کتاب دموکراسی روی کرسی می توانست به مسائل درون داستان سیاسی ورود کند

به گزارش مالکوم، به گزارش خبرنگاران به نقل از اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیین رونمایی از کتاب دموکراسی روی کرسی تالیف محمد حنیف با حضور محمدحسن شاهنگی و نویسنده کتاب، عصر روز دوشنبه 4 اسفندماه 99 در محل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار گردید.

کتاب دموکراسی روی کرسی می توانست به مسائل درون داستان سیاسی ورود کند

محمد حنیف در ابتدای سخنان خود ضمن تشکر از برگزارکنندگان این نشست گفت: پیش از شروع صحبت های خود باید از آقای شاهنگی به خاطر فراهم آوری و زحمات علمی ایشان در راه چاپ هر چه بهتر کتاب و همکاری دیگر عزیزان از لحاظ علمی و ادبی تشکر کنم، زیرا این نظرات فنی و دقیق باعث ارتقاء سطح کیفی کتاب شد.

حنیف در ادامه با تاکید بر چگونگی شکل گیری فصول مختلف کتاب گفت: فصل اول کتاب به ادبیات داستانی و تعامل آن با سیاست می پردازد. فصل دوم کتاب مربوط به ادبیات داستانی سیاسی در ایران پیش از انقلاب و فصل سوم ادبیات داستانی سیاسی در ایران پس از انقلاب را آنالیز می نماید. در فصل اول این مسئله آنالیز می گردد که اصلاً داستان سیاسی چه تعریفی دارد و چه تفاوتی با دیگر گونه ها با آن وجود داشته و در حال بحث بر سر این موضوع است که صندلی داستان سیاسی از منظر اندیشمندان مختلف کجاست و به این مهم به صورت آکادمیک پرداخته می گردد.

وی توضیح داد: در فصل دوم و سوم ظهور داستان سیاسی در ایران آنالیز می گردد که هم زمان با داستان نویسی و بعد از آن تحولاتی که طی دوره های مختلف ایران از نظر سیاسی با آن روبرو بوده و تاثیر این تحولات در شکل دادن به درون مایه ها ادبیاتی چگونه بوده است، مورد آنالیز قرار گرفته و آنچه بعد از انقلاب بیشتر به آن پرداخته شده یک گونه سیاسی داستان انقلاب است.

حنیف اضافه کرد: نگاه های مختلف به اصل انقلاب و آثار متعدد در این دوره در کتاب دموکراسی روی کرسی داستان سیاسی در ایران توسط بنده در فصل دو و سه مورد آنالیز قرار گرفته است.

وی با تاکید بر ویژگی های خاص اثر دموکراسی روی کرسی نسبت به دیگر آثار مشابه خود اضافه کرد: از نظر بنده این کتاب دو ویژگی متمایز دارد؛ یکی اینکه در این کتاب دوره های تاریخی ایران از سال 1285 تا به امروز مورد تقسیم بندی قرار گرفته و تاثیر این دوره ها بر روی آثار تاریخی با تعمق کامل آنالیز شده و ویژگی دیگر این اثر تأثیر تحولات اجتماعی و جمعیتی در شکل دهی به داستان سیاسی است.

حنیف در سرانجام سخنان خود بیان نمود: کتاب دموکراسی روی کرسی داستان سیاسی در ایران با وجود قطر کمی که دارد توانسته است نمونه هایی از آثار متعدد را ارائه دهد و تحلیل خوبی از این آثار به عمل آورد و بنده امیدوارم پژوهشگران دیگر نواقص و کاستی های این اثر را در پژوهش های خود برطرف کنند.

در ادامه این نشست محمدحسن شاهنگی به عنوان منتقد ادبی سخنان خود را شروع کرد و گفت: رونمایی کتاب از نظر بنده جشن تولدی برای کتاب است. وقتی کتابی از یک نویسنده منتشر می گردد یعنی از پیله شخصی خود خارج شده و جملات و تصورات فکری و ذهنی خود را عرضه نموده است که دیگران بتوانند از آن تفکرات استفاده کنند.

شاهنگی در ادامه گفت: این کتاب چند ویژگی خاص دارد؛ اول اینکه کتاب دموکراسی روی کرسی داستان سیاسی در ایران، یک تمایز جدی قائل است با تمام داستان سیاسی نماهایی که در ادبیات انقلاب وجود دارد. این کتاب صریح اللهجه بوده و کمتر اثری در حوزه داستان سیاسی می توان نام برد که این ویژگی را داشته باشد.

وی اضافه کرد: البته باید این نکته را هم گفت که روینمودهای هیجانی نسبت به شرایط خاص در این اثر خیلی مورد توجه قرار نگرفته است.

شاهنگی در ادامه گفت: رویکرد شاخصی که در این اثر وجود دارد رویکرد جریان شناسانه بودن آن است. ویژگی دیگر این کتاب رویکرد تطبیقی آن در سه بازه زمانی قبل، بعد و حین انقلاب است که در این اثر انجام شده است. این کتاب فضای نویسندگان داستان سیاسی نویس درون این بازه های زمانی را مورد آنالیز قرار داده که این کار عالی است اما تطبیق این دو فصل آن طور که باید و شاید این اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: ویژگی دیگر این اثر رویکرد جامعه شناسانه نویسنده است. این ویژگی در کتاب دکتر حنیف بسیار خوب است و به دور از سانسور و کم و کاست مطرح شده است.

شاهنگی تاکید نمود: نکته مهم این است که داستان سیاسی عرصه بکری در ایران دارد و همین که ایشان داوطلبانه وارد این عرصه شده اند قابل تقدیر است، اما این قصه می توانست بیشتر و جدی تر به مسائل درون داستان سیاسی ورود کند.

وی در سرانجام گفت: بحث رویکرد فرصت شناسانه کتاب بسیار خوب است. ما آرمان های مهم و فراوانی در جامعه داریم که این کتاب با کدهای خاصی در صفحات سرانجامی خود به این نکته مهم به طور دقیق و حساب شده ورود نموده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1441

به "کتاب دموکراسی روی کرسی می توانست به مسائل درون داستان سیاسی ورود کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب دموکراسی روی کرسی می توانست به مسائل درون داستان سیاسی ورود کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید