چهره ها را با سیستمی ایرانی تشخیص دهیم

به گزارش مالکوم، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نحوه عملکرد سیستم بینایی انسان یکی از موضوعات مهم برای متخصصان است. در حال حاضر متخصصان حوزه علوم شناختی مشغول انجام تحقیقاتی هستند که نشان می دهد چشم انسان چگونه با کنترل مغز می تواند اشیاء را تشخیص دهد و به نتایج جالبی نیز در این زمینه رسیده اند.

چهره ها را با سیستمی ایرانی تشخیص دهیم

یکی از جدیدترین مدل هایی که در ارتباط با سیستم بینایی معرفی شده مدلی ریاضی است که نشان می دهد چشم انسان چگونه با یاری مغز پردازش های بسیاری را انجام می دهد.

محققان در آزمایشگاه دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیروز به مدل سازی و پیاده سازی سخت افزاری سیستم بازشناسی اشیا مبتنی بر قشر بینایی مغز شدند.

بیژن علیزاده مجری این پروژه بیان نمود: این سوال که چگونه می توان حجم بالای پردازش های چشمی را توسط مدارهای الکترونیکی مدل ساز و پیاده کرد باعث حرکت در این جهت شد. پس برای تحقق این هدف مدل هایی از سیستم بینایی انسان را در قالب مباحث نرم افزاری و سخت افزاری طرح کردیم. در نهایت نیز پیروز به تشخیص تفکیک تصاویر مختلف از یکدیگر شدیم.

علیزاده بیان نمود: این سیستم کاربردهای مختلفی همچون تشخیص دست خط و چهره را دارد. اما حرکت ما به سمتی است که با استفاده از آن به بیماران اتیسم یاری کنیم. به این صورت که محصولی داشته باشیم شبیه یک تبلت و زمانی که کودک آن را روی اشیا مختلف می گیرد با تکرار نام حضور ذهن کودک تقویت گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 11 آبان 1398 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 429

به "چهره ها را با سیستمی ایرانی تشخیص دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهره ها را با سیستمی ایرانی تشخیص دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید