برنامه دولت سیزدهم برای صادرات، هدف 70 میلیارد دلاری است

به گزارش مالکوم، تهران (پانا) - رییس کل سازمان توسعه تجارت گفت با اقدامات صورت گرفته امیدواریم تا سرانجام سال جاری رکورد 45 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی تحقق یابد.

برنامه دولت سیزدهم برای صادرات، هدف 70 میلیارد دلاری است

به گزارش سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک در مراسم پویش ملی صادرات به آمار اخیر صادرات غیر نفتی کشور اشاره کردو گفت: سال گذشته صادرات غیر نفتی رقمی حدود 35 میلیارد دلار داشت اما سال جاری این رقم از 40 میلیارد گذشته و امیدواریم تا سرانجام سال جاری رکورد 45 میلیارد دلار را از خود بر جای گذارد.

وی افزود: برنامه دولت سیزدهم برای صادرات، هدف 70 میلیارد دلاری است که ضروری است ظرفیت ها و زیرساخت ها همانند لجستیک و گمرک برای تحقق این هدف پیشرفته و اصلاح و ترمیم گردد.

معاون وزیر صنعت گفت: تحریم ها محرکی برای افزایش صادرات غیر نفتی است و در برابر آن، خود تحریمی و بی ارادگی مانع اصلی در توسعه تجارت خارجی است و در این مدت چهار ماهه بیش از یک هزار و 500 نشست با صادرکنندگان، مجموعه ها و تشکل ها برگزار نموده ایم تا با توجه به فرموده رهبر معظم انقلاب در خصوص برطرف موانع به عنوان مهم ترین اصل، مسائل را شناسایی و به برطرف آنها بپردازیم.

پیمان پاک با یادآوری اینکه بیشتر مشکل تجارت خارجی کشور رویکرد سنتی به صادرات است، افزود: تمرکز بر تنظیم بازار، مجدود کردن صادرکنندگان به علت مسائل ارزی، عدم فراوری صادرات محور، تعدد بخشنامه ها و مانند اینها نشان دهنده آن است که نگاه به صادرات همان نگاه سنتی گذشته است.

وی در خصوص اقدامات اجرا شده برای احیای صادرات غیر نفتی گفت: تمرکز بر استفاده از هوش مصنوعی، تصویب پیوند اسمارت کانترکت و سامانه رمزارزها و بلاکچین به سامانه جامع تجارت، فعالیت بر پایه متاورس، ترانزیت در کریدورها برای بازگرداندن فرصت های از دست رفته، کنسرسیوم های صادراتی و شتاب دهنده های صادرات و برنامه ریزی برای گذار از شرکت های مدیریت صادرات به شرکت های مدیریت زنجیره تأمین از جمله اقداماتی است که با همراهی و هوشمندی نسل جوان مطلع و انقلابی در حال اجرا است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: مدیریت دانش و به اشتراک گذاری تجربیات نیز یکی از عوامل تأثیرگذار بر موفقیت، نفوذ و استمرار حضور در بازارهای هدف صادراتی است که منجر به موفقیت و توسعه تجارت خواهد شد و این موضوع در رویدادهایی همانند پویش ملی صادرات می تواند به نحو مطلوبی به جوانان و تجار در راستای اهداف صادراتی کشور کمک رساند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2003

به "برنامه دولت سیزدهم برای صادرات، هدف 70 میلیارد دلاری است" امتیاز دهید

1 کاربر به "برنامه دولت سیزدهم برای صادرات، هدف 70 میلیارد دلاری است" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه دولت سیزدهم برای صادرات، هدف 70 میلیارد دلاری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید