طرز تهیه چند ماسک صورت با کاربردهای متفاوت

به گزارش مالکوم، ماسک صورت می تواند به چهره شما یاری کند تا از حالت خشک و کدر به نرم و روشن تبدیل گردد و شما می توانید با استفاده از مواد اولیه خانگی خود آنها را تهیه کنید. در این مقاله می آموزید که چگونه چهار نوع ماسک مختلف درست کنید: یک ماسک برای به حداقل رساندن منافذ باز، یک ماسک مرطوب کننده، یک ماسک تسکین دهنده آکنه و یک تونیک یا متعادل کننده PH پوست.

طرز تهیه چند ماسک صورت با کاربردهای متفاوت

قسمت اول: ساخت ماسک صورت برای منافذ باز

1. مواد لازم را جمع آوری کنید. این ماسک برای کاهش ظاهر منافذ باز با خاک رس کار می نماید که باعث می گردد سلول های مرده پوست و سایر بقایایی که باعث مسدود شدن منافذ پوست شده اند را از بین ببرد زیرا روی صورت شما خشک می گردد. به فروشگاه های عطاری سالم بروید و از مواد زیر بهره ببرید:

 • خاک رس بنتونیت که ناخالصی ها را بیرون می کشد.
 • بلغور جو دوسر که باعث می گردد پوست شما نرم گردد و پوست را مانند پوست کودک نرم می نماید.
 • روغن ضروری مورد نظر شما مانند روغن نعناع فلفلی یا لمون گرس که برای بخشیدن رایحه ای دلپذیر اضافه شده است.

https://7ganj.ir/img/2020/04/2-1.mp4

2. مواد تشکیل دهنده ماسک را مخلوط کنید. یک قاشق غذاخوری رس بنتونیت، یک قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر و یک قاشق غذاخوری آب را در یک کاسه کوچک بریزید. برای مخلوط کردن ماسک از یک قاشق یا لیسک بهره ببرید.

 • اگر می خواهید اثرات آروماتراپی را در آن حس کنید چون ماسک کار جادویی خود را انجام می دهد، چند قطره روغن ضروری به آن اضافه کنید.
 • با استفاده از همین نسبت مواد تشکیل دهنده، می توانید مقدار بیشتری درست نموده و ماسک استفاده نشده را در یک شیشه با درب محکم برای استفاده های بعدی ذخیره کنید.

https://7ganj.ir/img/2020/04/3.mp4

3. ماسک را روی صورت بمالید. ماسک را به آرامی روی پیشانی، بینی، گونه ها و چانه خود مالش دهید. بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند تا کاملاً خشک گردد.

https://7ganj.ir/img/2020/04/4-1.mp4

4. ماسک را بشویید. آب ولرم یا خنک را روی صورت خود بزنید تا گِل را با آن بشویید. صورت خود را با حوله نرم خشک کنید و یک مرطوب نماینده را برای اتمام کار روی صورت بمالید.

قسمت دوم: تهیه ماسک مرطوب نماینده

1. مواد لازم را جمع آوری کنید. می توانید با ترکیباتی که احتمالاً در آشپزخانه خود دارید، ماسک مرطوب نماینده درست کنید. کابینت های خود را آنالیز کنید یا برای تهیه لوازم زیر به فروشگاه مواد غذایی بروید:

 • عسل که خاصیت ضد باکتری و مرطوب نماینده دارد.
 • روغن زیتون یا روغن بادام که هر کدام پوست شما را صاف و نرم می نمایند.
 • سرکه سیب، یک تونر طبیعی است که می تواند برای نرم کردن موهای شما نیز استفاده گردد.

https://7ganj.ir/img/2020/04/5-1.mp4

2. مواد تشکیل دهنده ماسک را مخلوط کنید. یک قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک کاسه بریزید. برای مخلوط کردن مواد از یک قاشق یا یک لیسک بهره ببرید.

 • ماسک مرطوب نماینده اضافی را در یک شیشه با درب محکم نگه دارید و آن را در یخچال قرار دهید تا دوباره بخواهید از آن بهره ببرید.
 • برای نتیجه بهتر یک قاشق چایخوری ماست ساده یا جو دوسر را برای نرمتر شدن اضافه کنید.

https://7ganj.ir/img/2020/04/6-1.mp4

3. ماسک را روی صورت بمالید. برای آغاز روی صورت تمیز، ماسک را به طور یکنواخت روی پوست خود بمالید. مطمئن شوید که به مقدار زیادی در مناطقی که خشک تر هستند مانند پیشانی و پل بینی خود ماسک می زنید. بگذارید ماسک به مدت 15 دقیقه روی صورت خشک گردد.

4. ماسک را بشویید. از آب خنک بهره ببرید تا ماسک از بین برود و پوست خود را لایه برداری کنید. دیگر نیازی به مرطوب کردن نیست. پوست شما باید نرم و تازه شده باشد.

قسمت سوم: تهیه ماسک تسکین دهنده آکنه

1. مواد لازم را جمع آوری کنید. تمایل به بروز آکنه در زمان های استرس زای زندگی وجود دارد. این ماسک صورت باعث تسکین پوست ملتهب شده و شامل اسانس برای آرام کردن ذهن شما نیز می گردد. برای تهیه مواد تشکیل دهنده زیر به فروشگاه مواد غذایی بروید:

 • آب لیمو که خاصیت قابض دارد و PH پوست شما را متعادل می نماید. یک لیموی تازه بخرید و آب آن را بگیرید. آب لیموی از قبل گرفته شده ممکن است مواد نگهدارنده داشته باشد که برای پوست حساس صورت شما بد باشد.
 • عسل که پوست را نرم می نماید و التهاب را کاهش می دهد.
 • سفیده تخم مرغ که باعث درخشش و جلوگیری از لک شدن پوست می گردد.
 • روغن اسطوخودوس یا رزماری.

https://7ganj.ir/img/2020/04/9-1.mp4

2. مواد تشکیل دهنده ماسک را مخلوط کنید. یک قاشق غذاخوری آب لیمو، یک قاشق غذاخوری عسل، یک عدد سفیده تخم مرغ و چند قطره روغن را در یک کاسه بریزید. تا زمانی که مواد کاملاً ترکیب نشدند، از یک قاشق یا یک لیسک عظیم برای هم زدن بهره ببرید.

 • این ماسک قابل نگهداری است بنابراین هر میزان اضافی از ماسک باید در یخچال و فریزر در یک ظرف دردار قرار داده گردد.
 • شما فقط به دو قطره روغن ضروری نیاز دارید.

https://7ganj.ir/img/2020/04/10-1.mp4

3. ماسک را روی صورت بمالید. مقدار مساوی از مخلوط را روی صورت خود به صورت یکنواخت بمالید، آن را به آرامی در مناطقی که آکنه دارید بمالید. آن را به صورت خود ماساژ مالش ندهید زیرا خطرناک است که پوستتان را حتی بیشتر ملتهب کنید. بگذارید ماسک به مدت 15 دقیقه روی صورت شما بماند.

https://7ganj.ir/img/2020/04/11.mp4

4. ماسک را بشویید. برای شستشوی ماسک از آب ولرم یا آب خنک بهره ببرید سپس صورت خود را با یک حوله نرم خشک کنید. برای مرطوب کردن از مرطوب نماینده بدون چربی یا اویل فری بهره ببرید.

قسمت چهارم: تهیه تونر سریع

https://7ganj.ir/img/2020/04/12.mp4

1. صورت خود را با سفیده تخم مرغ متعادل کنید. زرده و سفیده یک تخم مرغ را جدا کنید. زرده را از نیمی از پوست تخم مرغ به نیمه دیگر بیندازید و مدام این کار را تکرار کنید تا سفیده تخم مرغ کاملا در کاسه بریزد. سفیده تخم مرغ را روی صورت خود بمالید و بگذارید پنج دقیقه قبل از شستشو با آب گرم روی صورت بماند.

2. از تونر سرکه سیب بهره ببرید. برای یک تونر که همچنین پوست شما را نرم می نماید، یک یا دو قاشق چای خوری سرکه سیب را روی صورت خود بزنید و بگذارید پنج دقیقه بماند. آن را با آب گرم بشویید. اطمینان حاصل کنید که هیچ اثری از آن باقی نماند زیرا بقیه روز مانند سرکه بو خواهید داد.

https://7ganj.ir/img/2020/04/14.mp4

3. یک ماسک سریع جو دوسر درست کنید. یک قاشق غذاخوری جو دوسر را با یک قاشق غذاخوری آب گرم مخلوط نموده و آن را روی صورت خود بمالید. بگذارید مخلوط به مدت پنج دقیقه خشک گردد سپس آن را با آب گرم بشویید.

https://7ganj.ir/img/2020/04/15.mp4

4. صورت خود را با روغن نارگیل ماساژ دهید. این ماده خوشبو پوست را تمیز و مرطوب می نماید. آن را روی صورت خود ماساژ دهید و بگذارید پنج دقیقه بماند قبل از اینکه صورت خود را با آب گرم بشویید.

منبع:

wikihow

منبع: هفت گنج
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 920

به "طرز تهیه چند ماسک صورت با کاربردهای متفاوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه چند ماسک صورت با کاربردهای متفاوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید