری ها نقش واسطی را بین سرمایه گذاران و بازار سرمایه ایفا و سخت افزار های لازم برای تسهیل معاملات را فراهم می نمایند. برای اینکه اهمیت نقش کارگزاری ها بیشتر نمود داشته باشد، فرض کنید کارگزاری ها وجود نداشتند؛ در این صورت شما باید به صورت حضوری در تالار بورس مراجعه و دائم درخواست های خود را در بین سایر حاضران در تالار اعلام می کردید تا بالاخره درخواست شما اجرایی شده و معاملات انجام می پذیرفت.

آنالیز ها نشان می دهد در 15سال گذشته مجوز جدیدی برای تاسیس شرکت کارگزاری در سازمان بورس صادر نشده است. همین موضوع سبب افزایش بی رویه قیمت مجوز 108 کارگزاری موجود شده است. بر اساس این گزارش، قیمت مجوز یک شرکت کارگزاری این روزها به بیش از 60 میلیارد تومان رسیده است. کارشناسان معتقد هستند برای راه اندازی یک شرکت کارگزاری با شعب متعدد در شهرهای کوچک به 50 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیازی نیست و انحصار کارگزاران فعلی باعث شده است که میزان سرمایه گذاری لازم برای تاسیس یک شرکت کارگزاری (با احتساب قیمت مجوز)، حداقل به 100 میلیارد تومان برسد.

چرا انحصار؟

روز شنبه شورای رقابت به برگزاری جلسه ای به منظور آنالیز اعطای مجوز جدید به کارگزاری های فعال در بازار سرمایه اقدام کرد و علت اعطا نشدن مجوز جدید را مورد سوال قرار داد.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت به تشریح جزئیات این جلسه پرداخت و عنوان نمود: این روزها شاهد معاملات پررونقی در بازار سهام هستیم و به نوعی اقبال عمومی به این بازار افزایش یافته است.

وی در ادامه با اظهار این مطلب که شنیده ها حاکی از آن است که درآمد کارگزاری های فعال در بازار سهام بسیار بالاست، گفت: در مقابل سازمان بورس نیز مجوزی برای فعالیت کارگزاری جدید صادر نمی کند به طوری که آنالیز های مرکز ملی رقابت نشان از آن دارد که از سال 1384 تا به امروز هیچ مجوز جدیدی برای فعالیت کارگزاری صادر نشده است.

شیوا در ادامه با اشاره به اینکه وقفه 15ساله اخیر سبب شد تا شورای رقابت به موضوع ورود کند، گفت: بر این اساس جلسه روز شنبه به آنالیز این موضوع اختصاص یافت. در این جلسه آنالیز دلایل بروز چنین وقفه ای مورد تاکید نهاده شد. اینکه چرا طی این سال ها آزمونی برای صدور کارگزاری جدید برگزار نشده و همچنین تعلل سیاست گذاران بازار سرمایه با توجه به رشد اخیر بورس مورد آنالیز نهاده شد. وی ادامه داد: این در حالی است که صدور دیگر مجوزها از جمله تاسیس سبدگردانی، تامین سرمایه و مشاور سرمایه گذاری به مراتب راحت تر و ساده تر اعطا می گردد. اما در مقابل کارگزاری های فعال در بورس آن هم با وجود درآمد بالایی که از خرید و فروش سهام کسب می نمایند، در انحصار نهاده شده اند.

شیوا با اظهار این مطلب که متاسفانه پاسخ قانع نماینده و رضایت بخشی از مدیران سازمان بورس دریافت نشده، گفت: مهم ترین بحثی که درخصوص علت این امر عنوان شد، مسائلی بود که درخصوص زیرساخت های نامناسب بازار سرمایه وجود دارد، به طوری که طبق گفته مسوولان سازمان بورس، این مسائل فنی و زیرساختی اجازه نمی دهد که کارگزاران بیشتری در بورس فعالیت داشته باشند.

رئیس شورای رقابت در ادامه به ابهام مهمی که در این زمینه رخ داد، اشاره نمود و گفت: سوال مهم این بود که چرا طی این 15سال زیرساخت های بازار سرمایه بهبود نیافته است؟ و بازهم سیاست گذاران بورس بر مسائل فنی تاکید داشتند.

درآمد بالا صرف چه می گردد؟

شیوا در ادامه به بحث های اجرا شده در زمینه درآمدهای کارگزاری ها اشاره نمود و گفت: هرچند گفته می گردد درآمدهای کارگزاری ها بعضا بسیار بالاست و البته بعضی از این نهادها با هزینه های زیادی هم روبرو هستند، ولی بحث موردنظر شورای رقابت این موارد نبوده و تنها به بحث عدم صدور مجوز جدید و فضای رقابتی ایجاد شده، تاکید دارد. البته باید صرف درآمدهای کارگزاری ها و دیگر ارکان بازار سرمایه نیز شفاف گردد که با این درآمدها چرا هیچ گونه از زیرساخت های معاملاتی طی این سال ها بهبود نیافته است.

او ادامه داد: با وجود این فضای رقابتی شکل گرفته سبب شده تا مجوزهای موجود با رقم های بسیار بالایی خرید و فروش گردد.

شیوا مورد دیگر را انتقال مجوز کارگزاری هایی عنوان نمود که فعالیت چندان بالایی ندارند و گفت: از سوی دیگر مسوولان بورس اذعان دارند که عمده فعالیت بازار سهام بر عهده چند کارگزاری است و بعضی دیگر از کارگزاری ها، فعالیت چندان بالایی ندارند. ابطال مجوز چنین کارگزاری هایی و انتقال مجوز مزبور به دیگر افراد خواستار به فعالیت در این نهادهای اقتصادی نیز از دیگر موارد مطرح شده در جلسه روز شنبه بود.

شیوا در ادامه تشکیل کارگروهی از کارشناسان مورد تایید شورای رقابت را برای آنالیز مسائل فنی و مسائل زیرساختاری عنوان شده از سازمان بورس، راه حل حل برطرف انحصار دانست و گفت: مقرر شد تا تیمی برای آنالیز جزئیات و مسائل، اقدامات لازم را انجام دهند و در نهایت علت تعلل در آماده سازی امکانات فنی لازم معین گردد.

او در پاسخ به این سوال که چه زمانی این فرایند به نتیجه خواهد رسید،گفت: از آنجا که این روزها معاملات بازار سهام با رشد قابل توجهی همراه شده و شاهد ورود افراد جدید و سهامداران تازه به بورس هستیم، باید هرچه سریع تر صدور مجوزهای کارگزاری های جدید به انتها برسد.

رئیس شورای رقابت در ادامه تاکید نمود: کوشش می گردد نهایت طی دو تا سه هفته آینده مسائل صدور مجوزهای جدید کارگزاری ها حل گردد. حداقل اگر تمایلی به صدور مجوز جدید نیست، مجوزهای کارگزاری های غیبرطرفال لغو و به افراد جدید واگذار گردد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1004

به "نتایج جلسه شورای رقابت درباره بورس ، 3 هفته دیگر منتظر تصمیم جدید باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج جلسه شورای رقابت درباره بورس ، 3 هفته دیگر منتظر تصمیم جدید باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید