بازدید رزم حسینی از منطقه آزاد و پایانه مرزی بازرگان، گام های اساسی برای روان سازی و تسهیل در تردد و ترانزیت بزرگترین پایانه مرزی کشور

به گزارش مالکوم، وزیر صنعت، معدن و تجارت در سومین روز از سفر به استان آذربایجان غربی از منطقه آزاد و پایانه مرزی بازرگان (شهرستان ماکو) بازدید به عمل آورد.

بازدید رزم حسینی از منطقه آزاد و پایانه مرزی بازرگان، گام های اساسی برای روان سازی و تسهیل در تردد و ترانزیت بزرگترین پایانه مرزی کشور

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، مرز بازرگان که بیش از 9 دهه از فعالیت آن می گذرد، یکی از مهمترین مرز های زمینی کشور به شمار می رود و از ابتدای امسال تا به امروز 40 هزار و 501 دستگاه کامیون از این مرز تردد کرده که نشان دهنده تداوم فعالیت تجاری در این خطه می باشد.

متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز 749 دستگاه است و در این مدت هشت هزار و 200 دستگاه کامیون از کشور خارج شده و 24 هزار و 188 دستگاه نیز وارد شده است.

گفتنی است که سال گذشته به علت شیوع کرونا و بسته بودن مرز، تعداد تردد کامیون در ماه های ابتدایی سال به شدت کاهش یافته بود که قابل مقایسه با آمار امسال نیست.

عمده کالا های صادراتی در این مدت شامل محصولات کشاورزی و پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی بود که به کشور های آسیایی و اروپایی صادر شد.

عمده کالا های وارداتی از طریق این پایانه مرزی نیز انواع ماشین آلات صنعتی، MDF، موز، رنگ، لوازم و قطعات یدکی است.

گفتنی است که مرز بازرگان پایلوت مدیریت یکپارچه پایانه های مرزی کشور شده و اقدامات لازم جهت انتقال درب صادرات از صفر مرزی بازرگان به محوطه سالن تجاری با هزینه ای بالغ بر 70 میلیارد ریال و اقداماتی نظیر بهسازی و بازسازی اساسی ابنیه، تاسیسات برقی و مکانیکی سالن مذکور و محوطه آن آغاز شده است.

در کنار اقداماتی همچون بازسازی اساسی، نسبت به روز رسانی گیت های زون تجاری و تجهیزات آنها، بازسازی و رنگ آمیزی جداول، فنس کشی در محدوده درب ترانزیتی جدید اقدام شده است.

انتظار می رود با اتصال سیستمی مجموعه ها و پشتیبانی های پایانه مرزی بازرگان شامل تیرپارک آنا وطن و سایر مجموعه های پشتیبانی و لجستیکی پس کرانه و اقداماتی که توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای برای سالن تجاری پایانه مرزی بازرگان اجرا شده شاهد گامی بزرگ در جهت روان سازی و تسهیل در تردد و ترانزیت بزرگترین پایانه مرزی کشور باشیم.

شایان ذکرست که آذربایجان غربی دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان در ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

کل پایانه های مرزی کشور 22 مورد است که حدود یک چهارم آن ها در آذربایجان غربی قرار گرفته است؛ گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می رود و در شمال آذربایجان غربی واقع است.

جمعی از معاونان و مدیران وزارت صمت، نمایندگان مجلس و مسئولان استانی و شهرستانی در این بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت را همراهی نمودند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1586

به "بازدید رزم حسینی از منطقه آزاد و پایانه مرزی بازرگان، گام های اساسی برای روان سازی و تسهیل در تردد و ترانزیت بزرگترین پایانه مرزی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید رزم حسینی از منطقه آزاد و پایانه مرزی بازرگان، گام های اساسی برای روان سازی و تسهیل در تردد و ترانزیت بزرگترین پایانه مرزی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید