بیانیه چین در رابطه با تماس تلفنی امیرعبداللهیان و وانگ یی

به گزارش مالکوم، وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای محور تبادل نظر های وزرای خارجه ایران و چین را تشریح کرد.

بیانیه چین در رابطه با تماس تلفنی امیرعبداللهیان و وانگ یی

به گزارش ایسنا، وبگاه وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای نوشت:

در 23 ژوئن 2022، وزیر خارجه وانگ یی تماسی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران برقرار کرد. امیرعبداللهیان برای موفقیت چین در برگزاری نشست آینده بریکس و مصاحبه های سطح بالا برای توسعه جهانی آرزوی موفقیت کرد و عنوان نمود که باور دارد چین با عضویت در بریکس می تواند فرصت های جدیدی در همکاری های چندجانبه در چارچوب بریکس رقم بزند. امیرعبداللهیان تاکید نمود که ایران از ابتکار توسعه بین الملل و امنیت جهانی ارائه شده به وسیله طرف چینی حمایت می نماید.

در ادامه بیانیه آمده است: وانگ یی نیز عنوان نمود که رئیس جمهور شی جین پینگ نشست بریکس و مصاحبه های سطح بالا برای توسعه جهانی را ریاست خواهد نمود که اهمیت بالایی در تقویت سازوکار بریکس، ارتقای همکاری و هم بستگی در بازار های نوظهور و کشور های درحال توسعه و ترغیب جامعه بین المللی برای رسیدگی مشترک به چالش ها در رابطه با تحولات دارد. چین اهمیت بالایی برای روابط ایران-چین قائل و آماده همکاری با طرف ایرانی جهت تداوم حمایت استوار از یکدیگر در رابطه با تحقق منابع کلیدی هر یک از طرفین و رفع کردن نگرانی های اصلی شراکت جامع راهبردی است.

این بیانیه در ادامه می افزاید: امیرعبداللهیان آخرین تحولات در رابطه با مذاکرات درخصوص تداوم پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک را به اشتراک گذاشت و عنوان نمود که رفتار قلدرمابانه ایالات متحده مشکل اصلی مذاکرات جاری است. طرف ایرانی به طور قاطع از منافع ملی خود حفاظت خواهد نمود و به حل وفصل اختلافات به وسیله مذاکرات جهت حصول هرچه سریع تر توافق متعهد است. طرف ایرانی از نقش سازنده چین در رابطه با مسئله هسته ای ایران استقبال می نماید.

در انتهای بیانیه وزارت خارجه چین آمده است: وانگ یی گفت که چین اقدامات غیرسازنده که منجر به تشدید تنش ها گردد را تایید نمی نماید. تمامی طرفین باید به طور پیوسته برای حصول توافق به وسیله دیپلماسی کوشش نمایند. چین مخالف سیاسی سازی امور آژانس بین المللی انرژی اتمی است و از حل وفصل مسائل برجسته به وسیله مصاحبه و همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی و طرف ایرانی حمایت می نماید. طرف آمریکایی نیز به طور صادقانه مسئولیت های خود را بپذیرد و به درخواست های منطقی طرف ایرانی پاسخی مثبت ارائه دهد. چین به حفظ عدالت و حمایت از توسعه فرایند مذاکرات ادامه خواهد داد و مصاحبه های نزدیک خود با طرف ایرانی را حفظ خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 2016

به "بیانیه چین در رابطه با تماس تلفنی امیرعبداللهیان و وانگ یی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه چین در رابطه با تماس تلفنی امیرعبداللهیان و وانگ یی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید