عملگرایی فارغ از محدودیت تفکرات قدیمی؛ عامل موفقیت حزب حاکم چین

به گزارش مالکوم، رادیو بین المللی چین نوشت: درک این نکته که حزب حاکم چین چگونه از تمام بحران ها و هرج و مرج های صد ساله با سربلندی بیرون آمده و به موفقیت های امروزه خود دست یافته، برای بسیاری از اتباع خارجی که شناخت چندانی درباره این کشور ندارند، کار سختی است با این وجود، اگر این اتباع خارجی بدانند که حزب کمونیست چین از اولین روز تاسیس خود، هیچ وقت خود را درگیر یک جهت و یا سیاست و راهبرد خاص ننموده و همیشه سیاست های و راهبردهای خود را مبتنی بر شرایط و تحولات و تغییرات عینی تنظیم نموده است، درک موفقیت های این حزب برایشان چندان سخت نخواهد بود.

عملگرایی فارغ از محدودیت تفکرات قدیمی؛ عامل موفقیت حزب حاکم چین

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

سریال جدید عصر بیداری که با استقبال گسترده ای روبرو شده، این خصوصیت و ویژگی حزب کمونیست چین را به خوبی منعکس نموده است؛ این سریال که با یاری جدیدترین تکنیک های سینمایی ساخته شده، تماشاگران و به خصوص جوانان چین را با بستر و پیش زمینه تشکیل حزب کمونیست چین آشنا می نماید.

چین در جریان حکومت سلسله چینگ که آخرین سلسله فئودال در این کشور محسوب می گردد، حاکمیت خود را به دلیل تجاوزهای کشورهای غربی از دست داد و به این ترتیب، روشنفکران چینی به جستجوی راهی برای نجات این کشور پرداختند؛ با این وجود، جهت این کوشش ها جهت اجرای اصلاحات مشروطه بدنبال کشته شدن اصلاح طلبان زیر سؤال رفت و پس از آن بود که حکومت بی یانگ که به اصطلاح یک حکومت جمهوری بود، ایجاد شد اما در همین دوره، این حکومت پیمان نابرابر بیست و یک ماده را پذیرفت؛ این پیمان نابرابر که حاکمیت، ارتش و امور مالی چین را تحت کنترل ژاپن قرار می داد، باعث خشم مردم شد.

در این بین بود که حزب کمونیست چین با هدف کشف و اجرایی کردن راهبردی غیر متعارف جهت نجات این کشور، تاسیس شد.

این حزب در جریان مبارزات انقلابی خود از الگوی شوروی که تصرف شهرهای عظیم بود، تبعیت نکرد بلکه با درک این حقیقت که کشاورزان اکثریت جمعیت کشور را تشکیل می دهند، راهبردی ابتکاری و نوآورانه با شعار اول روستاها را پیش گرفت و نهایتا توانست به پیروزی انقلابی ایده آل خود دست یابد.

حزب کمونیست چین در آنالیز شرایط مدیریتی و توسعه مالی کشور به این درک رسید که الگوی سنتی برنامه ریزی شده مالی مانع پیشرفت اقتصاد این کشور می گردد؛ بنابراین بدنبال این درک و شناخت بود که یک سیستم مالی بازار محور منحصر به فرد را بر اساس شرایط عینی کشور ایجاد کرد.

اینها صرفا یک توضیح کلی از عدم تعلق چین به راهبردهای سنتی و عرف هاست. حقیقت این است که چین که امروزه به عنوان دومین اقتصاد عظیم جهان شناخته شده است، همچنان بر حفظ این خط مشی خود پایبند مانده است به طوری که می توان به وضوح شاهد بود که حزب کمونیست چین خود را گرفتار محدودیت های ناشی از طرز تفکرات قدیمی ننموده است و شجاعت کافی برای پذیرش حقایق و حتی اذعان به خطاهای خود و انجام اصلاحات را داراست و از این نظر، یک حزب سیاسی بسیار عملگرا و مدرن محسوب می گردد و این خود یکی از دلایل موفقیت کنونی این حزب به شمار می رود.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1520

به "عملگرایی فارغ از محدودیت تفکرات قدیمی؛ عامل موفقیت حزب حاکم چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملگرایی فارغ از محدودیت تفکرات قدیمی؛ عامل موفقیت حزب حاکم چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید