واکنش اتحادیه اروپا به اظهارات ماکرون مبنی بر پیوستن عربستان به مذاکرات برجام

به گزارش مالکوم، سخنگوی اتحادیه اروپا اظهارات رئیس جمهور فرانسه مبنی بر حضور عربستان در مذاکرات هسته ای با ایران را موضع شخصی خواند و تأکید کرد که اتحادیه اروپا به برجام کنونی پایبند است.

واکنش اتحادیه اروپا به اظهارات ماکرون مبنی بر پیوستن عربستان به مذاکرات برجام

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا تابستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پیتر استانو سخنگوی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور فرانسه که خواهان حضور عربستان در مذاکرات مرتبط با برجام شده است، تأکید کرد که این اظهارات ارتباطی با سیاست های مشترک اتحادیه اروپا ندارد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

پیتر استانو که با خبرنگار یورونیوز مصاحبه می کرد، در مورد اظهارات اخیر ماکرون گفت: من قصد ندارم درباره مواضع یکی از رهبران اروپایی اظهارنظر کنم زیرا سخنان اشخاص ارتباطی با سیاست های مشترک اتحادیه اروپا ندارد.

وی افزود: اتحادیه اروپا به عنوان میانجی اصلی مذاکرات برجام در سال 2015 کماکان قاطعانه تأکید دارد که این توافق باید زنده بماند و حفظ گردد.

سخنگوی اتحادیه اروپا درباره دیدگاه این اتحادیه در قبال مذاکرات جدید با ایران بر سر برنامه هسته ای گفت: اتحادیه اروپا در واقع میانجی و هماهنگ کننده توافقی است که قبلاً امضا شده است و هرگونه تصمیم گیری درباره تغییرات این توافق از عهده ما خارج است.

وی ادامه داد: هرگونه تغییر در برجام منوط به تصمیم 6 کشور عضو آن است، علاوه بر این، وظیفه نظارت بر اجرای دقیق برجام نیز به عهده کمیسیون مشترک برجام است و هر از چند گاهی نشستی در سطح دیپلمات های کشورهای عضو برجام و نمایندگان اتحادیه اروپا برگزار می گردد.

پیتر استانو توضیح داد: بار دیگر تأکید می کنم که تصمیم گیری درباره تغییرات احتمالی در برجام وظیفه اتحادیه اروپا نیست، نقش ما صرفاً هماهنگی میان کشورهای عضو برجام است.

سخنگوی اتحادیه اروپا در مورد اولویت های این اتحادیه در قبال برجام نیز گفت: اولویت اول ما یاری به بازگشت ایالات متحده به برجام است. دومین مسئله این است که همه کشورهای امضاکننده توافق هسته ای به مفاد توافق احترام بگزارند.

وی افزود: اگر بتوانیم به این دو هدف دست پیدا کنیم، این توافق [برجام] را به عنوان سکویی برای مصاحبههای بیشتر درباره امنیت و ثبات بیشتر در منطقه ای که از بی ثباتی زیاد رنج می برد، به کار خواهیم گرفت.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: malcom.ir شناسه مطلب: 1400

به "واکنش اتحادیه اروپا به اظهارات ماکرون مبنی بر پیوستن عربستان به مذاکرات برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اتحادیه اروپا به اظهارات ماکرون مبنی بر پیوستن عربستان به مذاکرات برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید