هر شناگر برای مدال یک میلیارد احتیاج دارد، وزیر ورزش تجدید نظر کند

به گزارش مالکوم، محمد بیداریان ملی پوش اسبق شنا در مصاحبه با خبرنگاران نتایج تیم ملی در بازی های آسیایی را خوب ارزیابی و بیان کرد که برای کسب مدال در رقابت های آسیایی و ورودی A المپیک باید حمایت های بیشتری از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک صورت گیرد.

هر شناگر برای مدال یک میلیارد احتیاج دارد، وزیر ورزش تجدید نظر کند

* نتایج ملی پوشان قابل قبول بود عملکرد ملی پوشان بر اساس داشته ها، تمرینات، اردوها و مسابقات تدارکاتیِ که برگزار گردید خوب بود ولی مردم و کسانی که بیرون از جامعه شنا هستند از شناگران توقع مدال دارند چرا که ورزشکاران سایر رشته ها عملکرد خوبی دارند و مدال آوری می نمایند. چند تن از شناگران ما رکوردهای ملی را شکستند. واقعیت این است که بر اساس داشته های فدراسیون، حمایت های کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش نتایج قابل قبول است. اگر نتایج بهتری می خواهند باید حمایت بیش تری انجام دهند.

* استعدادهای شنا مجبور به ترک می شوند برخی از استعدادهای شنا در ابتدای راه شنا را رها می نمایند که درست نیست بگوییم آنها شنا را رها می نمایند چرا که آنها کم لطفی می بینند و مجبور به ترک شنا می شوند. فروردین ماه در بخش جوانان 5 سهمیه المپیک کسب شد و ماه گذشته یک سهمیه کاهش پیدا کرد. در بخش جوانان 5 - 6 و در بخش بزرگسالان نیز 5 - 4 شناگر خوب داریم که اگر سرمایه گذاری خوبی روی آنها صورت بگیرد می توانیم نتیجه کسب کنیم. تا المپیک توکیو 2 سال زمان داریم و اگر سرمایه گذاری گردد مطمئن باشید نتیجه کسب خواهیم کرد. در حال حاضر مهدی انصاری در ماده 100 پروانه 0.70، سینا غلامپور در 100 متر کرال سینه 0.60و بنیامین قره حسنلودر 100 متر کرال سینه 0.30 ثانیه برای کسب سهیمه المپیک احتیاج دارند.

* برای کسب مدال احتیاج به امکانات است کسب مدال امکان پذیر است اما متاسفانه نگاهِ وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک فقط در کسب مدال است تا پس از آن هزینه کند. برای کسب مدال احتیاج به امکانات و بسیاری موارد است. نمی توان چیزی نداد و انتظار مدال داشت و پس از مدال آوری بودجه اختصاص دهند. در حال حاضر 10-12 شناگر خوب در بخش جوانان و بزرگسالان و 40-50 شناگر فوق العاده در بخش پایه داریم که از امروز باید بر روی آنها برای 4 سال آینده در بازی های آسیایی سرمایه گذاری کنیم که تمام اینها احتیاج به بودجه دارد. در حال حاضر فدراسیون چند رشته(شنا، شیرجه، واترپلو و سینکرونایز) را با یک بودجه تامین می نماید. برای مثال تیم واترپلو برای یک اعزام و سفر با توجه به وضعیت ارز کشور به 600-700 میلیون تومان احتیاج دارد! مگر بودجه فدراسیون چقدر است؟ و چند بار می تواند یک تیم را اعزام کند؟

* 70 میلیارد تومان برای تیم فوتبال امید هزینه شد متاسفانه بودجه فدراسیون صرف رشته هایی می گردد که نباید بگردد، کوشش تمام ورزشکاران قابل احترام است و قصد بی احترامی ندارم اما به تعدادی از رشته های ورزشی بسیار بها داده می گردد. در چهار سال گذشته 70 میلیارد تومان صرف تیم فوتبال امید شد که در مرحله مقدماتی حذف شد. در صورتی که اگر همین 70 میلیارد و حتی نصف این مبلغ را صرف دوومیدانی، شنا و ژیمناستیک می کردند مدال آوری بیشتری می شد. اندونزی با یک رشته سنتی(پنجاک سیلات) ایران را در جدول مدالی گرفت. در شش روز نخست رقابت های شنا تکلیف تیم های اول تا سوم جدول معین می گردد. تمام کشورها سرمایه گذاری داشتند. جوزف اسکولینگ سنگاپوری در 6 روز مسابقات شنا 4 مدال طلا گرفت، اسکولینگ تنها شناگر مطرح سنگاپور است و به تنهایی 4 طلا به دست آورد. چین و ژاپن در 6 روز ابتدایی بازی ها مدال ها را کسب می نمایند.

* سهمیه بندی بودجه باید منصفانه باشد سهمیه بندی بودجه منصفانه نیست. امیدوارم این توجه بیشتر گردد، وزارت و کمیته باید به شنا اعتماد نمایند. از سال 2006 شناگران ما به فینال مسابقات رسیده اند، این نشان می دهد که می توانیم و به حمایت احتیاج داریم. اگر امروز شنا ایران در بازی های آسیایی اندونزی به فینال نرسید یعنی سایر کشورها سرمایه گذاری کردند. با این بودجه رضوانی(رئیس فدراسیون) نمی تواند تمام تیم ها را ساپورت کند. انصاری در بازی های داخل سالن آسیا چهارم شد اما در اندونزی با اختلاف صدم ثانیه نتوانست به فینال برسد.

* اعزام روانشناس بستگی به بودجه دارد صابر مهری (روانشناس تیم) حدود 3 سال است که در اردوهای تیم ملی حضور دارد اما متاسفانه در هیچ رقابتی اعزام نمی گردد که این به سرمایه گذاری کمیته ملی المپیک مربوط می گردد. بازی های آسیایی سطح بسیار بالایی دارد، کسی که در این بازی ها مدال کسب کند حتما در بین 16 نفر برتر جهان قرار گرفته است و حتما می تواند ورودی A سهمیه المپیک را کسب کند. برای قهرمانی به عوامل بسیاری احتیاج است، در تیم ملی حضرتی(سرمربی تیم شنا) همه کارها را به تنهایی انجام می دهد. در این زمینه نباید به فدراسیون خورده گرفت چرا که فدراسیون تمام کوششش را کرد و تمام مشکلات به دلیل کمبود بودجه است. به جرات می توانم بگویم امکانات نسبت به 5 سال گذشته (زمان حضور خودم) بسیار کم تر گردیده است.

* استخر آزادی به 100 میلیارد هزینه احتیاج دارد رسیدگی به استخر آزادی کم است، پیش از 100 میلیارد هزینه برای آزادی احتیاج است. به غیر از آزادی، استخر 9 دی نیز هست که به دلیل ازدحام ملی پوشان، تیم های ملی شنا، شیرجه و واترپلو تقسیم گردیده اند. استخر آزادی اجاره داده می گردد که اینها همه مشکل و معضل است حداقل اگر این دو استخر به طور کامل در اختیار فدراسیون بود شرایط بهتر بود. در چند سال گذشته شاهد افتتاح استخرهای بسیاری بودیم ولی متاسفانه در اختیار هیات ها و فدراسیون ها قرار نگرفته است. استخر 50 متر شهید حججی در مشهد افتتاح گردیده است اما چون پیمانکار بد کار نموده هیات در حال اجرا بازسازی است تا شرایط استفاده داشته باشد. امکانات بسیار است اما بخش خصوصی وزارت ورزش لطمه بزرگی به شنا زده است.

* شناگر به آب احتیاج دارد شاید یک تکواندوکار بتواند در پارکینگ خانه هم تمریناتش را ادامه دهد اما شناگر احتیاج به آب دارد. امکانات شنا محدود است و امیدوارم وزیر ورزش در بخش خصوصی سازی تجدید نظر کند و حداقل استخرهای استاندارد در اختیار هیات ها قرار گیرد. شاید تنها 20 استخر استاندار در ایران داریم، اکثر پیمانکاران فقط می خواهند استخر را بسازند و خیلی استاندار ها در آن رعایت نمی گردد. یک طرفِ استخر حججی به دیوار متصل گردیده است! متاسفانه در بخش اماکن از افراد متخصص استفاده نمی گردد.

* باید برای هر شناگر یک میلیارد هزینه گردد به ملی پوشان و حضرتی خسته نباشید می گویم و همچنین از رضوانی تشکر می کنم. امیدوارم وزارت ورزش مانند گذشته به شنا اعتماد کند و حتما نتیجه آن را نیز خواهد دید. اگرمی خواهیم شنا در آسیا مقام کسب کند و بتواند ورودی A المپیک بگیرد باید باید در طول 4 سال برای هر شناگر یک میلیارد هزینه گردد. فدراسیون شنا ارتباط خوبی با فدراسیون های ایتالیا، کویت و صربستان دارد و می گردد از امکانات آنها استفاده کرد ولی این ها احتیاج به پول و بودجه دارد. هر شناگری یک میلیارد احتیاج دارد تا این اتفاق رخ دهد ولی اگر از امروز آغاز نکنیم فایده ندارد، نباید بگذاریم نزدیک مسابقات.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آبان 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 25

به "هر شناگر برای مدال یک میلیارد احتیاج دارد، وزیر ورزش تجدید نظر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر شناگر برای مدال یک میلیارد احتیاج دارد، وزیر ورزش تجدید نظر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید