کارمزد پذیرش املاک در بورس کالا حذف شد ، کاهش 50 درصدی هزینه مبادلات مسکن در بورس

به گزارش مالکوم، مدیر مطالعات مالی و سنجش ریسک بورس کالای ایران گفت: با موافقت هیات مدیره، کارمزد پذیرش املاک در بورس کالا حذف شد.

کارمزد پذیرش املاک در بورس کالا حذف شد ، کاهش 50 درصدی هزینه مبادلات مسکن در بورس

جهت دریافت خدمات آموزش ساخت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه مالی مالکوم، به نقل از بورس کالا، جواد فلاح گفت: کارمزد پذیرش در بورس کالا در بخش اموال غیرمنقول معادل یک در هزار ارزش ملک کارشناسی شده توسط کارشناس رسمی دادگستری و تا سقف 50 میلیون تومان در نظر گرفته شده که با موافقت هیات مدیره بورس کالای ایران این هزینه تا اطلاع ثانوی از معاملات املاک حذف شد.

وی ادامه داد: طبق دستورالعمل های موجود، هر شخصی که قصد داشت ملکی را در بورس کالا پذیرش کند، باید فیش واریزی معادل یک در هزار ارزش کارشناسی شده توسط کارشناس رسمی دادگستری را به همراه سایر اسناد و مدارک لازم ارایه می کرد که این موضوع عدم مطلوبیتی را برای پذیرش در بورس ایجاد می کرد. در همین زمینه، عرضه کنندگان درخواست داشتند کارمزد پذیرش املاک به دلیل احتمال عدم انجام معامله، پس از قطعی شدن معامله پرداخت گردد که حذف این کارمزد با موافقت هیات مدیره بورس کالا تا اطلاع ثانوی به تصویب رسید.

فلاح در مورد میزان کارمزد انجام معامله در این بازار نیز گفت: در صورت انجام معامله روی تابلوی املاک و مستغلات، کارمزد بورس کالای ایران معادل 5 در 10 هزار ارزش معامله برای هر یک از طرفین معامله (هم خریدار و هم فروشنده) تا سقف 10 میلیون تومان و کارمزد کارگزاران 18 در 10 هزار برای هر یک از طرفین معامله تا سقف 10 میلیون تومان خواهد بود و در مجموع، کارمزد معامله برای هر یک از طرفین 23 در 10 هزار ارزش معامله تا سقف 20 میلیون تومان است.

مدیر مطالعات مالی و سنجش ریسک بورس کالای ایران در مورد هزینه مبادلات در بازار سنتی مسکن نیز گفت: در معاملات سنتی بازار مسکن هزینه مبادلات شهر به شهر متفاوت است، اما کارمزد بنگاه داران در شهر تهران 0.5 درصد معادل 50 در 10 هزار ارزش معامله برای خریدار و همین مقدار برای فروشنده و برای معاملات با ارزش کمتر از 500 میلیون تومان، لحاظ می گردد و برای املاک با ارزش بالای این رقم، 0.25 درصد معادل 25 در 10 هزار ارزش معامله محاسبه می گردد.

فلاح اضافه نمود: با مقایسه این میزان با کارمزد معاملات بورس می توان به وضوح مشاهده کرد که هزینه نقل و انتقلات حوزه مسکن در بورس حتی از نصف بازار سنتی نیز کمتر بوده و فروش املاک به وسیله سازوکار بورس کالا تاثیر قابل توجهی در هزینه مبادلات خواهد داشت. ضمن اینکه در حالی در بازار مسکن به کارمزد بنگاه داران 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده نیز تعلق می گیرد که بورس از این مالیات معاف است.

به گزارش کالاخبر، بورس کالا در حالی در راستای کاهش هزینه جابجایی بازار مسکن در تالار فرعی، کارمزد پذیرش املاک را حذف نموده که کارمزد معامله ملک آماده برای عرضه روز چهارشنبه در شهر جدید پردیس، براساس ارزش پایه بیش از 10 میلیارد و 639 میلیون ریال رقمی نزدیک به 24 میلیون و 470 هزار ریال برای هر یک از طرفین معامله محاسبه می گردد که این مبلغ به مراتب بسیار پایین تر از هزینه انجام معامله در بازار سنتی مسکن و جابجایی آن است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 993

به "کارمزد پذیرش املاک در بورس کالا حذف شد ، کاهش 50 درصدی هزینه مبادلات مسکن در بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارمزد پذیرش املاک در بورس کالا حذف شد ، کاهش 50 درصدی هزینه مبادلات مسکن در بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید