آرگون: بخشنامه جدید بانک مرکزی واردات مواد اولیه را کند می&zwnjکند

به گزارش مالکوم، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: بخشنامه جدید بانک مرکزی واردات مواد اولیه را با کندی روبرو می نماید.

آرگون: بخشنامه جدید بانک مرکزی واردات مواد اولیه را کند می&zwnjکند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از اتاق بازرگانی تهران، عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: با اعمال محدودیت های دو ماهه و 45 روزه، واردات کالا و ترخیص آن بسیار کُند خواهد شد. در شرایط عادی ممکن است، واردنماینده برای پرداخت ها، اقدام به گشایش ال سی کند و فروشنده کالا نیز مطمئن است پول خود را از بانک دریافت می نماید. اما اکنون، واردنماینده باید پول را کامل به فروشنده بپردازد تا کالا فراوری گردد که البته فراوری کالا نیز بازه زمانی خود را دارد.

وی اضافه کرد: پس از آن، با وجود موانع تحریمی باید نسبت به حمل کالا اقدام کرد که یک فاصله زمانی را نیز باید برای حمل در نظر گرفت. در عین حال، باید زمان مورداحتیاج برای تشریفات ترخیص را هم به این موارد اضافه کرد. وقتی بازه زمانی 6 الی 8 ماهه برای واردات وجود داشته و به طور ناگهانی این بازه تغییر نموده و به حداکثر دو ماه تقلیل یابد، واردات با چالشی جدی روبرو می گردد.

آرگون ادامه داد: این نوع تصمیم گیری ها پیش بینی پذیری را از فعالان مالی سلب می نماید. افزون بر این، اگر قرار است، قاعده ای ایجاد گردد، نباید عطف به ماسبق گردد.

وی اضافه کرد: بازه های دو ماه یا 45 روز که در مصوبه اخیر بانک مرکزی قید شده با شرایط تحریم و کرونایی هم خوانی ندارد. کشور در شرایط نیمه تعطیل به سر می برد، بانک ها و ادارات با حداقل نیرو فعال هستند. علاوه بر این تا ساعت یازده که بازار ها آغاز به کار می نمایند، نرخ ها تعیین نمی گردد و معمولاً از ساعت دو به بعد نیز تعطیلی بر اغلب ارگان ها حاکم می گردد. در چنین شرایطی، وارد آوردن این همه فشار و استرس به فعالان مالی در قالب بخشنامه های خلق الساعه، عقلانی و منطقی نیست.

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: بخش خصوصی گویی مدام باید در پی عکس العمل نشان دان به تصمیمات نهاد های دولتی باشد. در حالی که با وجود احتیاج ایران به منابع ارزی و واردات مواد اولیه، سیاست های تجاری و ارزی دست کم تا سرانجام سال، باید در شرایط ثبات قرار گیرد تا فعالان مالی نسبت به صادرات و واردات ترغیب شوند و فعالیت های تجاری سرعت بگیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1288

به "آرگون: بخشنامه جدید بانک مرکزی واردات مواد اولیه را کند می&zwnjکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرگون: بخشنامه جدید بانک مرکزی واردات مواد اولیه را کند می&zwnjکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید